Melengess kígyót!

Borítókép: Melengess kígyót!
Természetesen ne a kebleden, mert azt megbánnád. Tartsd a terráriumban, ahol igazán érdekes és szép látvány lehet.

Éva óta tudjuk, hogy a kígyóktól óvakodnunk kell. Bűnre csábítanak, az ördöggel cimborálnak. A Biblia szerint nekik köszönhetjük életünk minden kínját és szenvedését, még a szülési fájdalmakat is. Nem véletlen, hogy nem tudjuk őket a szívünkbe zárni. Vagy mégis? Napjainkban egyre többen választanak kígyót házi kedvencnek. Színes mintázatukkal, érdekes külsejükkel és még érdekesebb életmódjukkal valóban figyelemre méltó állatok, és ha egy szépen berendezett terráriumot alakítunk ki nekik, még a lakás díszéül is szolgálhatnak.

--pagebreak--

Érvek ellene és mellette
Mielőtt kígyótartásra adnánk a fejünket, mérlegelnünk kell egy-két dolgot. Mint a legtöbb hüllő, a kígyók is hordozói a szalmonella kórokozójának, így kisgyermekes családoknak nem kifejezetten ajánlottak. Ráadásul idegrendszerük kevésbé bírja a zaklatást, nem szabad őket sokat zavarni, főleg nem babusgatni. Legtöbb fajtájuk éjszakai életmódot folytat, így napközben nyugalomban van, amitől unalmassá válhatnak, mégsem tanácsos szabadon ereszteni őket az erdőszélen. Mindenképpen komoly, felelősségteljes döntés előtt állunk tehát, ha kígyóvásárlást tervezünk, mert egy-egy ilyen hosszú életű hidegvérűt nem egy-két hónapra, s nem is egy-két évre fogadunk be az otthonunkba. A kígyó előnye viszont éppen az unalomban rejlik. Viszonylag kevés törődést igényel, etetni sem kell túl gyakran, így néhány napra nyugodtan elutazhatunk és magára hagyhatjuk. Allergiát nem okoz, nem büdös, nem hangos, és kis helyen is elfér.

Mérlegelendő
Vásárlás előtt el kell döntenünk, hogy milyen fajtát válasszunk. Kezdő terraristáknak jobb az olyan kígyó, amely nem nagy méretű, nem igényel különleges bánásmódot, tartása viszonylag könnyű. Ilyen elsősorban a gabonasikló, a patkány- és a királysikló. Aki mindenképpen óriáskígyóval akar kezdeni, annak a boát szokták javasolni a hüllőtenyésztők. A legtöbb állatkereskedésben kapható, de érdemesebb tenyésztőhöz fordulni, mert tőle megbízhatóbb információt, pontosabb útbaigazítást kaphatunk az állat igényeiről, tartásáról. Szerencsés fiatal állatot hazavinni, mert könnyebben alkalmazkodik az új helyéhez, a növekedése pedig igazán látványos esemény. Annak külön nézzünk utána, hogy az adott faj tartásához kell-e valamilyen hivatalos engedély. A veszélyes állatok tartásáról szóló jogszabály – a 8/1999. (VIII. 13.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet – az óriáskígyót eleve veszélyes állatnak minősíti, így tartását engedélyhez köti. Magyarország aláírta a veszélyeztetett állatok kereskedéséről szóló megállapodást (CITES), sok fajtánál tehát ezt is figyelembe kell venni.

--pagebreak--

Vörös gabonasikló
Eredeti élőhelye Észak-Amerika, 120–160 cm hosszúságúra nő meg. Rágcsálókkal táplálkozik, áldozatát szorítással öli meg. A kis siklókat napos egérrel, a felnőtteket nagy egerekkel etessük másfél-két hetente. Terráriumukban legyen folyamatos 25-26 fokos hőmérséklet, s télen
1-2 hónapig teleltetni kell őket. A fiatal példányokat 2500–3000 forintért vásárolhatjuk meg, a felnőtt egyedek ára 10 000 forint körül van.

--pagebreak--

Patkánysikló
Az egész világon elterjedt, rendkívül változatos színekben fordul elő és szintén rágcsálókat fogyaszt. Egyes példányai agresszívan, marással reagálhatnak közeledésünkre. Ha viszont veszélyt szimatolnak, védekezésül összetekerednek. November végétől február közepéig csak 10 fok legyen a terráriumban. Ára a gabonasiklóéhoz hasonló.

--pagebreak--

Királysikló
Egyike a legszínesebb kígyófajtáknak. Legtöbb egyede háromszínű és mérges kígyók mintázatát utánozza. Kábé akkora, mint a gabonasikló, de sokkal agresszívabb, nehezebb kézhez szoktatni. Vannak olyan fajtái, amelyek élve fogyasztják el a zsákmányállatot. A fiatal példányok 8000 forint körül kaphatók, a kifejlett egyedekért 15 000 forintot is elkérnek.

--pagebreak--

Vörösfarkú boa
Hazánkban ez a legelterjedtebb óriáskígyó. 2-2,5 méter nagyságúra nő meg, súlya 5–15 kiló között mozog. A szelídségük miatt közkedvelt lények tartása könnyű, noha pusztán nagyságuktól és erejüktől elég veszélyesek, így gondozásuk nagy körültekintést igényel. Patkánnyal kell etetni őket. A fiatal példányokat 12–15 000 forintért, a kifejlett egyedeket 20– 30 000 forintért árulják.

Szöveg: Horváth Zsuzsa, fotó: Europress, profimedia.hu. Ez a cikk a 2012. évi januári számban jelent meg. Minden jog fenntartva.