Tudj meg többet a tojásról – 8 fontos infó
1.A tojáson látható pecsét két kérdésre ad választ.
Az első szám és betűkód a származási országra utal – a 3-HU Magyarország jele –, az alatta lévő hétjegyű szám pedig a termelő azonosítója. Szavatossági dátumot csak a dobozos tojásokon találsz. A friss tojás 28 napig hozható forgalomba.
2. A tojáshéj színe elsősorban a tyúk fajtájától függ. A barna tyúkok „tojáshéjszínű” tojást,
a fehérek pedig fehér héjút tojnak.Az angolok elsősorban a fehéret kedvelik, míg a magyarok a barnát favorizálják. Egy biztos: a tojáshéj színe nem befolyásolja annak minőségét.
3. A tojás főzve, sütve, buggyantva, omlettnek keverve, rakott ételekhez, bundázva, habbá verve, édes, sós, pikáns fogásoknak egyaránt alapanyaga lehet, számtalan változatban elkészíthető. Talán nincs is még egy ilyen sokoldalúan felhasználható élelmiszer.
4. A fertőtlenítés nagyon fontos annak érdekében, hogy kivédjük a szalmonellás fertőzést. A leghigiénikusabb az ózonnal kezelt tojás, de otthon is elvégezheted a tisztítást. A tojásokat pár percre tedd patikából beszerezhető fertőtlenítő (pl. Neomagnol) oldatba. Kerüld az úgynevezett „felületkezelt” tojásokat: ez a módszer nem nyújt elég védelmet a baktériumok ellen.
5. A tyúktojás héja – magas kalcium- és fluortartalmával – gátolja a csontritkulást és a fogszuvasodást. Alaposan mosd le, majd szárítsd meg a héjat. Apró darabokra törve kávédarálón őröld púder finomságúra, és ha süteményt sütsz, keverj egy kávéskanállal a tésztába, így megóvod magad a kalciumhiány következtében fellépő betegségektől.
6. A bizonytalan eredetű tojások frissességéről úgy győződhetsz meg, hogy 10 százalékos sóoldatba mártod őket. Egy nagyobb pohárba önts fél liter vizet, és keverj bele öt deka konyhasót. Ha a tojás leszálla pohár aljára, akkor biztosan friss. Amennyiben fennmarad a víz tetején, romlott, használhatatlan.
7. A tojásban lévő anyagok nemcsak belülről táplálják a szervezetet, hanem szépségápolási célra is felhasználhatók. A zsíros arcbőrrel csodákat tehet egy-egy tojássárgájából és egy teáskanálnyi friss citromléből kikevert arcpakolás.
8. A tojás világnapját 1999-ben hirdette meg a Nemzetközi Tojásszövetség. Erre minden év
októberének második péntekén kerül sor. A cél a tojás rehabilitációja: azért küzdenek, hogy a korábban koleszterinügyben igaztalanul elítélt élelmiszer kerüljön át a különösen értékes nyersanyagok listájára.
Szöveg:Rojkó Annamária, fotó: Reichel Tamás