Közeleg a túrós csusza névnapja

Borítókép: Közeleg a túrós csusza névnapja
A közelgő szeptember első napja nemcsak az ősz első hónapja, az iskolakezdés hagyományos ideje, a nyár vége és még folytathatnánk, hanem a túrós csusza névnapja is – legalábbis így tartja a népi hagyomány.

Az ünnep Szent Egyed napjához (szeptember 1.) kötődik, s a népi megfigyelés szerint, amilyen ezen a napon az idő, olyan lesz az egész szeptember, sőt az egész ősz is. De vajon hogy kapcsolódik ide a csuszanévnap?


Fotó: Pinterest

Nos, Egyed kultusza a középkorban virágzott, amikor is a szent életű szerzetes 8. századi halála után Provance-ban kolostort emeltek a tiszteletére, amely köré épült a város. A kubikosok, lókereskedők, pásztorok, szíjgyártók védőszentje, tisztelői többnyire bőrbaj, elmebaj, himlő, nehéz nyavalya, rák, vörheny, marhavész, szárazság, terméketlenség, tűzvész ellen kérik oltalmát.

Egyed egyébként többnyire hústalan böjtöt tartott élete során, főképp túrón élt. Igen, mai kifejezéssel élve tulajdonképpen vegetáriánus volt. Tisztelői ezért a neve napján túrós ételeket, itthon leginkább csuszát ettek. Hazánkban számos helyen tartanak ilyentájt túróscsusza-fesztivált, összekötve méltán istenített magyar ételünket a védőszent ünnepével.

Itt azért meg kell említeni, hogy az igazi túrós csuszát a legtöbben a sűrű tejföl mellé ropogósra pirított szalonnakockákkal tudják csak elképzelni, ami már kicsit túllép Egyed eredeti elképzelésén. A tejföl mellé vagy helyett cukor is kerülhet, kinek-kinek ízlése szerint (bár ez utóbbi egyesek szerint felér egy szentségtöréssel). Lehet nagyon változatossá tenni, ha kipróbáljuk gombapörkölttel, lecsóval.

Ti hogyan szeretitek?