Hurrá, strandolunk!

Borítókép: Hurrá, strandolunk!
Mi lehet jobb a tikkasztó hőségben egy vidám strandolásnál? A gyerekek kedvükre lubickolhatnak a pancsolóban – ahova a szülő sajnos nem mehet be. Milyen egy biztonságos strand?

Ivóvíz a medencében
Nemsokára itt a vakáció, s vele együtt kitör a strandszezon is. Igazi vízi ország vagyunk, annak ellenére, hogy tengerünk egy csepp sincs. Élményfürdővel és stranddal azonban jól állunk.
„A strandok és a fürdők működésére szigorú szabályok vonatkoznak – tájékoztat dr. Kiss Ferenc, aBudapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. osztályvezetője.– Akét legfontosabb jogszabály (a 121/1996-os kormányrendelet és a 37/1996-os NM rendelet) többek között a fürdők tisztaságával és biztonságával foglalkozik. A strandok megnyitása előtt az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) minden évben kötelezően bejárja a fürdők teljes területét, ezt követően már csak szúrópróbaszerűen ellenőriznek.”
Ma már a strandmedencéknek csak vízforgatóval szabad működniük, ez alól csupán az elismert gyógyvizű gyógymedencék képeznek kivételt. A vízforgató berendezés szűri és fertőtleníti a vizet, tehát károsítaná agyógyászati szempontból értékes, biológiailag aktív elemeket.
A gyerek- és a felnőttmedencék vizének minősége nem különbözik. A jogszabály pontosan fogalmaz: amedencét töltő víz minőségének biológiailag ivóvíz tisztaságúnak kell lennie. Ezt csak gondos szűréssel és vegyszeres fertőtlenítéssel lehet elérni.

A kvarchomok titka
A víz szűrése két lépésből áll. Az előszűrés során aszéllel a vízbe sodort rovarokat, gallyakat, leveleket és – így szezon elején – a virágszirmokat távolítják el a szivattyú előtt elhelyezett szűrőkosárral. Ezután avízbe folyamatosan pelyhesítőt adagolnak, ami egy alumíniumszármazék, és arra szolgál, hogy a vízben lebegő hámsejteket, mechanikai szennyeződéseket (például a hajszálakat) megkösse, és megakadályozza, hogy azok újra a medencébe kerüljenek. A tényleges mechanikai szűrést, azaz a vízben lebegő, milliméteres nagyságú szennyeződések kiiktatását a kvarchomok végzi el.
„Ezt úgy kell elképzelni, hogy egy hatalmas hordóba kétharmad részig homokot töltünk. A hordó tetején bevezetjük az elhasznált vizet, mely a homokon keresztül megtisztul, és alul távozik vissza a medencébe – miközben a rendszer folyamatosan adagolja hozzá a vegyszereket. A medence vizét frissíteni is kell, hiszen egy évben csupán kétszer van teljes vízcsere és karbantartás. A víz utánpótlására naponta és fejenként 30 liter tiszta vizet illik számolni. Végül, de nem utolsósorban a szűrőket a terheléstől függően – van, amikor naponta – mosni kell. Ez abból áll, hogy avizet visszafelé áramoltatjuk a szűrőben, így kimossa alerakódott szennyeződést. Ezt a vizet a csatornába eresztjük” – mondja Szemes Csaba, a Dunaújvárosi Élményfürdő műszaki csoportvezetője.

Vegyszer kell? Ez nem kérdés
Ahhoz, hogy a medence vize kifogástalan maradjon, és a fürdőzők testéről, testnyílásaiból a vízbe került vírusok, baktériumok, gombák és egyéb paraziták ne szaporodjanak el, vegyszereket kell használni, mégpedig a leggyakrabban klórt.
„Ez az erős oxidálószer jelenti a biztos halált a parányi kórokozóknak, és a teljes biztonságot a fürdőzőknek – magyarázza Szemes Csaba. – A klór a gyerekeket és a felnőtteket is csak akkor irritálja, ha nem megfelelő mennyiségben adagolják. A határt 0,2 és 0,8milligramm/liter között állapították meg, de érdemes a víz klórszintjét 0,3 milligramm/liter szinten vagy az alatt tartani. Így kevésbé ingerli a bőrt és költségkímélő is, hiszen kevesebb vegyszer fogy. Ezzel pedig mindenki jól jár.”
„A fertőtlenítésre már vannak újabb, humánusabb szerek is, mint például a hidrogén-peroxid (H2O2) –folytatja Szemes Csaba. – Itt a szabad oxigén az, ami oxidál, azaz pusztít. Előnye, hogy nincs klórszag, nem izgatja a nyálkahártyát, a szemet.”
A vízkezeléshez a fertőtlenítés mellett hozzátartozik avíz pH-értékének beállítása, amit kénsav adagolásával lehet szabályozni. A pH a víz savasságát, illetve lúgosságát mutatja. (A pH jelentése: pondus Hidrogenii, azaz „hidrogénion-koncentráció”, mely egy adott oldat kémhatását jellemzi – a szerkesztő megjegyzése.)
Amagyarországi vizek pH-ja általában magas, 7 és 8körüli. A medencék pH-értékének 6,8–7,2 között kell lennie, a vízkezelő szerek ugyanis ezen a szinten tudják a legjobban kifejteni a hatásukat. 7,8-as pH felett megnő a vízkőképződés, hogy csak egy negatívumot említsünk. A vízkezelés szerves része még az algaölés, mely nyáron, a szabadtéri medencéknél rendkívül fontos. „Az algák lényegében gombák, melyeknek spórái aszéllel, az esővel a vízbe kerülnek, és ott szaporodásnak indulnak. A gombákat réztartalmú szerek adagolásával lehet megölni, ez hetente csak egyszer történik meg, nehogy rezisztencia alakuljon ki – fejti ki Szemes Csaba.– A vegyszerek szükségesek, ez nem vitás. A medencék vize így általában négyszer tisztább az ivóvíznél.”

