Miért vagyunk annyira érzékenyek a hangszínre? Ezért nem mindegy, milyen hangtónust használsz!

Borítókép: Miért vagyunk annyira érzékenyek a hangszínre? Ezért nem mindegy, milyen hangtónust használsz! Forrás: Canva (jaouad.K)
Mi az, ami még a szavaknál is mélyebben sebezhet? A hangsúly, amin beszélnek hozzánk. Amikor megbántanak minket, sokszor nem is a szavakra emlékezünk, hanem a stílusra és a hangsúlyra.

Az emberek sokkal érzékenyebbek a hangsúlyra, mint a beszélt vagy írott nyelv tartalmára. A hangsúly, a hangszín és az egyéb metakommunikációs jelek együttesen hozzák létre az üzenetünket – így fordulhat elő, hogy sokszor a tudtunk nélkül egészen mást kommunikálunk, mint amit szeretnénk. De hogy vehetjük elejét egy vitának, ami látszólag a „semmiből” indult? Elmondjuk!

A hangsúly többet számít, mint a kimondott szavak jelentése

Ugye, te is hallottad, vagy épp mondtad már, hogy nem feltétlen az számít, amit valaki mond, hanem ahogy mondja? A kommunikációnk során a nonverbális jelzések legalább annyit – ha nem többet – számítanak, mint a szavak puszta jelentése. Ahogyan Maya Angelou költő is mondta: az emberek elfelejtik, amit mondtál, de emlékezni fognak arra, milyen érzéseket keltettél bennük. A hangsúly tehát nem csupán egy kiegészítő elem a kommunikációnkban, hanem befolyásolja azt is, hogy mások miként érzik magukat, miközben beszélünk velük.

Forrás: Canva (BBuilder)

Kutatások során azt találták, hogy az agyunk erőteljesen reagál a negatív hangsúlyra, ami stresszt és feszültséget generálhat. Az éles, kritikus és negatív hangnemmel könnyen okozhatunk fájdalmat valakinek, amire válaszul sokszor düh és támadás a reakció. Ezért is fontos, hogy odafigyeljünk arra, mikor, milyen hangsúllyal kommunikálunk, különösen akkor, amikor valaki nincs a legjobb formájában.

Egy beszélgetés hangneme nagy hatással van az érzéseinkre és arra is, hogy mennyire lesz végül eredményes az interakció. Az, ahogyan beszélünk és a hangsúlyunk nemcsak másokra hat, hanem ránk is. A szarkasztikus megnyilvánulásainkkal sem „csak” másokat bánthatunk: ránk is hatással lesz az, amit ezáltal kiváltottunk. A negatív hangnem amellett, hogy aláássa a kapcsolatokat, hosszú távon saját lelki egészségünket is veszélyeztetheti. A stressz, a feszült hangulat, az idegesség óhatatlanul vissza fog ütni ránk, és a beszélgetés is nagyon könnyen vakvágányra futhat.

Forrás: Canva (Liza Summer)

Mire érdemes figyelni, amikor feszült helyzetben kommunikálunk?

A hangsúly megváltoztatása nem jelenti azt, hogy negédessé kellene válnunk, vagy hogy mézes-mázos stílusban kellene kommunikálnunk. Azzal, hogy odafigyelünk a hangsúlyunkra, lehetőséget teremtünk arra, hogy jobban meg tudjuk magunkat értetni másokkal. De hogyan változtassunk az esetleges rossz berögződéseinken úgy, hogy közben hitelesek is maradjunk?

A választ az érzelmeink felismerésében és kezelésében találjuk. Amikor feszült a helyzet, a hanglejtés mellett egy egészen apró mozdulat is lehet egy óriási veszekedés katalizátora. Természetesen nem azt mondjuk, hogy vond a testedet és minden rezdülésedet totális kontroll alá, hanem azt, hogy légy azzal tisztában, mi az, amit kommunikálni szeretnél, mi vele a célod, és vedd észre, ha az aktuális érzelmi állapotod nem ennek megfelelő.

Amikor tudjuk, hogy rossz passzban vagyunk, adjunk időt magunknak. Nem kell azonnal megbeszélni mindent. Ha van terünk megnyugodni, összeszedni a gondolatainkat, és nem első felindulásból kommunikálunk, azzal felesleges konfliktusokat kerülhetünk el. Nem a teljes konfliktuskerülés a cél, hanem a felesleges vagdalkozások kiiktatása.

Ha pedig mégis úgy kommunikálsz, hogy az a másik számára sebző, ha olyan hangsúlyt használsz, ami bántó, próbáld meg azonnal tisztázni a helyzetet, és ha szükséges, kérj elnézést. Az önreflexió és a felelősségvállalás segíthet abban, hogy tisztábban kommunikálj, és hiteles maradhass még egy kényes helyzetben is.

A hangsúlyon túl a szavakkal is könnyen megbánthatsz másokat. Nézd meg a lenti galériánkat: 5 kérdés, amivel akaratlanul is megbánthatod mások érzéseit