Hitek és tévhitek a házasságról

Borítókép: Hitek és tévhitek a házasságról
Vajon igazak az alábbi, széles körben elterjedt hiedelmek és mítoszok a házassággal kapcsolatban? Utánajártunk!


Fotó: Doug Levy/500px.com

1. Boldog házasságok
Hiedelem
Mivel a boldogtalan házasságok előbb-utóbb válással végződnek, napjainkban sokkal több boldog házasság van, mint anyáink korában, amikor a válás nem volt ennyire elterjedt.

Hamis!
Világszerte több felmérés is azt mutatja, hogy a házasságok boldogság-szintje általánosságban nem hogy növekedett volna, de kissé csökkent is az elmúlt években. A kutatások szerint, a mai házasságok sokkal nagyobb mértékben sínylik meg a munkahelyi stresszt, ráadásul több a konfliktus és kevesebb a kommunikáció a házas felek kötött, mint 20-30 évvel korábban.

2. Szexuális élet
Hiedelem
A házasságban élőknek sokkal rosszabb, unalmasabb a nemi életük, és kevesebbet is szexelnek, mint független társaik.

Hamis!
Minden ebben a témában végzett pszichológiai felmérés rácáfolt erre a hitre: egyértelműen kiderült, hogy a nyugati országokban a házasságban élők többet szerelmeskednek, és mind fizikai mind érzelmi szempontból kielégítőbb a szexuális életük, mint a partnereiket gyakran váltogatóknak.

3. Iskolázottság
Hiedelem
Minél magasabb végzettséggel rendelkezik egy nő, annál kisebb az esélye annak, hogy férjhez menjen.

Hamis!
Egy két évvel ezelőtti, amerikából koordinált, nemzetközi egyetemi kutatás végeredménye szerint, míg 30-40 évvel ezelőtt valóban kevesebb esélyük volt a magasan kvalifikált nőknek a házasságra, a mai statisztikákból ez már nem kimutatható.

--pagebreak--


Fotó: Luigi Fedeli/500px.com

4. Élettartam
Hiedelem
Manapság nem várható el senkitől, hogy egy emberrel élje le az életét, mivel ma már sokkal hosszabb ideig élünk, mint az elődeink.

Hamis!
Ami az élettartamot illeti, ez az elmélet csak akkor állja meg a helyét, ha legalább 150-200 évet visszamegyünk az időben. Az átlagéletkor látványos növekedése ugyanis nagyrészben a csecsemőhalálozás visszaszorításának köszönhető. Lehet, hogy néhány évvel hosszabb lesz az életünk, mint a nagyszüleinknek, viszont nagy eséllyel sokkal később fogunk megházasodni, mint ők. Kimutatható, hogy az életen át tartó házasságok időtartama egyáltalán nem növekedett az elmúlt 50 évben. Ráadásul a válással végződő házasságoknak valamivel több mint 50%-a még a házasság hetedik éve előtt tönkre megy – ezt pedig nem lehet a hosszú, unalmas együtt töltött évekkel magyarázni.

5. Összeköltözés
Hiedelem
Azoknak a pároknak, akik már a házasságkötés előtt együtt élnek, nagyobb esélyük van a boldog, tartós házasságra, mint azok, akik csak az oltár után költöznek össze.

Igaz, ám csak bizonyos körülmények között!
Mégpedig akkor, ha a pár már akkor házasságban gondolkodik, amikor összeköltöznek. Akik csak összeköltöznek, és a "majd lesz valahogy" elv szerint élnek, kevesebb eséllyel jutnak el az oltárig, és a későbbiekben sokkal nagyobb valószínűséggel lépnek ki a kapcsolatból, és sokkal kevesebb hajlandóságot mutatnak a problémák kezelésére, megoldására.