Az ideális gyerekmedence
A gyerekmedencébe tiszta víz való, de semmi esetre sem gyógyvíz. Ez utóbbiban csak orvosi rendelvényre tartózkodhatnak 14 éven aluli gyerekek. A medencék feltöltésére viszont gyakran használnak termálvizet. A30 fok feletti hőmérsékletű termál- vagy hévíz teljesen biztonságos mennyiségben tartalmaz ásványokat, így nem káros a gyerekekre.
„A gyerekmedencék és -pancsolók hőfoka nem haladhatja meg a 30 fokot. Az ennél melegebb vízben könnyebben elszaporodnak a baktériumok, és apicik jobban kifáradnak. Kánikula idején ajánlatos amedencék hőmérsékletét 2-3 fokkal csökkenteni – mondja dr. Kiss Ferenc. – Fontos még, hogy a medencék mélysége megfelelő – 2–4 éves gyerekek esetében 20, maximum 50 centiméteres – legyen. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. strandjainak gyerekmedencéit csak két éven felüli kisgyerekek vehetik igénybe, szigorúan szülői felügyelettel. A gyerekmedencékben azonban a szülő nem pancsolhat együtt a gyermekével. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne léphetne be a medencébe, ne vehetné ki a gyermekét, vagy ne segíthetne, ha baj van.”
De vajon elég-e az aggódó anyának vagy apának akkor beszáguldania a medencébe, amikor a gyerek már veszélyes helyzetbe került? A legtöbb kicsi ráadásul ebben az életkorban határozottan igényli a szülő közeli jelenlétét. Az együtt fürdés tiltásának csupán higiéniai oka van. A felnőtt szervezet máshogy működik, és erre a gyerekek immunrendszere nincs felkészülve.

A szülő éberségét semmi nem pótolhatja
A strand veszélyes üzem, és elsősorban a szülőnek kell figyelni. Persze a medence mellett strázsálnak medenceőrök és úszómesterek, de ők sem tudnak mindenütt ott lenni. A strandnak olyan személyzetet kell állítania, mely baleset esetén azonnal intézkedik, kiemeli a medence aljáról a sérültet vagy a vízbefúltat, mentőt hív és megkezdi a kezelést vagy az újraélesztést. Mindez azonban elkerülhető egy kis figyelemmel.
„Például ne vigye magával a mély vízbe a szülő az úszni nem tudó gyerekét, hogy majd ő vigyáz rá. Nem tud vigyázni. Valaki véletlenül meglöki a gumimatracot, ami a gyerekkel együtt a vízbe fordul, és máris kész abaj” – mondja Szemes Csaba.
„Szerencsére a legtöbb esetben a személyzet előre látja a bajt: mint tavaly, amikor egy óvodásforma kisgyerek kitotyogott a gyerekmedencéből, és a szemközt lévő élményfürdő széle felé vette az irányt. Csak pár másodpercen múlott, hogy a fürgén ott termő úszómester karjaiba szédült bele, és nem a mély vízbe. Mondanom sem kell, a szüleit a hangosbemondón keresztül kellett előkeríteni. Sajnos ez az eset nem egyedi, a szülők gyakran békésen iszogatnak az étteremben, és érthetetlen módon teljesen magukra hagyják kisgyerekeiket” – meséli dr. Kiss Ferenc.
A szakemberek szerint tehát gyermekeink biztonságáért elsősorban mi, szülők vagyunk a felelősek – még úgy is, hogy a gyerekmedencébe csak kivételes esetekben léphetünk be. Vértezzük fel tehát gyermekeinket minél több védőfelszereléssel: karúszóval, úszógumival – és ahogy magunkat, úgy őket is biztonságos úszástudással! Balesetmentes nyarat kívánunk mindenkinek!

Higiéniai és biztonsági tanácsok
A medence használata előtt és után
zuhanyozz le!
Használd a medence előtt lévő lábmosót!
Ne fürödj sem teli, sem üres hassal!
Soha ne menj vízbe, ha alkoholt fogyasztottál!
Soha ne merülj felhevült testtel a vízbe, előtte hűtsd le magad zuhannyal!
Ugrálásra kijelölt helyen ne ússz, és ne merülj
a víz alá!

37/1996 NM rendelet, I. számú melléklet
A közfürdő vízminősége
1. A közfürdő üzemeltetője gondoskodik arról, hogy aközös víztér ne váljon fertőzés terjesztőjévé, a víz sem mikrobiológiai szennyezettsége, sem kémiai összetétele révén ne okozzon egészségkárosodást. A víz nem tartalmazhat bőrt, nyálkahártyát irritáló vagy
mérgező anyagokat, továbbá esztétikai szempontból nem lehet kifogásolható.
2. A mesterséges közfürdő vize minőségének – bakteriológiai szempontból történő – biztosítását
az MSZ 13690-3 számú szabvány előírásai szerint vagy azzal legalább egyenértékű megoldásnak megfelelően kell végezni.
3. A mesterséges közfürdő tápvizének (pótvizének) minőségére az MSZ 13690-3 számú szabvány előírásai vagy azokkal legalább egyenértékű megoldások az irányadók. Mérgező anyagok, továbbá szennyezésjelző kémiai komponensek szempontjából a víznek ivóvíz minőségűnek kell lennie, amire külön jogszabály rendelkezései az irányadók.


Szöveg: Schütz Gabriella, Fotó: Red Dot

Ez a cikk az Éva magazin 2009. júniusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.