Néha egészen apró dolgokon múlik: az önszeretet gyakorlása így fordulhat ellened
Az önszeretet azt jelenti, hogy te magad tisztában vagy az értékeiddel, és senki ne vegye magától értetődőnek azokat, illetve senki ne is érezze úgy, hogy joga van bántani téged, mind verbális, mind pedig fizikai szinten.
Tágabb értelmezésben azt jelenti, hogy kedvesnek kell lenned önmagadhoz, elfogadva a saját hibáidat és furcsaságaidat, továbbá, ha úgy hozza a helyzet, a saját igényeidet és boldogságodat helyezed előtérbe. És bár kétségtelen, hogy az önszeretet segíthet boldogabb életet élni, a fogalom mai meghatározása drasztikusan eltér attól, amit eredetileg jelentenie kellene. A különféle nagyvállalatok persze már ebben is meglátták a piaci lehetőségeket, és ma már egyre több olyan dolgot dobnak piacra, ami mellé könnyedén odadobnak olyan gondolatok is, miszerint ha szereted magadat, akkor nem is kérdés, hogy szükséged van erre a termékre.
A szépségiparra pedig halmozottan igaz ez a hangzatos marketingfogás! Hiszen elhitetik velünk, hogy ha megvásároljuk a drága, „önszerető" bőrápoló csomagjukat, aki idővel minden bizonytalanságunk tovaszáll, és minden kétséget kizáróan végre elkezdjük szeretni magunkat. Mindez pedig ahhoz a tévhithez vezet, hogy az önszeretet egyenlő azzal, hogy soha nem ismered fel a hiányosságaidat, vagy egy kicsit sem dolgozol azon, hogy bizonyos dolgokban változz, mert úgy vagy tökéletes ahogy vagy. Pont ezen különböző értelmezések miatt van meg az egészben az, hogy kontraproduktív legyen, azaz egész egyszerűen nem azt a célt éred el ezzel a hozzáállással, amit szeretnél, és lehet nem is direkt teszed azt, csupán egészen eddig rosszul tudtad vagy szimplán csak félreértelmezted azt, hogy mit is jelent valójában az önszeretet.
Az önszeretet könnyen magányos műfaj lehet!
Érdekes, de finom határvonal van az önszeretet és az önimádat között. Amikor önszeretetet gyakorolsz, együttérzést mutatsz önmagad iránt, de ebből az érzésből meghagysz egy kicsit másoknak is. Az önimádat során viszont kevésbé leszel empatikus másokkal, mert a te problémáid mindig elsőbbséget élveznek mindenkiével szemben. A szükségletek rangsorolása és annak megtanulása, hogy mikor mondjunk nemet bizonyos helyzetekben, kellenek a boldogabb élethez, de ez kétélű fegyver lehet. Egyrészt azt csinálod, amitől jól érzed magad, és saját preferenciáidat helyezed előtérbe, másrészt elhatárolódsz az esetleges jó kapcsolatoktól. Akik ismernek, azok már nagyon jól tudják, hogy neked ez az alapműködésed és el is fogadnak úgy ahogy vagy, ennek ellenére sose szabad elfelejtened azt, hogy ezen kapcsolatok fenntartásához a te erőfeszítéseidre is szükség van. Hiszen ezen helyzetekben elengedhetetlen az egyensúly megteremtése.
Ha egy tevékenység vagy személy rossz érzést kelt benned, mondj nemet bűntudat nélkül, de ne utasíts vissza minden lehetőséget, és ne is azért találkozz a hozzád közelállókkal, mert azt érzed, hogy ezt most muszáj megtenned magadért. A szingliség mögött többeknél hasonló okok húzódnak! Könnyen mondunk nemet az ismeretlennek, kihagyunk randikat mondván „nem kell ez most nekem, semmi kedvem elmenni”, „boldog vagyok én egyedül is”. És bár tény és való, hogy egy erős, magabiztos nő aranyat ér, csak kell tudni itt is, hogy hol a határ. Ha nem figyelsz könnyen áteshetsz az elérhetetlen és kiismerhetetlen kategóriába, és itt jön képbe az, hogy az önszeretet bizony képes a dolgokat egy rosszabb és magányosabb irányba elvinni. Szóval kezdj el figyelni arra, hogy balanszba kerülj!
Az önszeretet persze kapcsolati szinten is tud nagyon jól működni, ha ismered az értékeidet, akkor eszerint is élsz egy társ mellett, nem éred be kevesebbel. Azok akik jól gyakorolják a saját magukba vetett hitt és bizalom erejét, azok nem maradnak benne egy mérgező kapcsolatban, mert külső tanácsok nélkül is tudják azt, hogy ez a felállás számukra méltatlan. Sőt mi több, ha szereted magadat, akkor nagy valószínűséggel nem szívesen vágsz bele egy eleve rossznak kinéző kapcsolatba csak azért, hogy abban a hiszemben ringasd magad, hogy valaki végre szeret téged is. És bár az önszeretet néha elszigetelhet azoktól az emberektől, akiket valóban érdekel, de neked is teret ad arra, hogy kitalálhasd, hogy ki élvezhet prioritást az életedben.
Mi a konklúzió?
Talán az, hogy ahelyett, hogy a közösségi média hamis önszeretetére összpontosítasz, alakíts ki egy olyan öngondoskodási rutint, amely valóban segít is neked. Néha a legegyszerűbb módja ennek az, ha pozitívan beszélsz magadról. Fogadd el a hibáidat az emberi lét részeként, és ne félj apró bókokkal kedveskedni magadnak, értékeld a teljesítményeidet, legyen az bármilyen kicsi is. Minden nap végén írj fel néhány dolgot, amiért hálás vagy, ezzel is segítve a pozitív energiák áramlását magad körül. Végezetül pedig ha azt érzed, hogy a másokkal való folyamatosan összehasonlítgatás a boldogságod egyetlen fix alapja, akkor kerüld a közösségi médiát!