Biotej

Borítókép: Biotej
Mi a helyzet külföldön, és kicsiny hazánkban a biotejet illetően? Miben különbözik a bió a nem biotejtől?

Miért jobb a biotej?
A tej csak akkor kaphat biotej minősítést, ha a tehén már legalább fél éve százszázalékos biotakarmányon él, és a takarmányt adó földterületen három éven belül nem használtak növényvédő szert (peszticidet) és műtrágyát. Ennyi idő alatt ürülnek ki az állat szervezetéből a peszticidek maradványai és az antibiotikumok. A biotej nincs lefölözve, így benne marad az összes zsírban oldódó vitamin (D, E). Nem homogenizált, zsírja tehát természetes, emészthető szerkezetű. Háromszor annyi a rák és az érelmeszesedés ellen ható konjugált linolsav(CLA)-tartalma, mint a nem organikus tejnek. A biotehenek nem kapnak antibiotikumot és hormonokat, így a tejük mentes azok maradványaitól. Homeopátiás szerekkel és gyógynövényekkel kúrálják őket, szintetikus szereket csak végszükség esetén kapnak.

Amerikában elterjedt egy szarvasmarhanövekedési-hormon (rBGH) használata. A Monsanto cég génmanipulált hormonjával kezelt tehenek akár 25 százalékkal több tejet adnak, de egyúttal megemelkedik a tejben az IGF-1 növekedési hormon szintje, amely mell-, prosztata- és végbélrák esetén gyorsítja a daganatok növekedését. A hormon az állatoknál tőgygyulladást és súlyos rendellenességeket okoz. Ennek ellenére nem tiltják be, és a gyártók nem kötelesek feltüntetni a tej címkéjén, hogy rBGH-s tehéntől való.

Magyarországon vásárolhatunk műanyag flakonos, friss, hőkezeletlen biotejet és friss vagy  ultramagas hőkezelési technológiával (UHT) tartósított, dobozos biotejet is. Az előbbi az ökopiacon és bioboltokban, az utóbbi az üzlethálózatokban kapható. Az UHT-s tej vitamintartalma és íze természetesen elmarad a hőkezeletlen mögött, fogyasztás előtt viszont nem kell felforralni, és három hónapig is eláll. A doboza papírt, alumíniumot és műanyagot tartalmaz.

A bioállatokat nem összezsúfolva tartják, és kényelmes, egészséges, stresszmentes életmódot nyújtanak nekik. Jóval kisebb a veszélye a betegségnek, járványoknak.  Az organikus tej gyártása során kerülik a sterilizációt és az ultrapasztörizálást. Az Európai Unió országaiban szerencsére tilos az állatok hormonkezelése, és az USA-ból sem engednek be ilyen állati termékeket.

Szöveg: Bay Ágota, Fotó: EUROPRESS/GETTY, forrás: www.biokultura.org

A cikk a 2008. áprilisi Évában jelent meg. Minden jog fenntartva.