Az EU-ban Magyarországon a második legrosszabb nőnek lenni

Borítókép: Az EU-ban Magyarországon a második legrosszabb nőnek lenni Forrás: Tima Miroshnichenko/ Pexels
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete egy kimutatást tett közzé arról, hogy az országokban a nemi egyenlőség szempontjából milyen helyzete van a nőknek. Szomorú, de Magyarország végzett az utolsó előtti helyen. Azonban a statisztikákból az is kiderült, hogy általánosságba véve javult a nők helyzete az Európai Unióban.

Az Európai Unió idén 100 pontból 70,2 pontot ért el a közzétett adatok szerint, ami azért nagyszerű hír, mert a tíz éve bevezetett és évente frissített index szerint még sosem mutatott a statisztika ennyire pozitív eredményt. Sőt, hozzátették, hogy soha nem ugrott akkorát a mutató, mint az elmúlt egy évben: ugyanis tavaly még csak 68,6 pontos volt az uniós átlag.

Több ország stagnált vagy kevesebb pontot ért el, mint tavaly

Azonban a szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy az viszont nem jó, hogy a nők esélyegyenlőssége szempontjából általában jól teljesítő, élen járó országokban vagy megakadt a fejlődés, vagy valamiképp romlott is az eredmény a tavalyihoz képest. Ehhez a csoporthoz tartozik az élen járó Svédország, ahol annak ellenére, hogy a legjobb eredmények születettek, mégis csökkentek a tavalyihoz képest. Ugyanis idén 82,2 pontot kaptak, míg tavaly 83,9-et. Ezzel szemben a második helyen végzett Hollandia 77,3 ponttal zárt tavaly, amit sikerült idén tovább emelniük egészen 77,9-re. A harmadik legjobban teljesítő ország pedig Dánia lett, ahol pontosan ugyanannyi pontot, vagyis 77,8-at értek el előző évben, mint idén.

Forrás: Tima Miroshnichenko/ Pexels
Szerencsére sokat javult a nők helyzete az Unióban.

Ezentúl a statisztika adataiból az is kiderül, hogy jelentősen javult a nők helyzete Olaszországban, Portugáliában, Luxemburgban és Máltán is.

Magyarországnál csak Románia teljesített rosszabbul

Annak ellenére, hogy sajnálatos módon Magyarország teljesített az egyik legrosszabbul az uniós országok listáján, mégis észrevehető némi javuló tendencia, ugyanis tavaly 54,2 pontra értékelték, idén pedig 57,3-ra. Országunknál csak Románia ért el rosszabb helyezést, így utolsóként 56,1 ponttal zárta az uniós országok listáját.

Fontos tudni, hogy a EIGE statisztikáját rendkívül összetett módon állapítják meg, és olyan paraméterek játszanak ebben szerepet, mint a bérezés, a nők politikai szerepvállalása, vagy a munkahelyi egyenlőség, illetve a nők elleni erőszak gyakorisága.

Az alábbiakban pedig elgondolkodtató grafikákat hoztunk a társadalmunkról!