Valóra vált álomvilág

Borítókép: Valóra vált álomvilág
A Manka-babák "anyukájával" beszélgettünk.

Horváth Mónikával, akit legtöbben – a Meska boltja után – Vattacukorhajú lányként ismernek, az Éva magazin áprilisi számába készítettünk interjút. A teljes beszélgetést megtaláljátok az Éva Húsvét – Mollie Makes melléklet 12. oldalán!


Megannyi vidám és ihletadó illusztráció Mónikától

Áruld el nekünk, melyik a kedvenc Mankád?
Sok van, nem is tudnék egyet kiemelni. Van, amelyik az anyaga miatt különleges, van, amelyik a színösszeállítás miatt. Egy finom csipke, amiből nincs több, vagy egy különleges karakter, mint például a Frida Kahlo Mankám. A tüllfátylas menyasszony, vagy a kackiás bajszú cirkuszi erőművész macik. Mindet felsorolhatnám, Talán ez mutatja nekem, hogy jó úton járok.


Manka utazni készül

Eredeti foglalkozásod illusztrátor. Ez ugye nem tűnt el teljesen az életedből?
Nem, dehogy! Rajz-vizuális kommunikáció szakos tanárként végeztem, de sosem akartam tanítani, már a főiskolán a grafika, az illusztrálás felé fordultam. Főleg autodidakta módon tanultam, rengeteg szép mesekönyvet nézegettem, bújtam az illusztrációs blogokat, és sokat rajzoltam. Kiskoromban a legkedvesebb elfoglaltságom az volt, hogy olvasás közben nézegettem a szépen illusztrált könyveket, és teljesen beleéltem magam a történetbe. Álmodoztam. Egyszer majd én leszek az, aki rajzaival ajtót nyit az álomvilágra. Arra törekszem, hogy a rajzaimnak különleges hangulata, egyedi atmoszférája legyen. Elég élénk a képzeletem, és megpróbálom a papírra vinni, amit belül látok. A varrás óta textilek is megjelennek a képeimen. A rajzolás és a varrás oda-vissza hat egymásra, van olyan mesekönyvem, aminek a kész rajzain végigmentem varrógéppel, és úgy adtam nyomdába; máskor pedig tízpercenként fűzök újabb színű cérnát a varrógépbe, hogy színes cérnákkal rajzolva varrjak.


Ismerjétek meg Vilmát!

Mónika illusztrált munkái
Néhány éve egy internetes pályázat során megismerkedtem egy francia írónővel, a közös munkánkból született meg a Vilma levese című könyv (szerző: Beatrix Delarue, Pagony kiadó, 2011). Ebből az ötletből rajzoltam a Vilma ruhái öltöztetőfüzetet (Pagony kiadó, 2011). A 2011-es Aranyvackor pályázaton egy kedves barátnőmmel közösen elnyertük a Naphegy kiadó különdíját, később megjelent a könyv is: A rejtélyes kulcs (szerző: Kertész Edina, Naphegy kiadó, 2013). Két saját képeskönyvem is van: Manka (Cerkabella kiadó, 2010) és Manka utazásai (Cerkabella kiadó, 2012), melyeknek a szövegét is én írtam.

Hogyan tanult meg Mónika varrni? Mi jelenti a legnagyobb nehézséget a munkájában? Hogyan született Manka? Sok-sok kérdés és inspiráló válasz áprilisi számunk Húsvét – Mollie Makes mellékletében! Neked megvan már?