Minden születésnapomon depresszió tört rám: a terapeuta elárulta, mi az oka

Borítókép: Minden születésnapomon depresszió tört rám: a terapeuta elárulta, mi az oka Forrás: Unsplash/Sergei Solo
A születésnapi depresszió és/vagy szorongás nagyon gyakori, sok embert érint. Ha közéjük tartozol, most megtudhatod, hogyan kezelhető!

Talán számodra furcsa lehet, de az a helyzet, hogy már ötéves korom óta minden születésnapom közeledtével rám tör egy nagyon erős szomorúságérzés, amit nem igazán tudok megmagyarázni. Minden évben, körülbelül a dátum előtt egy hónappal kezdődik a dolog, fokozatosan alakul ki bennem egy szorongás, majd pánik, végül melankólia és szomorúság. A legrosszabb nézni, ahogy éjfélt üt az óra és tudom, megint egy évvel öregebb lettem. Ilyenkor mindig átgondolom, ki vagyok én, milyen az életem jelenleg és mit szeretnék csinálni a jövőmmel. Idén minden eddiginél rosszabbul viseltem a szülinapom hónapját, valahogy azt éreztem, hogy most a 20-as éveim végét taposva már nem igazán várhatok semmit.

Azt éreztem, hogy mindenkiből olyan hirtelen vált valaki, aki valamiben nagyon jó én meg egy teljes évet elpazaroltam arra, hogy a New York-ba költözésem előtt kitaláljam, mi leszek, mire vágyom. Gyűlölöm ezt az érzést, ezért döntöttem úgy, hogy felkeresek két terapeutát, akik segíthetnek megérteni, mi az a születésnapi szomorúság vagy más megnevezésein születésnapi depresszió, születésnapi szorongás.

A születésnapi depresszió/szorongás okai és kezelése

Az első és legfontosabb, amit kijelenthetünk és számomra nagyon jó hír, hogy a születésnapi depresszió nem egy mentális betegség, azonban elég gyakori.

„A születésnapi depresszió kifejezést azokra az érzésekre használjuk gyűjtőfogalomként, amelyek az egyén születésnapjának ideje körül jelennek meg benne és kimondottan szomorúak, negatívak. Aki ebben szenved érezhet rossz hangulatot, motiválatlanságot, aggodalmakat, nehéz koncentrációt, nyugtalanságot és türelmetlenséget mások iránt. Még olyanok is akadnak, akik ezek mellett testi tüneteket is észlelnek, mint szokatlan izomfájdalmak vagy fejfájás, esetleg csökkent étvágy és rossz alvás”
– magyarázta a pszichológus.

„A születésnapok előhívhatják azokat az érzéseket bennünk, amelyek azzal kapcsolatosak, mit vártunk magunktól az adott évben, vagy az adott életszakaszban. Lehet, hogy házasodni szerettünk volna vagy előléptetést, esetleg házat venni, de nem jött össze. Ez a frusztráció okozza a születésnapi szorongást” – tette hozzá a másik szakember, Naiylah Warren házassági- és családterapeuta.

Ezt teheted a születésnapi szorongás ellen

Vegyél tudomást az érzéseidről

Az első és legfontosabb, hogy ne tagadd el magadtól ezeket az érzelmeket, ugyanakkor tudatosítsd, hogy te nem vagy egyenlő ezekkel az érzésekkel. Ezek jönnek és mennek, így a legjobb, amit tehetsz, hogy öngondoskodást, önegyüttérzést gyakorolsz.

Adj hálát annak, ami jó

A szakemberek egyetértettek abban, hogy ebben az állapotban az az egyik legjobb megoldás, ha összeszeded azokat a dolgokat, amik jól sikerültek az elmúlt évben és hálát adsz ezekért. Ha úgy jobban átlátod, írd össze őket lista formájában. Sokat segít, ha a pozitív dolgokra fókuszálsz a hiányok helyett.

Keretezd újra, értelmezd át

Az emberek sokszor helytelenül tűznek ki maguk elé célokat. Csak egy nagy végcélban gondolkoznak, nem találnak ki sok-sok apró részcélt, aminek akár havi rendszerességel lehet örülni. Elképzelhető, hogy ezért érzed a szülinapi depit, érdemes tehát ezeket újragondolnod.

Katt a galériára és iktasd be a mindennapjaidba azt a 10 szokást, ami elűzi a depressziót!

Sok híresség vallott őszintén a depresszióról: