Ez a magyar app forradalmat csinál az orvosképzésben

Hat év. Ennyi ideig koptatja – jó esetben – egy magyar orvostanhallgató az egyetem padjait. Ezalatt óriási mennyiségű ismeretre tesz szert az emberi testről, a betegségekről, a gyógyításról – papíron. De vajon mennyit gyakorolhatja, hogy hogyan kell kikérdezni egy beteget a panaszairól? Hogy mi alapján válasszon a CT vagy az MRI-vizsgálat között? Hogyan juthat el a lehető legrövidebb idő alatt a helyes diagnózisig? Statisztikák szerint világszerte rendkívül nagy a téves diagnózisok aránya. Csak az Egyesült Államokban 5 százalék, ami 12 millió embert érint évente.
Az orvosképzésnek ezt a hiányosságát igyekszik pótolni egy friss applikáció, amelyet a magyar fiatalokból álló InSimu csapat fejlesztett az elmúlt fél évben. A csapat tagjai dr. Tóth Gábor és dr. Vincze János orvos végzettségű PhD-hallgatók (János egyben szoftverfejlesztő is), Katona Tamás szoftverfejlesztő és Herdon Andrea közgazdász, aki az idén végzett a Corvinus Egyetem marketing mesterképzésén. Mindannyian debreceniek, akik már a középiskola óta ismerik egymást, és ez a közös projekt ismét összehozta őket.

Mit tud az app?
Ha egy orvostanhallgató vagy egy rezidens gyakorolni szeretne, az InSimu Patient névre keresztelt app „dob neki” egy virtuális beteget, egy rövid esetleírással. Előbb-utóbb az összes betegség és az összes elérhető diagnosztikai vizsgálat bekerül a rendszerbe, így a felhasználó kipróbálhatja, mennyire ügyesen tud megoldani egy esetet. Milyen gyorsan – és milyen gazdaságosan. Az app ugyanis az esetmegoldás végén értékeli a teljesítményt. Nemcsak a diagnózis helyességét – természetesen ez a legfontosabb –, de azt is, hogy az orvos mennyire tudott idő-és költséghatékonyan bánni a rendelkezésre álló vizsgálatokkal. A grafikai megjelenés sem elhanyagolható: minden virtuális beteghez tartozik egy kis fotó, és a vizsgálati eredmények megjelenítése is hű az eredetihez. Egy röntgenfelvétel vagy egy PET CT-lelet úgy néz ki, mint a valóságban, a felhasználó tehát azt is gyakorolhatja, hogyan kell értelmezni a leleteket.

Mi következik most?
A fiúkat már foglalkoztatta egy ideje az appkészítés gondolata, de a végső lökést a Microsoft Imagine Cup versenykiírása adta meg. A magyar csapat a hazai és a virtuális közép-európai forduló után bejutott a Seattle-i döntőbe, ahol 34 ország 35 csapatában harmadik helyezést ért el a World Citizenship (kábé: társadalmi szerepvállalás) kategóriában.

Az app egyelőre demóverzióban érhető el, de a fejlesztők dolgoznak azon, hogy hamarosan több platformon is letölthessük a telefonunkra. Még sok munka vár az InSimu tagjaira, akiknek szívügyévé vált ez a projekt. Szeretnék felépíteni és felfuttatni a vállalkozásukat és elérni, hogy az app minél többeket segíthessen abban, hogy jó diagnosztává válhassanak. Reményeik szerint applikációjukat előbb-utóbb az orvosképzésben is alkalmazni fogják, hiszen olyan egyedülálló lehetőség ez, amely eddig sem az oktatóknak, sem a hallgatóknak nem állt a rendelkezésére.