Bisztrókonyha otthon – Nálatok melyik étel nem hiányozhat az ünnepi asztalról?

Borítókép: Bisztrókonyha otthon – Nálatok melyik étel nem hiányozhat az ünnepi asztalról? Forrás: Kaszás Gergely / BOOOK Kiadó
„Ha karácsony, akkor töltött káposzta. Legalábbis nekem. Az ünnepek alatt képes vagyok akár 3–4 napon keresztül is ezt enni ebédre és vacsorára is. És ugye tudjuk, minél többet melegítjük vissza, annál finomabb.” Írja Bernáth József egyik kedvencéről a Magyar Bisztrókonyha című könyvében, amely nemrég jelent meg a BOOOK Kiadó gondozásában.

A könyv segítségével jól ismert klasszikusokat készíthetünk el otthon: tatárbifszteket, hortobágyi húsos palacsintát, gödöllői töltött csirkét, marhapörköltet tarhonyával, vargabélest... és hogy minden fogás tökéletesen sikerüljön, József precíz, részletes leírásokkal segíti az olvasót.

Forrás: Kaszás Gergely / BOOOK Kiadó

A jó hangulatot pedig a receptek előtt található bevezetők garantálják – mintha csak egy étteremben a főpincér osztott volna meg velünk egy vicces történetet vagy kulisszatitkot.

A TÖLTÖTT KÁPOSZTÁHOZ

  • 400 g darált sertéshús
  • 80 g kerek szemű rizs
  • 3-4 g finom só
  • frissen őrölt bors
  • 3-4 g csemege-fűszerpaprika
  • 1 nagyobb vagy 2 kisebb gerezd fokhagyma
  • 60 g hideg víz
  • 300 g savanyúkáposzta-levél
  • 250 g apró savanyú káposzta
  • 50 g füstölt kenyérszalonna

A RÁNTÁSHOZ

  • 20 g kacsazsír
  • 20 g finomliszt
  • 1-2 g finom só
  • 2-3 g csípős fűszerpaprika
  • 100 g víz

A TÁLALÁSHOZ

  • 1 csipet csípős fűszerpaprika
  • 250 g tejföl
  • 1 kis csokor snidling

A darált húst egy nagyobb keverőtálba rakjuk. Hozzáadjuk a rizst, sózzuk, borsozzuk, paprikázzuk, belereszeljük a fokhagymát, hozzáöntjük a vizet, és alaposan elkeverjük.

Mindkét savanyú káposztát kóstoljuk meg, s ha túlságosan savanyú lenne, mossuk át hideg vízben, majd alaposan nyomkodjuk ki belőlük a vizet.

A szalonna füstölt oldalait egy késsel megkapargatjuk, így eltávolítjuk róla a felesleges sót. A bőrét levágjuk, majd a szalonnát 5–6 mm-es kockákra vágjuk, majd egy nagyobb lábosban feltesszük melegedni. Annak érdekében, hogy egyenletesen piruljon, folyamatosan kevergetjük. Ha megsült a szalonna, levesszük az edényt a tűzről, és rászórjuk az apró káposzta felét.

A nagyobb káposztaleveleket a torzsa mentén kettévágjuk, a torzsáját eltávolítjuk. A kisebb leveleket egyben hagyjuk, de azoknak is vágunk le egy keveset a torzsarészéből, hogy majd könnyebb legyen feltekerni. A levelek rövidebb oldalára kanalazunk egy adagot a húsos töltelékből, s feltekerjük. Én nem szoktam felhajtani a levelek oldalát, feltekerés után a két végén egyszerűen csak belenyomkodom a káposztát a húsba a mutatóujjammal. A töltött káposztákat a szalonnás apró káposztára ültetjük. Ha elfogytak a káposztalevelek, de még maradt töltelék, gyúrjunk belőlük kisebb gombócokat, s rejtsük el az edényben a káposzták között. Unokaöcsémnek, Zsoltikának ezek a húsgombócok a kedvencei. A maradék apró káposztával betakarjuk az egészet, majd felöntjük annyi hideg vízzel, ami a káposzták háromnegyedéig ér. Közepes lángon addig melegítjük, míg felforr, majd takaréklángon, lefedve legalább 1 órán keresztül főzzük. Mivel a töltelékek miatt nem tudjuk kevergetni, ezért főzés közben alkalmanként fogjuk meg az edény két fülét, s ide-oda mozgatással rázzuk meg benne az ételt. Ha elpárologna róla a folyadék, pótoljuk, de figyeljünk arra, hogy sose fedje el az egészet!

Amíg fő a káposzta, elkészítjük a rántást. Egy kis edényben felolvasztjuk a zsírt, beleszórjuk a lisztet, sózzuk, és habverővel kevergetve világos zsemleszínűre pirítjuk. Ezután levesszük a tűzről, rászórjuk a fűszerpaprikát, majd rögtön felöntjük a hideg vízzel, és alaposan elkeverjük. Ezután nem főzzük, csak félretesszük.

Ha kellemes töltöttkáposzta-illat lengi be a konyhát (és letelt a minimum 1 óra), 2–3 dl forró levet a káposztákról a rántásba öntünk, s csomómentesre keverjük. Ezt a legegyszerűbben úgy tehetjük meg, hogy egy kisebb fedővel, ami beleesik a lábosba, az edényben tartjuk a káposztákat, s mellette kicsorgatjuk a levét. A felhígított rántást ráöntjük a káposztára, s takaréklángon, lefedve legalább 15 percig főzzük. A rántás miatt ekkor érdemes 2–3 percenként megrázogatni az edényt, hogy ne kapjon oda. Ha szeretnénk meggyőződni arról, hogy kellően megfőtt-e a töltelék, vegyük ki a legnagyobb töltött káposztát az edényből, vágjuk ketté, s ha nem fehér a rizsszemek közepe, akkor elkészült az étel. Lekapcsoljuk a tűzhelyet alatta, és tálalhatjuk is!

Az apró káposztát óvatosan leszedjük a töltelékekről, majd a tányérokba halmozzuk. Fejenként egy tölteléket srégan kettévágunk, a másikat egyben hagyjuk, s meghintjük egy kevés paprikával. A tejfölt mellékanalazzuk, és finomra vágott snidlinggel fejezzük be a tálalást.

Forrás: Szendeff Lőrinc / BOOOK Kiadó