Egy tartózkodó hagyma: a póré

Borítókép: Egy tartózkodó hagyma: a póré
Az agresszív, uralkodó természetű vöröshagymát nem mindig kívánja az ember. Ha szelídebb, szalonképesebb aromára vágysz, és a gyomrodat, a környezetedet is kímélni akarod, a megoldás a póréhagyma.
- Közép-Ázsiából került Európába, évezredekkel ezelőtt. Az ókori görögök és rómaiak nemcsak az ízéért becsülték: úgy gondolták, igazi gyógyír a TOROK betegségeire. Néró császár gyakran fogyasztotta a levesét, hogy a hangja erőteljesebb legyen. Az európai konyhákban még ma is kedvelik, északon és délen egyaránt.

- Egész évben kapható a piacon, hiszen nyári, őszi és téli fajtái is vannak. Lehetőleg olyan helyen vedd meg, ahol CSOMAGOLÁS NÉLKÜL árulják, gyökerestül és levelestül – ha így, tisztítatlanul teszed be a hűtőbe, egy hétig is eláll.

- A kicsi, karcsú példányok zsengébbek és finomabbak, a hosszúak viszont rostosabbak, erőteljesebb ízűek, kiadósabbak. Értékesebb a tömör és fehér szárú, friss, sötétzöld levelű termés. Finom ÉTELÍZESÍTŐT kapsz, ha a sötétzöld leveleket apróra vágod, egy tálcán kiterítve megszárítod, majd porrá őrlöd. Krémleveseket, szendvicseket, salátákat ízesíthetsz, díszíthetsz vele.

- Mielőtt elkészítenéd, ALAPOSAN TISZTÍTSD meg kívül-belül – merthogy a levélrétegek között is lehet föld. Először vágd le a gyökeres végét, és valamennyit a zöldjéből. Metszd be hosszában a szárat egészen a közepéig, hajtogasd ki a leveleket, vagy szeleteld karikákra a hagymát, és aztán mosd le bő folyó vízzel.

- Zsenge zöldjétől színesebb és jobban esik a munkahelyi vagy iskolai szendvics, zamatosabb a leves, gusztusosabb a saláta, mutatósabb a rizs, a tészta, a pizza. Párolva, borssal megszórva, citromlével és olívaolajjal meglocsolva húsok mellé adhatod köretnek – de vigyázz, ha túlfőzöd, ízetlen masszát kapsz ínyencség helyett! FŰSZEREZHETED mustár- vagy édesköménymaggal, kakukkfűvel, oregánóval, szerecsendióval, tárkonnyal.

- Ismered a vichyssoise-t, ezt az általában hidegen tálalt KRÉMLEVEST, amit egy francia szakács talált ki száz éve Amerikában? Főzz puhára 10 deka póréhagyma-karikát és 10 deka kockára vágott krumplit fél liter vízben, egy kávéskanál sóval (kábé 20 perc). Pürésítsd, majd fűszerezd ízlésed szerint. Ha kihűlt, keverj hozzá fél csésze tejfölt vagy főzőtejszínt, végül hintsd meg apróra vágott metélőhagymával vagy petrezselyemmel. Melegen is finom!

- Egyszerű és tartalmas vacsora lehet, ha felvert tojásfehérjével, tejföllel kikevert omlettet sütsz vajon, lassú tűzön, majd ha kész, félbehajtod és párolt póréhagymával megtöltöd. Barna rizs és bodzaszörp (vagy fehérbor) dukál hozzá. Sós palacsintába is TÖLTHETED: a pórékarikákat vajon párold meg, keverd össze tojássárgájával, tejjel, reszelt sajttal, liszttel, fűszerezd sóval-borssal. A keveréket tedd a kész palacsintákba, szórd meg őket reszelt sajttal és sütőben melegítsd össze.

- Unalmas a rakott krumpli? DOBD FEL pórékarikákkal, baconnel, cukkinival, a tojás egy részét pótold sajttal. A póréhagymától a hús- és zöldséglevesek is ízletesebbek.

Éva-tippek: A magyaros ételeket – például a gomba- vagy csirkepaprikást – sokszor harsány hagymaízük miatt utálják a gyerekek. Próbáld meg ezeket póréhagymával csinálni, kevesebb pirospaprikával, esetleg paprika nélkül, zöldfűszerekkel, tejföllel!