Bazárokban, vásárokban mutogatták a magyar sziámi ikreket: kegyetlen bánásmódban részesültek

Borítókép: Bazárokban, vásárokban mutogatták a magyar sziámi ikreket: kegyetlen bánásmódban részesültek Forrás: Gófitz Ilona és Judit/Wikipédia
Hallottál már a Magyarországon született sziámi ikerpárról, akiket bizarr módon vásárokban mutogattak? Az 1700-as években egy magyar anya életet adott egy egészen különös születési rendellenességgel világra jövő ikerpárnak, akiknek a keresztcsontja volt összenőve. A rendellenesség ellenére a két lány túlélte a csecsemőkort. Az alábbiakban az ő történetüket meséljük el.

Az egypetéjű ikerterhesség egy speciális formája az, mikor egy rendellenesség folytán az ikrek teste nem válik el teljesen, és valamely testrészük összenő. Az ilyen rendellenséggel született ikreket nevezzük sziámi ikreknek.

Az orvostudomány mostanra elért fejlődésének köszönhetően már sok esetben szét tudják választani azokat az ikerpárokat, akik összenőtek jöttek világra. Azonban ez pár évszázaddal ezelőtt lehetelten küldetésnek bizonyult. Ám sok esetben meg sem próbálkoztak ezzel, ugyanis az 1700-as években kifejezetten jó pénzkereseti forrásnak számított az, ha ilyesfajta rendellenességgel rendelkeztek egyesek.

Forrás: Gófitz Ilona és Judit/Wikipédia

A magyar sziámi ikrek

Gófitz Ilona és Judit 1701. október 21-én jöttek világra Ó-Szőny településén. A leírások szerint az elsőszülött Ilona volt, majd három óra vajúdást követően megszületett Judit is. Azonban, miután a méhen belül nem vált el egymástól az ikrek keresztcsontja, így összenőve születtek. Közös végbéllel is rendelkeztek, ám minden más szervük külön, egymástól független módon működött. Rendkívül érdekes, hogy a testhőmérsékletük sem függött egymástól, így előfordult, hogy míg az egyik lázas volt, a másiknak semmi baja sem volt.

A korabeli beszámolók szerint Ilona erősebb, sokkal strapabíróbb volt Juditnál, aki sokszor betegeskedett. Ám testvérekhez illő módon gyakran civakodtak egymással, de tény, hogy sokat beszélgettek. A leírások úgy tartják, hogy viszonylag normális életet éltek ahhoz képest, hogy milyen helyzetük volt.

Bazárokban, vásárokban mutogatták őket

Azonban az 1700-as években korántsem volt olyan elfogadó vagy megértő a társadalom, mint napjainkban. Ne feledjük, hogy gyakori volt, hogy az ilyesfajta rendellenességekkel küzdő embereket vásárokba mutogatták. Így történhetett meg az is, hogy az ötéves ikerpárra egy győri református pap és orvos is felfigyelt, dr. Csúzi Cseh János. A férfi ugyanis bérbe vette az ikerpárt, és európai turnéra indult velük, ahol bazárokban, vásárokban mutogatta pénzért a kislányokat.

Forrás: Gófitz Ilona és Judit/Wikipédia

Külön érdekesség, hogy nagyon szépek voltak a kislányok, és ezzel sok nézőt elkápráztattak. Azonban vélhetően a turnéval járó stressz, és a betegségeknek való kitettség miatt Judit súlyosan megbetegedett, és egy időre lebénult, ám végül szerencsére kigyógyult a betegségből.

A turné egyébként a papnak igencsak megérte, ugyanis a feljegyzések szerint nem kevesebb mint 70 ezer forintnyi jövedelemre tett szert általa, ami akkoriban bizony rengeteg pénznek számított. Azonban a lányok mutogatásánál nem állt meg, ugyanis a lányok képeit is árusította, melyek hátuljára különböző asztrológiai utalásokat is írt.

A megmentő

Szerencsés módon feltűnt a színen egy megmentő, aki kimentette a pénzéhes pap kezei közül a lányokat. A férfi pedig nem volt más, mint Keresztély Ágost, szász herceg és magyar kardinális, aki kiváltotta a lányokat, és a pozsonyi Orsolya-apácák klastromába költöztette be őket 1709-ben. Az apácák között meglehetősen jó sorsa volt a lányoknak, ugyanis azok megtanították őket varrni, hímezni, csipkét verni, sőt az írásban és az olvasásban is fejleszthették a képességeiket. Itt boldog életet élhettek halálukig, mely 1723. február 8-án következett be. A testvérpár egyszerre lehelte ki lelkét, és távozott örök nyugalomra, testük valószínűleg még ma is az Orsolya-apácák pozsonyi sírboltjában nyugszik.

Galériánkban olyan régi, bizarr szépségtrükköket mutatunk be, melyeket egykor nők vetettek be!

Képek forrása: Wikipédia - Gófitz Ilona és Judit