És te jógaoktató vagy már?

Borítókép: És te jógaoktató vagy már?
Ha beírod az Instagram keresőjébe, hogy #yoga, 70 millió bejegyzést dob fel az oldal. A képek nagy részén csinos, trendi nőket látsz majd. Van ott minden: mérlegállás a sziklán, gyertya a vízesésnél. Nálunk rövid két évtized alatt zajlott a bumm, de manapság mintha mindenki jógázna, és egyre több ismerősödről derül ki, hogy maga is jógaoktató. Sokarcú, érdekes világ ez, mesélünk róla kicsit – a teljesség igénye nélkül.

Ez a cikk részlet a szeptemberi Éva magazinban megjelent összeállításból.

A jógaoktató-képzések itthon is, külföldön is nagyon jól mennek. Ennek csak részben oka, hogy aki szereti a jógát, annak vonzó a „hobbiból munka” karrierperspektíva. Sokan csak azért jelentkeznek, hogy jobban megérthessék az ászanákhoz kapcsolódó élettani hatásokat, s hogy pontosabban elsajátíthassák a technikát. Itthon már egy-két százezer forintból meglehet a papír, ám a modulos rendszerben érdemes több irányzattal is ismerkedni, vagyis ha valaki komolyan veszi a feladatot, nem éri be a két hónapos gyorstalpalóval (a leghosszabb képzés kétéves).

Aki autentikus környezetben tanulna, az valószínűleg az indiai Rishikest célozza majd meg. Míg korábban a hagyományos iskoláknál fontos volt a mester-tanítvány kapcsolat, és a guru döntött, hogy valakit tanítványává fogad vagy sem, addig ma inkább a befizetett tandíj nyom a latban.

Az átlagos árak valahol 1300–2500 dollár között mozognak. Repülőjeggyel, költőpénzzel tehát úgy 750 ezer forinttól indul a kaland, amely alaphangon egy hónapot jelent. Cserében megkapod hozzá a fílinget is, a gurut, a szattvikus étkezést, az utcai káoszt, a napi meditációt és a színpompás szárik látványát.

jóga,szeptemberi éva
Olvass tovább a szeptemberi Éva 48. oldalára lapozva!