A 28 legismertebb kávéspecialitás

Borítókép: A 28 legismertebb kávéspecialitás
Kávérajongó vagy? Ismered mindet? Biztos? Tudod, mi a különbség a ristretto és az eszpresszó között? Összeállításunkból kiderül.

Mit rendeljek? Nehéz követni, hogy egy komoly kávélapon a sok különböző elnevezés mögött pontosan mi is rejlik. Magára valamit is adó vendéglátóhelyen van ugyan barista (kávékészítő és felszolgáló szakember), aki segít a választásban, de azért érdemes tájékozódni. A különböző kávéknak más az elkészítése, más a koffeintartalma.
Sok múlik a kávédarálás, a kávépörkölés minőségén is. A kávéfőző gépről ne is beszéljünk!

Ismerd meg a kávétípusokat!

1. Eszpresszó
Ez maga „a” kávé, az espresso, minden további kávéspecialitás alapja. A „kis fekete” egy csésze 2/3-át tölti ki, ez kb. 30-35 ml. A jó eszpresszó mogyoróbarna színű, márványosan krémes-habos felső réteggel. Egy olasz kávézóban ez az "alap".

2. Ristretto
Intenzív, fekete, nagyon erős - röviden így jellemezhetnénk az eszpresszóhoz hasonlítható caffé ristretto-t. A szokásos 30-35 ml-es mennyiségnél is rövidebb (20-25 ml), nem a víz mennyiségének változtatásával, hanem a darálási finomság növelésével készítik. Erőteljesebb, aromásabb ízű, sűrűbb állagú koncentrált eszpresszó.


Fotó: Theerawat Sangprakam / 500px.com

3. Doppio
Vagyis dupla kávé. A kétszeres mennyiség mind a felhasznált kávéra, mind pedig a vízmennyiségre vonatkozik.

4. Cappuccino, kapucsínó
Az eszpresszó mellett a legismertebb olasz kávévariácó. Olaszországban így készítik: 1/3 eszpresszó, 1/3 forró tej, 1/3 tejhab, esetleg kakaópor a tetejére. A cappuccino az olaszoknál reggeli ital, melyet speciális cappuccino-csészékben szervíroznak, s hozzá valamilyen friss péksüteményt fogyasztanak.


Fotó: Pinterest

5. Flat white
Egy jó bögre kávé! Manapság igen divatos kávéital, 1/3 rész eszpresszóból (vagy dupla ristrettóból) és 2/3 rész mikrohabból (vagy barista habból) áll; utóbbi hígabb, mint a sima kapucsínóé. Lágy, bársonyos, könnyed – ezzel szoktak a baristák mintákat varázsolni a kávé tetejére.

6. Cappuccino chiaro
A szokásos kapucsínónál több benne a tej - 3/4 rész tej, 1/4 rész tejhab. Ennyi a recept!

7. Cappuccino scuro
A szokásos kapucsínónál kevesebb benne a tej - 1/4 rész tej, 3/4 rész tejhab.

8. Caffèmacchiato
Egy rendes adag eszpresszó egészen kevés tejhabbal a tetején. Gyakran kisebb üvegpoharakban szervírozzák. Bár az alapanyagok megegyeznek a kapucsinóéval, de más az ízhatás - a caffé macchiato erőteljesebb, koncentráltabb.

9. Latte macchiato
Elkészítésekor a pohárba előbb lágyan gőzölt habosított tejet öntenek, majd 1-2 perces várakozást követően vékony sugárba belecsurgatnak egy adag eszpresszót. A jól elkészített tejhab és a jó ütemezés eredményeképp réteges ital születik - alul forró tej, felette egy intenzív eszpresszó, majd egy lágy tejhab. Alternatívaként kínálják ízesített sziruppal is, ekkor a szirup kerül a pohár aljára negyedik rétegként. Élénkítő hatása kicsit később jelentkezik, de intenzívebb és hosszabban tart.

10. Latte vagyis tejeskávé
Sok gőzölt tej, kevés eszpresszó.


Fotó: Pinterest

11. Café au lait
Gőzölt tej és dupla kávé (nem eszpresszó!) fele-fele arányban.

12. Con panna
Ez csupán annyit jelent, hogy tejszínhabbal díszítik az eszpresszó tetejét.

13. Mélange
A szokásos adag eszpresszót forró vízzel kétszeresére higítják, ugyanennyi felgőzölt tejjel és némi tejhabbal tálalják.

