Miért dorombolnak a cicák?

Borítókép: Miért dorombolnak a cicák?
Bennetek is felmerült már a kérdés? Most választ kaptok. :)

Fotó: Photl.com

Íme néhány érdekes tény a dorombolásról:

  • Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a cicák csak akkor dorombolnak, ha elégedettek, a kutatások azonban kimutatták, hogy a dorombolás inkább kommunikációs eszköz számukra, és egyfajta öngyógyító mechanizmus is egyben. Dorombolnak, ha kényeztetjük a bundájukat, de néha akkor is, ha megijednek, vagy fenyegetve érzik magukat, mint például az állatorvosnál.
  • Szakértők szerint a dorombolás megegyezik az emberi mosolygással. Az emberek is mosolyognak, ha idegesek, zavartak, vagy amikor boldogok, a dorombolás is ehhez hasonló gesztus lehet – állítják.
  • A dorombolás a cica agyában kezdődik, amely üzenetet küld a gégeizmoknak, ez másodpercenként 25-150 rezgést eredményez. Amikor a cica be- és kilégzi a levegőt, ebből lesz a dorombolás.
  • Azt is kevesen tudják, hogy nem minden macskafajta tud dorombolni. A házi macskák, néhány vadmacska, ezenkívül a hiéna, a mosómedve és a tengerimalac képes dorombolni. Azonban azok a macskák, akik dorombolnak, nem képesek “bőgni”, és azok a macskafélék, akik bőgnek, nem tudnak dorombolni, ugyanis a bőgésre képes macskák gégefője nem elég merev a doromboláshoz.
  • A doromboló macskáknak nincs szükségük arra, hogy a prédáért versenyezzenek egymással. Ezek a macskák illatanyagukkal jelölik meg saját területüket, nincs szükségük messzire ható kommunikációs eszközre, azaz bőgésre.
  • A macska mindemellett azért is dorombol, hogy kommunikáljon veled. A Sussex Egyetem kutatása szerint a házimacskák dorombolásukba rejthetik panaszos sírásukat is, ami az embereket gondoskodásra készteti.
  • Egy kutató, Elizabeth von Muggenthaler szerint a macskák öngyógyítás céljából is dorombolnak. Ő azt állítja, hogy a percenkénti 24-140 közötti rezgésszámú frekvenciák elősegítik a csontok növekedését, a sebek gyógyulását és csillapítják a fájdalmat.
  • A dorombolás nem csak a cicáknak jó, de a gazdiknak is. A kutatások szerint a macskák sokkal jobban csökkentik a stresszt és a vérnyomást, mint egyéb állatok.
  • A minnesotai egyetem releváns kutatása kimutatta, hogy a macskatulajdonosok 40 százalékkal kevesebszer kapnak szívinfarktust, mint azok, akiknek nincs macskájuk, és ebben valószínűleg a dorombolás játszik szerepet. A dorombolás ugyanis egy olyan hallási inger, amelyet az emberek békének és nyugalomnak tulajdonítanak.A dorombolás pozitív visszajelzést ad azzal kapcsolatban, amit csinálunk, és ez hozzájárul az egész relaxációs folyamathoz, amelyet a cicánkkal együtt töltött idő ad.

Ahol a macskák az urak...a különös szigetről ide kattintva olvashatsz bővebben.