Oké gyerekkel a szájrapuszi? Mikor? Meddig?
Ismét hatalmas felzúdulást váltott ki az Instagramon a Beckham család; pontosabban a világhírű focista felesége, Victoria egyik posztja verte ki a biztosítékot. A többmilliós követőtábornak közzétett, ominózus fotón ugyanis David látható, amint puszit nyom az immár 11 éves, Harper nevű kislányuk szájára. Beckhamék nem először tesznek közzé ilyen képet a feedjükben, ami arra enged következtetni, hogy náluk ez egy teljesen természetes, bevett szokás.
Tény, a gyerekek szájára adott puszi, főleg, ha az egy lánygyermek és az apuka között történik, erősen megosztja a közvélekedést. Míg egyesek semmi kivetnivalót nem látnak benne, mások ördögtől valónak találják és megrontást kiáltanak.
A tanácsadó szakpszichológus hozzáteszi, Magyaroszágon ez a szokás kevésbé elterjedt, nálunk egyáltalán nem tipikus jelenség, hogy az ember a saját gyermekének a szájára ad puszit. S ha pedig mégis előfordul, ennek más lehet itt a megítélése, mint az olyan kultúrákban, ahol ez mindennapos. Utóbbi esetben ugyanis se a szülők, se a gyerekek nem tulajdonítanak ennek szexuális jelentőséget, miközben ezt esetleg egy kívülről szemlélő felnőtt viszont másként láthatja. Azért, mert ő felnőtt kapcsolatban gondolkodik a szájra puszival, az együtt alvással összefüggésben. Azt érdemes ilyenkor szem előtt tartani, hogy ez lehet, hogy másnak, más „nézőnek” más jelentést hordoz – véli a szakember.
Nagyon fontos, hogy a szülő érzékenyen figyelje a gyermeke reakcióit. Manapság nagyon helyesen elfogadott, hogy a gyerekeknek egy bizonyos kor után megtanítjuk a bugyiszabályt, a testhatárokat; azt, hogy ki mit csinálhat az ő testével. Ez viszont ugyanúgy vonatkozik a szülőre is: ha a gyerek bármilyen módon, akár szóban, akár gesztussal jelzi, hogy számára ez kényelmetlen, nem komfortos – s az mindegy, hogy azért, mert őt zavarja, vagy mondjuk az óvodában látta, hogy más gyereket nem szoktak így megpuszilni – akkor azt figyelembe kell venni, tiszteletben kell tartani. Elégséges tehát az, ha elég érzékenyek vagyunk a saját gyerekünk gesztusaira. S onnantól kezdve viszont ugyanúgy, ahogy megtanítjuk neki, hogy mástól se fogadjon olyan érintést, amit nem szeretne; akkor tőlünk se kell, hogy megtegye. Ilyenkor az sem helyénvaló, ha a szülő ezt tovább erőlteti – összegzi a szakértő.