A légzésfigyelő gép életet menthet, de nem életmentő

Borítókép: A légzésfigyelő gép életet menthet, de nem életmentő
Mi is felnőttünk nélküle, mint ahogyan intelligens mosópor, internet és 40 televízós csatorna nélkül – gondolhatjuk szkeptikusan. Ettől még életeket menthet a csecsemő-légzésfigyelő.

A bölcsőhalálról könnyebb nem beszélni, hiszen senkinek nincs kedve az ördögöt a falra festeni – mégsem szabad róla hallgatni. A baba alvás közben periodikusan vesz levegőt, vagyis többet lélegzik egymás után, tart egy hosszabb szünetet, majd újra gyors, mély belégzések következnek, aztán újabb csend.

A bölcsőhalálnál – egyszerűn szólva – a csecsemő a szünet után „elfelejt” levegőt venni. Sajnos ez nem vezethető vissza egyetlen okra, alapvetően a keringési és légzőrendszer koordinációjával van baj, és a tragédia több tényező szerencsétlen találkozása esetén következhet be. A legveszélyeztetettebb időszak a 3–6 hónapos kor, de 2 és 12 hónapos kor között mindig résen kell lenni. Pánikra persze semmi ok, hiszen a bölcsőhalál Magyarországon elég ritka, a legutóbbi, 2000-ben készített felmérés szerint tízezer csecsemő közül átlag három-négy hal meg légzésleállás miatt. Arról nincs adat, hogy hány gyerek életét mentette meg már a készülék, és arról sincs, hogy változott-e a bölcsőhalálok száma, amióta elterjedtek a légzésfigyelők.

Milyen fajtát? Honnan?
A legjobb megoldás, ha védőnővel, gyermekorvossal egyeztettek. Ma már sokféle készülék – gyerekágyba helyezhető, pelenkára rögzíthető vagy hordozható változat – kapható. A típus nem csak a pénztárcától függhet, hanem attól is, hogy a vizsgálatok kimutattak-e valamilyen betegséget vagy hajlamot, ami megnöveli a kockázatot. Érdemes közeli ismerős, családtag jól bevált darabját kölcsönkérni, vagy olyan helyről kölcsönözni, ahol ki lehet próbálni a gépet. Nem szerencsés internetes aukciós portálokról vagy nehezen ellenőrizhető forrásból vásárolni.

Újraélesztés oktatófilmmel?
Próbáltál már stopperórával autót szerelni az út szélén úgy, hogy előtte csak egy DVD-t láttál az autószerelésről? – kérdezi védőnő ismerősöm, amikor azt firtatom: van-e értelme egy újraélesztésről szóló oktatófilmnek, amely az egyik légzésfigyelőhöz jár. Nem rossz hasonlat. A lélegzésfigyelő gép önmagában semmit nem ér, hiszen csak figyelmeztet. Baj esetén négy (!) percünk van arra, hogy a segítségadást, a lélegeztetést megkezdjük. Ennyi idő alatt pedig nem ér ki a mentő... Az egyik forgalmazó figyelmeztet is a honlapján: „A készülék életet menthet, de nem életmentő berendezés. A szülői gondoskodást semmi nem pótolhatja.”

stat: 28%

A gyerekhalandóság világranglistáját Sierra Leone vezeti: itt 2004-ben 1000-ből 280 öt év alatti gyerek hunyt el. Hazánk holtversenyben a 152. helyen áll.

Tanfolyam
A legjobb, ha olyan helyen – kórházban – vásárolunk, ahol a gép mellé életmentő tanfolyam is jár, de ha máshol vettünk gépet, akkor is mindenképp menjünk el egy ilyen tanfolyamra. Szerencsére több kórházban is tartanak prevenciós oktatást a csecsemőkori légzésproblémákról. Budapesten a Heim Pál Gyermekkórház és a Madarász utcai Csecsemő- és Gyermekkórház ilyen, de jó néhány cég is szervez tanfolyamokat, természetesen ők is gyermekorvosokkal, szakértőkkel oktatnak.

Tényleg kell?
Ha nem tudod magadtól eldönteni, hogy tényleg szükséged van-e egy ilyen gépre, egyeztess a gyermekorvosoddal! Van olyan baba, akinek kifejezetten ajánlják a légzésfigyelőt, de ártani senkinek sem árthat, az aggódásra hajlamosabb szülőket pedig megnyugtathatja.