Grillezzünk, bulizzunk – 7 alaptipp

Borítókép: Grillezzünk, bulizzunk – 7 alaptipp
Jön a koranyári hétvége, mi pedig szeretünk tüzet rakni, jólesik körülülni a lángokat, hallgatni, ahogy pattog a tűz, serceg a hús...

Ha odakint tűz a nap, szinte ellenállhatatlan késztetést érzünk, hogy mi is tüzet gyújtsunk. Talán ősi ösztöneink ébrednek fel, talán megkívánjuk a társas együttlét eredeti formáját, mindenesetre szeretünk tüzet rakni, jólesik körülülni a lángokat, hallgatni, ahogy pattog a tűz, serceg a hús, jó beleszimatolni a felszálló illatokba – és persze élvezni a végén a parázson sült ennivalók ízét.

1. A legtermészetesebb grillsütőn
Felejtsd is most el a szobai elektromos grillt, a teraszasztalra helyezhető villanyfűtésű kőlapot, a gázpalack táplálta masinát – hasznos dolgok ezek, de csak akkor, ha nincs módod valódi tüzet rakni fahasábokból vagy faszénből. Ha van kertetek, akkor a kőből vagy téglából épített sütő, ha viszont terasz van, akkor a faszénnel működő, mobil grillsütőa megfelelő megoldás.

2. Készítsd be napokkal előbb!
Tévedés azt hinni, hogy a grillezés a tűzrakással kezdődik: a sütésre szánt húsokat akár napokkal előbb be kell pácolni, a zöldségeket előre megtisztítani és fűszerezni, a fanyársakat beáztatni, a köretként kínálandó salátákat, mártásokat és salátaönteteket összekeverni…

3. A grillezés napján: tűzifa, szén
És elő kell készíteni a sütést is: a tűzifa egy részét felaprítani gyújtósnak, a faszenet idejében beizzítani, továbbá a kezünk ügyébe tenni a szükséges eszközöket.

4. Olaj a tűzre?
Nem ajánljuk a folyékony égésserkentők alkalmazását, mert kellemetlen szaguk a kész ételen is érződik. Inkább fogd be a gyerekeket, hogy gyűjtsenek száraz gallyakat gyújtósnak – a faszénhez szilárd alágyújtós kell.

5. Természetes rovarűzők
A kerti-teraszi sütés ideális időpontja a késő délután, amikor már nincs olyan meleg, és amikor evés után még órákig üldögélhetsz vendégeiddel a parázs fényében, a romantikus estében. De sokszor hívatlan vendégek zavarják meg a hangulatot, főleg, ha már derékig benne járunk a nyárban: a finom illatokra odasereglenek az erdő-mező rovarféléi, legyei, bogarai, hangyái – és nem utolsósorban a szúnyogok. Próbáld meg természetes módon elriasztani az apró látogatókat: a legyek valósággal irtóznak a citromtól, de nem kedvelik a bazsalikomot, a mentát, a kamillát sem, nem kedvencük az almába szurkált szegfűszeg, és azt sem díjazzák, ha éppen egy bodzabokor közelében tanyáztok. Ha hangyatámadás indul, tépj néhány páfrányt, és tedd az útjukba. Garantáltan visszavonulót fújnak, mégpedig rövid időn belül! A szúnyogok ellen az egyébként is hangulatos rovarriasztó mécsesekkel, gyertyákkal, végső esetben izzó spirállal védekezz.

6.Akármit lehet szabad tűzön sütni
Bizony. Akár szeletben (pácolt sertés- vagy marhahús, szárnyasok), akár egészben (csirkecomb, hal, hagyma, krumpli – utóbbi kettőt alufóliában közvetlenül is bele lehet tenni a parázsba), akár nyárson (cukkini, patisszon, padlizsán vagy szűzpecsenye, szalonnadarabkákkal felváltva).

7. A jolly joker: vagdalt hús
De remek nyársra szúrva grillezni a vagdalt húst is a legkülönbözőbb változatokban, nemcsak hamburgerként, de kis hurkák formájában is – az arab és a görög konyha ismerői tudják ezt. Különféle kolbászok, füstölt húsok színesíthetik a kínálatot. Akár egy-egy teljes nemzeti konyha is „összefoglalható” egy kerti partin – mint például a képeinken látható, távol-keleti hangulatot idéző barbecue esetében.

Szöveg: Simándi Júlia, Fotó: Mark Roper, Ian Wallace, Jay Harrison, Tanya Zouev, Brett Stevens, Pinterest