A gyereked utálja a matekot? Mutatjuk, hogy fordíts a helyzeten!
Nehéz lelket önteni az ötödikes fiamba, miután betűvel jelölt pontokat bogarászik egy koordinátarendszerben, és szolgaian írja pontosvesszővel elválasztva a zárójeles számpárokat. Most nézd meg, ezt kell csinálnom! – nyögi, és színpadiasan a ceruzájába dől. Pedig elvileg jó matekos, fejben számolgatott saját maga kitalált feladványokat oviskorában. És most jön a durvaság: ahogy kész a lecke, az öccsével leülnek kék-piros cerkával kockás papíron torpedózni, aztán nyomnak egy kör vérre menő Quirkle logikai játékot lefekvés előtt. Sokat röhögnek, repül az idő. Eszébe sem jut, hogy a Mat. f.gy. 42. o. 35/B feladat és a torpedózás ugyanaz. Csak az egyik matek (brrr), a másik játék.
A legjobb agytorna
A matematikai gondolkodás valóban az egyik legfárasztóbb agymunka, amelyről a University of Chicago kutatói bebizonyították, hogy akár fizikai fájdalomhoz hasonló ingereket is kiválthat.
Ugyanakkor az is bizonyítást nyert, hogy a matematikai feladatok megoldása kisgyermekkorban észlelhető változásokat eredményez az agy szerkezetében, és nagymértékben javítja a későbbi problémamegoldó készséget, segít az olvasás elsajátításában és fokozza a koncentrációs képességet.
Fejlődéspszichológusok szerint a matek megszerettetéséért sokat tehet a szülő a következő módszerekkel:
A matek nem nehéz – Nem segít, ha mumusnak, végtelenül nehéznek állítjuk be a matematikát. Hangoztassuk a gyereknek, hogy ez jó, hasznos, és mindenki meg tudja tanulni.
A számok nyelvén – „Beszéljünk matekul” – tanácsolják az okosok, vagyis észrevétlenül integráljunk a hétköznapi beszélgetésbe számolós fejtörőket, vonjuk be a gyerekeket például főzés vagy utazás közben a számolásba. Ha 2 tojáshoz ennyi lisztet ír, háromhoz mennyi kell? Nyolc perc múlva ott leszünk, még 4 kilométer, mennyivel megyünk átlagban? Számold a villanyoszlopokat. Ki adja össze leggyorsabban a rendszámokon levő számokat?
Praktikus tudás – Hangsúlyozzuk kézzelfogható példákkal, hogy a matekkal könnyebb az élet. Vásárlásnál becsüljük meg, hogy mennyit fogunk fizetni, hasonlítsuk össze az árakat, mérjünk, számoljunk együtt.
Jutalomjáték – Rengeteg app és digitális játék fejleszti a matematikai és geometriai tudást. Ha már a számítógép vagy tablet előkerül, legalább jó dologra használjuk.
Cikkünk folytatását aktuális Gyereklélek magazinunkban olvashatod.