Amerikából jöttem, mesterségem címere...

Borítókép: Amerikából jöttem, mesterségem címere...
Most egy olyan fiatal lányt szeretnénk bemutatni, aki mindenféle televíziós műsor segítsége nélkül halad afelé, hogy megvalósítsa álmait.

Egymást követik a tehetségkutató versenyek, futószalagon gyártják a „sztárokat”, akik külföldi karrierről álmodoznak, de végül pár hónap múlva már a nevüket is nehezen idézi fel az ember. Kozma Kata története más - igazán inspiráló!



Kozma Katát egy álmos reggelen ismertem meg itt Budapesten, akkor is épp zenét komponált és közben gyorsan elmesélte, hogy már több éve New Yorkban él, zenéket ír, producer, énekel, jazz szakon végzett a Berkleen és többek között már játszott a Kennedy Centerben. Ohh, és csak 23 éves.
Sajnos mostanában nem fogok Amerikába utazni, ezért megbeszéltem Katával, hogy készítsünk online interjút, hogy másnak is megmutathassam, sok igazán tehetséges és izgalmas ember él közöttünk, csak nyitott szemmel kell járni.

Mikor kezdtél el a zene iránt érdeklődni, és mikor volt az első fellépésed?
Az összes babakori videón énekelek. Hm… Kb. 5 eves koromban a Marczibányi Téri Művelődési Központban. A Lion King es az Óz a Csodák Csodája főcímdalát énekeltem és vastapsot kaptam.
Mikor döntöttél úgy, hogy külföldön fogsz tanulni?
A gimiben, kilencedikben döntöttem el, hogy az egyik leghíresebb iskolában szeretnék tanulni. Dublinba felvételiztem, majd jött a levél, hogy teljes ösztöndíjjal felvettek. 2011-be fejeztem be az iskolát, azóta is kint élek.

Katát már itthon is megkeresték többféle munkával, többek között a Children of Distance nevű együttessel írtak közösen egy számot, illetve Sas Tamás Szélcsend című filmjéhez is ő írta a zenét és énekelte a betétdalokat.

Miért nem itthon próbáltál szerencsét, a zeneművészeti egyetemen?
Amerika mindig is nagy álmom volt. Otthon is felvettek jazz szakra, de én az itteni zenei példaképeimmel akartam dolgozni, tanulni tőlük, akik közül sokan a Berklee-re jártak(Quincy Jones, Lalah Hathaway, Rachelle Ferrell, Diana Krall, Roy Hargrove, stb).
Amerikai zenén nőttem fel, és mivel a jazz/soul/R&B is Amerikából ered, itt szerettem volna elsajátítani ezeket a műfajokat. Otthon kevesen játszanak soul zenét meg R&B-t. Szerencsét akartam próbálni.

--pagebreak--

Mindig is a jazz volt az első helyen?
A családom nagy jazz-szerető, általános iskolában Diana Krall, Keith Jarrett és Oscar Peterson ment a discmanemen. Közel áll hozzám az improvizáció, már gyerekként spontán dallamokat improvizáltam, sokszor így vezettem le a felesleges energiáimat, fejeztem ki az örömömet, bánatomat. A jazzben pedig minden az improvizálásról szól, és ha ezt kombinálod a harmóniavilággal és swing-el, akkor megvan a tökéletes összhang.



Már beszéltünk kedvenceidről, de ki az abszolút kedvenc, a példakép?
Mariah Carey! Ő az összes kedvenc zenei stílusom (R&B, soul, pop, neo soul, jazz, hip-hop)képviselője, imádom a producereit, akik a lemezeit készítették (Walter Afanasieff, Jermaine Dupri, L.A. Reid, Rodney Jerkins, The-Dream and Tricky, stb).

Fiatal vagy és még rengeteg lehetőség vár rád, mégis meg kell kérdeznem, mi volt az eddigi legizgalmasabb munkád?
A legizgalmasabbat épp tegnap fejeztük be és május 1-jén jön ki. Készítettem egy 6 számos kislemezt itt New Yorkban egy amerikai énekesnőnek. Az összes számot együtt írtuk, zenei producerként is közreműködtem – pontosabban én csináltam a zenei alapokat, a vocal production-t, hangszereltem és játszottam fel minden hangszert. Ez az első lemezem mint producer-zeneszerző és nagyon büszke vagyok rá. Nagy kihívás volt! Ez egy 'indie' projekt, amit az internetes adománygyűjtő (www.kickstarter.com) segítségével finanszíroztunk.
Ez azt jelenti, hogy a rajongók segítségével gyűjtöttük össze rá a pénzt.
Nélkülük ez nem sikerült volna, és alig várjuk, hogy megosszuk velük az anyagot.

--pagebreak--

Most már kíváncsi vagyok, egy ilyen ambíciózus lánynak, mi lehet a legnagyobb álma? Mi az amerikai álom vége?


Életem végéig azzal szeretnék foglalkozni, amit szeretek. Világsztároknak lemezt készíteni, és jól jönne pár Grammy-díj is, az lenne a hab a tortán.
Természetesen később én is szeretnék családot, ja, és állatmenhelyeket fenntartani kutyusoknak. :) A legnagyobb álmom egy magyarországi Berklee College of Music létrehozása, ami megváltoztatná az egész otthoni zeneipart. A sulinak van már Európában 2-3 testvériskolája, miért ne lehetne Budapesten is?

Kata a zongoránál:


Szeretnétek többet hallani Katáról? Klikkeljetek!

www.katakozma.com
www.youtube.com/thekataart
twitter.com/katakozma

Fotók: Kozma Kata