Megnyílt a Repair Café, Közösségi Szerelde: szuper program lehet a közösségi szervízelés

Borítókép: Megnyílt a Repair Café, Közösségi Szerelde: szuper program lehet a közösségi szervízelés Forrás: Bartha Dorottya
Ugye emlékeztek Gégény Noémira, a különlegesen aktív és tevékeny „speckó anyára”? Nos, ahogy korábban írtunk a kezdeményezésről, most végre megnyitott a Repair Café, a Közösségi Szerelde, ahová bárki bemehet, ha megjavítaná mondjuk a kenyérpirítót vagy a fülhallgatót. De hol is van ez a hely? És egyáltalán mi ez a dolog? A cikkből kiderül!

– Kiknek lesztek nyitva? Ki lesz a közönségetek terveitek szerint?

– Mindenkinek! Mi elsősorban a környezettudatos, illetve az idősebb korosztályra számítunk, akiknek vannak még szervizes emlékei. De lesznek, akik azért jönnek, mert nincs lehetőségük új dolgokat venni, ezért azt próbálják megjavíttatni, ami van, és minél kisebb költséggel. Lesznek, akik a tudás miatt érkeznek, és lesznek, akik csak egy jót beszélgetni, mindenkit várunk szeretettel.

– Honnan jött ez az ötlet?

– Már van egy holland modell programunk, ami szintén ingyenes tudásmegosztás alapú projekt. Hollandiában nagy hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra és a körforgásos gazdaságra. Ezek jó példák. Szeretnénk ezeket a jó példákat itthon is népszerűsíteni.

Forrás: Bartha Dorottya
Gégény Noémi, Pikó András, Ámon Ada, Szilágyi László.

– Hogyan jött a képbe a főváros? Mivel, hogyan támogatnak benneteket?

Amikor megvolt az ötlet, elhatároztuk, hogy beadjuk a Közösségi Költségvetés ötletbörzéjére. Ez két éve volt. Közel 700 terv érkezett. A miénk több válogatáson, szűrön ment keresztül, és szavazás után bekerült a megvalósítandó tervek közé. Nyilvános pályázatot írtak ki rá. Mi megpályáztuk és meg is nyertünk 48,6 millió forintot a közösségi szerelőműhely több éven át tartó fenntartására. Eddigre már Józsefvárosban meg is volt hozzá a helyiségünk, amit az újrahasznosító műhelyünkkel béreltünk. Ezt fejlesztettük itt tovább.

– Kik nyújtanak segítséget a helyszínen?

– Hirdettünk, kérdőíveket adtunk közre, hogy ki venne részt a munkánkban szakiként. Ezt már akkor elkezdtük, amikor még ki se írták a pályázatot. Felmértük a terepet. És amikor nyertünk, akkor állítottuk össze a csapatot. Mindenki hasonló órabérért és megbízással van foglalkoztatva, kivéve a négy órában állandóan ott lévő ezermester gondnokunkat.

Forrás: Bartha Dorottya

– Hogyan lehet elmenni, bejelentkezni hozzátok?

– A VIII. kerület Teleki László tér 7. szám alatt vagyunk. Be lehet jelentkezni hozzánk online és személyesen is. De nyitvatartási időben be lehet ülni, beszélgetni egy kávé mellett, tehát ideális találkozóhely is, ha valakivel összefutnál.

– Miből fogjátok fenntartani magatokat?

– Céges csapatépítőket vállalunk itt és kitelepülve is, illetve értékesítjük az újrahasznosított, általunk készített tárgyakat, emellett tartunk más kézműves helyekhez hasonlóan térítéses workshopokat. A másik a méltányos műhelyhasználat. Fix óradíjért lehet bérelni egy adott részlegünket. Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

A felvezetőben említett interjút pedig itt olvashatod el:

A szerzőről

Azt vallom, hogy minden pillanata és megnyilvánulása értékes az életnek. Meg azt is, hogy nehéz helyzetekben is meg lehet találni a fogódzókat, amelyek kisegítenek a gödör aljáról. Ilyen fogódzó lehet egy baráti beszélgetés, egy kellemes zene vagy éppen egy igazi, tartalmas szöveg elolvasása. Olyané, amely érzelmeket vált ki belőlünk, ami megérinti a bensőnket.

Az emberi dolgok érdekelnek. Legyenek nagyok vagy egészen aprók.

Ha Téged is, kövesd az oldalamat ITT!

Vagy írj nekem IDE!