83 éve született John Lennon: 9 tény, amit még nem hallottál róla

Borítókép: 83 éve született John Lennon: 9 tény, amit még nem hallottál róla Forrás: Vinnie Zuffante/Michael Ochs Archives/Getty Images
83 éve született John Lennon, a 20. század egyik legnagyobb és egyben egy korszakot meghatározó énekese. Ahogyan a kor, melybe született és élt, úgy a zenéje is tele van fájdalommal és reménnyel egy jobb világ eljöveteléért. Kétség sem fér ahhoz, hogy a The Beatles minden idők egyik legnagyobb hatású zenekara volt, melynek sikere talán pontosan Lennon mérhetetlenül ellentmondásos személyének, és a benne rejlő kendőzhetetlen fájdalomnak volt köszönhető.

Az ír származású John Lennon 1940. október 9-én született Liverpoolban, egy olyan világban, mely telis-tele volt szörnyűségekkel és kihívásokkal. Nagy-Britannia ekkor háborúban állt, ez nyilvánvalóan rányomta a bélyegét a zenész gyermekkorára. Azonban nem ez volt az egyetlen trauma, amivel ilyen fiatalon szembesült. Ugyanis édesapja hajópincérnek állt, és maga mögött hagyta a családját. Mivel édesanyja képtelen volt egyedül eltartani kisfiát, így Lennont nagynénje nevelte fel.

A fiúról már kiskorában kiderült, hogy rövidlátó, így szemüveget kellett hordania, ami végül a későbbiekben védjegyévé vált. Annak ellenére, hogy nem az anyja nevelte, jó kapcsolatot ápoltak. Azonban 18 éves kora közeledtével elvesztette édesanyját, aki egy szörnyű autóbaleset áldozata lett. Ez igen nagy hatással volt későbbi karrierjére, illetve Paul McCartney-val való barátsága is e folytán mélyült el, hiszen az utóbbi szintén fiatalon vesztette el édesanyját mellrákban.

Tehetséges lázadó

Mimi, a nagynénje továbbra is a gondját viselte és elérte, hogy a fiút, rajztehetségének köszönhetően, felvegyék a Liverpool College of Art iskolába. Azonban a szabad szellemű John nem igazán tűrte az iskolai fegyelmet, bár jövendőbeli feleségét Cynthia Powellt az intézményben ismerte meg. Miután nem tudott ellenállni a zene iránti mérhetetlen rajongásának, az 1950-es évek végén megalakította saját zenekarát, ekkor még The Quarryment névvel. Ehhez rövidesen csatlakozott Paul McCartney és George Harrison is. A zenekart pár egyéb változat után The Beatlesre keresztelték. Vezéralakja, illetve a legsikeresebb szerzője pedig Lennon lett. Azonban jellemző volt a folyamatos rivalizálás a zenekaron belül, a későbbiekben egyébként pontosan ez fog a feloszlásukhoz vezetni.

Forrás: Bettmann/ Getty Images
A The Beatles tagjai 1965-ben, balról: George Harrison, John Lennon, Paul McCartney és Ringo Starr.

1962-ben feleségül vette a már várandós Cynthiát. A gyermeket John elhunyt édesanyjának tiszteletére Juliannek nevezték el. Azonban ez a házasság korántsem volt idillikus. Ugyanis, mint a legtöbb esetben, itt is meg volt a hírnévnek az átka, a sztár a szorongását, stresszét drogokba és alkoholba fojtotta. Ennek hatására pedig sokszor kifejezetten agresszíven viselkedett, állítólag feleségét és gyermekét is többször verte. Ez végső soron váláshoz vezetett. Időközben Lennon megismerkedett élete nagy szerelmével, Yoko Onóval, akivel az 1968-as válását követően 1969-ben össze is házasodtak.

Lennon híres volt botrányt keltő kijelentéseiről is, egy alkalommal például azt nyilatkozta, hogy a The Beatles népszerűbb, mint Jézus. Ehhez pedig azt is hozzátette, hogy a keresztények ostobák és közönségesek. Ez a kijelentése hatalmas visszhangot váltott ki, ennek köszönhetően több helyen be is tiltották a The Beatles dalait. Végül egy sajtókonferencián tisztázta, hogy nem úgy szánta a mondatait, ahogyan azt értette a nagyközönség, és a Vatikántól is bocsánatot kért.

Miután a The Beatles-ön belül egyre nagyobbak voltak az összetűzések, a rivalizálások, illetve már mindenki inkább önálló karrierre vágyott, így Lennon 1969-ben feloszlatta a zenekart és szólókarrierbe kezdett.

Forrás: Susan Wood/Getty Images
John Lennon és nagy szerelme, Yoko Ono.

A siker ára

Lennon szólókarrierjét hatalmas sikerek övezték. Első önálló lemeze, a John Lennon/Plastic Ono Band című album, a mai napig egyike a valaha készült legszemélyesebb és egyben legjobb zenei műveknek. Hasonlóképpen történt ez a talán legsikeresebb önálló művével, az Imagine-nel, mellyel óriásit tarolt. Ekkori művészetére már jellemző volt, hogy erősen politizált és társadalmi kérdéseket feszegetett.

Azonban hiába a siker, a komoly alkohol- és drogproblémáknak köszönhetően 1973-ban a magánélete teljesen összeomlott, mivel szereleme, Yoko, egy időre elhagyta. Ám végül egy rövid szünetet követően visszatért hozzá, és egy közös gyermekük is született.

1976-ban megkapta az oly áhított bevándorlási engedélyt Amerikába. Karrierje pedig annyira szárnyalni kezdett, hogy egy világ körüli turné megszervezésén gondolkodott. Azonban ez soha nem valósult meg, hiszen a sikernek sokszor nagyon komoly ára van.

1980. december 8-án a Manhattanben található Dakota-ház bejáratánál Mark David Chapman 5 lövéssel végzett a világsztárral. Gyilkosa egy mentális problémákkal küzdő rajongó volt, aki délelőtt még autogramot kért Lennontól, délután pedig kegyetlen módon megölte.

A hír az egész világot megrázta. Azonban érdekes módon John Lennon számított arra, hogy ilyen halállal fog távozni az élők sorából. Ugyanis több interjújában is utalt arra, hogy szerinte „valami őrült ki fogja nyiffantani”, illetve azt is megjegyezte, hogy úgy érzi, hogy valaki követi.

Halálával valóban egy legendát vesztett el a világ. Zenei hatása pedig napjainkig is érezhető.

Az alábbi galériában 9 érdekességet gyűjtöttünk össze a legendáról.