Nem csak nyűgös, komoly betegséggel küzdhet gyermeked, ha gyakran fáj a feje: hogyan kezeljük a migrént a családban?

Borítókép: Nem csak nyűgös, komoly betegséggel küzdhet gyermeked, ha gyakran fáj a feje: hogyan kezeljük a migrént a családban? Forrás: Yan Krukau/Pexels
A migrén nemcsak a felnőtteket viseli meg nagyon, hanem a gyerekeket is.

A migrénes emberek gyakran csendben és sötétségben szenvednek, szó szerint és átvitt értelemben egyaránt, és ez a néha hosszan elhúzódó fájdalom még egy felnőtt mindennapjait is képes felforgatni, hát még a gyerekekét!

Ez a sok esetben nem megértett és félreértett állapot nem egy egyszerű fejfájás, és a kezelési módjai sokszor sajnos távol állnak a vény nélkül kapható gyógyszerek világától. A migrén világszerte felnőttek millióit érinti, többeket olyan szinten, hogy képtelenek elhagyni az otthonukat és normális, teljes életet élni, és bár sokan azt gondolják, hogy ezek a tünetek csak egy bizonyos kor felett köszöntenek be az emberek életébe, ez nem igaz. Ugyanis a gyerekek sem immunisak a migrénre, még akkor sem, ha más jeleket és tüneteket mutatnak, mint a felnőttek.

Kezdjük az elejéről! Mi a migrén?

A tünetek minden embernél eltérőek lehetnek. Ez a bizonyos időközönként hirtelen jelentkező pulzáló fejfájás néhány embernél fény- és hangérzékenységet vált ki, míg másnál hidegrázást, fáradtságot, hányingert és hányást okoz. A migrénes rohamok elég összetettek és van, hogy egy órákig vagy akár napokig is tarthatnak.

Forrás: MART PRODUCTION/Pexels

Mikor kell arra gyanakodni, hogy a gyermek migréntől szenved?

Tüneteik gyakran különböznek attól, amit a felnőttek tapasztalnak. Vannak, akiknek nem a feje fáj, hanem napokon át húzódó hasfájásra panaszkodnak. Másoknál visszatérő gyomor-bélrendszeri problémák, hányás vagy szédülés tapasztalható. A tizenéves lányoknál a migrén megjelenése az esetek jelentős részében a menstruációs ciklusukhoz köthető (összességében egyébként elmondható az, hogy a nőknél sokkal nagyobb a valószínűséggel fordul elő migrén, mint a férfiaknál). Függetlenül attól, hogy mi okozza, befolyásolja a gyerekek iskolai teljesítményét és idővel az otthoni „működésüket" is. A migrén kiváltó okai közé tartozik a kiszáradás, a rossz alvás, a rendszertelen étkezés, a túlzott koffeinfogyasztás és a fizikai aktivitás hiánya – ami sajnos sok iskolás gyermeket érint még mindig.

A szakemberek szerint tehát a szülőknek érdemes figyelni arra, hogy a gyerek elég vizet igyon egy nap, rendszeresen étkezzen és ne csak akkor ha éppen eszébe jut, de fontos az is, hogy jól rágja meg az ételt. Továbbá megéri figyelemmel követni a gyerek esti rutinját, ugyanis a sok tévénézés vagy telefonozás is ronthat az alvási szokásain, ahogy a cukros üdítők vagy a koffeingazdag kóla sem a legjobb a megoldás a migrén kiküszöbölésére. Végezetül pedig a rendszeres testmozgás támogatja a lelki egészségüket is, így kezelve a bennük lévő stresszt is, ez pedig idővel a migrénes állapotra is pozitív és javuló hatással lehet.

Galériánkban 6 furcsa dolgot mutatunk, ami migrént okozhat!