14. Franziskaner
A habos, ahogy sokan hívják. Olyan, mint a mélange, de tejhab helyett tejszínhabbal.


Fotó: Martin Moreno/500px.com

15. Kapuziner
Az eszpresszó (Ausztriában gyakran az eszpresszónál tovább főzött, erősebb, keserűbb mokkakávé) tetejére kevés tejszínhabot tesznek (vigyázat, a névhasonlóság ellenére ez nem kapucsínó!)

16. Wiener Mélange
A tejeskávé tetejére kevés csokoládét hintenek.

17. Lungo
Caffé lungo = hosszú kávé, vagyis a szokásos mennyiségnél valamivel több vízzel készül (az őrlést valamivel durvábbra veszik). Eszpresszó-csészében kínálják, és az eszpresszóval megegyező kávémennyiséget tartalmazza, azonban a csészét szinte színültig megtölti. A kávé hígabbá válik, íze viszont csak kevésbé intenzív, mint az eszpresszóé.

18. Americano
A hosszú kávé egy még hosszabb változatáról van szó - az eszpresszót forró vízzel felhigítják. Hosszú kávé lesz belőle, de nem olyan, mint a németeké, hanem olyan, amely valamelyest megőrzi az eszpresszó ízét. Nagyobb csészében vagy magasabb pohárban szervírozzák.

19. Café creme vagyCaffè crema
Ez az ital nagyjából 180-240 ml, az eszpresszóhoz képest durvábbra őrölt kávéból készül és hosszabb idő alatt folyik le. Leginkább Franciaországban, Svájcban, Skandináviában és Észak-Olaszországban kedvelik.

20. Mocha
Kb. 30 ml csokoládészirup (a mennyiség ízlés szerint változhat) kerül a csésze aljára, erre főzik rá az eszpresszót, összekeverik, felgőzölt tejet adnak hozzá, esetleg kis tejhabbal, végül felvert tejszínhabbal koronázzák.


Fotó: Wikimedia Commons

21. Corretto
Caffé corretto = „javított” kávé. Inkább a „feljavított” szó lenne ideillő, ugyanis arról van szó, hogy az eszpresszóba valamilyen alkoholt öntenek (vagy csak melléteszik). Az alkohol leggyakrabban grappa vagy brandy, ezekből is a legjobb minőségűek.

22. Shakerato
Egy adag eszpresszót cukorral és jégkockával alaposan összeráznak és koktélpohárban szervírozzák. Különösen Olaszország déli részén kedvelik. Létezik egy olyan verziója is, mely szerint az eszpresszót hideg tejjel és cukorral rázzák össze. Kiöntve olyan, mint egy kapucsínó-shake.

23. Affogato
Egy gombóc vaníliafagyi, eszpresszóval leöntve. Ideális desszert egy kiadós ebéd után. Különösen forró nyári délutánokon rendelnek ilyet az olaszok.

24. Bicerin
Torino specialitása a bicerin, sokáig csak az arisztokraták itala volt, mivel a hozzávalók nagyon drágák voltak. Készítése a forró kakaó van alul, arra öntik az eszpresszót, azt megszórják fahéjjal, és végül apránként, hogy réteges maradjon, felöntik tejhabbal. Elegánsan előkelő.


Fotó: Pinterest

25. Espresso sorbetto
Az espresso sorbetto frissítő kávékülönlegesség, desszertként is, két fogás között is fogyasztják (mint a sorbet-t általában). 350 ml eszpresszót lefagyasztanak a jégkockatartóban, majd a kávé-kockákat összemixelik 4 kockacukorral és 500 ml zsírszegény tejjel. Csészébe vagy üvegpohárba töltik és szívószállal szervírozzák.

26. Frappuccino
Eszpresszót cukorral és folyékony tejszínnel jól összekevernek. Ezt lehűtik, és üvegpohárba öntik, melybe még jégkockákat tesznek.


Fotó: Pinterest

27. Freddoccino
Dupla ristrettóhoz cukorszirupot és a hideg tejet, valamint jégkockákat adnak, összerázzák egy shakerben (vagy keverik blenderben), magas üvegpohárban kínálják. Hideg tejből készült tejhabbal díszítik.

28. Baci
Üvegpohárban szervírozott kávékülönlegesség – 2/3 eszpresszó + 1/3 folyékony tejszín

Szöveg: Simándi Júlia, kavekorzo.hu nyomán