Pillekönnyű szépség

Borítókép: Pillekönnyű szépség
Gyermekként lenyűgözött, ahogy egy hernyóból pillangó lett. Azt képzeltem, ilyen lesz a felnőtté válás, szárnyaim nőnek és szabadon tovaszállok.

Nos, a szárnyakkal és a szabadsággal kapcsolatban kétségeim vannak, de a pillangók iránti csodálatom mit sem változott.

A rovarvilág királyai
A lepkék az állatvilág legsikeresebb fajai közé tartoznak, a rovarok második legnépesebb csoportját alkotják. A sarkköri jégsapkákat és a tengereket leszámítva mindenhol megélnek: mintegy 150 ezer fajtájukat tartják nyilván, ebből hazánkban 3500–4000 faj honos. Ahol növények élnek, ott pillangókat is találunk. Élőhelyük fogyatkozása azonban súlyos veszéllyel fenyegeti számos populációjukat. Metamorfózisuk a leglátványosabb, amit a természet csak alkotott. Minden kisgyerek tudja, hogy a szőrös, kövér kis hernyóból lesz a pillangó, sőt azt is hamar megtanulják, hogy nem szabad aszárnyukhoz hozzáérni, mert azzal sokat ártunk nekik. A törékeny szárnyakat tetőcserépszerűen fedik az apró szarupikkelyek, amelyek kezünkre tapadnak, ha megérintjük őket. Ezek a pikkelyek adják az állat fajtaspecifikus mintázatát s védik meg az esőtől. A legtöbb lepkének illatpikkelyei is fejlődnek, sőt apárválasztáshoz szükséges feromonok is itt termelődnek. Petéiket azokra atápnövényekre rakják, amelyekből kikelés után a hernyó eleségét veszi. Vannak kártékony lepkék, amelyek kultúrnövényeken vagy ruhaneműkön fejlődnek, de a pillangók többsége a vadon burjánzó gyomnövényeket kedveli. A lárvák folyamatosan táplálkoznak, s mikor elérik maximális méretüket, bebábozódnak és átlagosan két hét alatt átalakulnak lepkévé. Imágóként csupán néhány hetet élnek, csak kevesen telelnek át. Virágok nektárjával, növények nedveivel táplálkoznak, de van olyan fajta is, amely rövid élete alatt egyáltalán nem eszik.

Csúcstartók
Apró testük ellenére igen fejlett idegrendszerük van. Egyes lepkéknek például ahallásuk egészen magas színvonalú, ennek különösen az éjszakai repülők veszik hasznát, ők ugyanis meghallják a denevérek által kibocsátott ultrarövid-hullámú hangokat is. A hím pillangók csápjaikkal felfogják a nőstények illatanyagait és feromonjait, és ezt olyan tökélyre vitték, hogy vannak példányok, amelyek 25 kilométer távolságból is képesek megérezni egyetlen feromonmolekulát. Túlélési stratégiájuk változatos. Az egyik a mimikrit dobja be, a másik harsány, riasztó színével ijeszti el támadóit. Némely pillangó olyan erősen képes csapkodni a szárnyával, hogy még a darazsat is elriasztja vele.

Lepkebál a kertben
Nincs szebb, mint mikor táncol a virágágyás. A szirmok tarkabarkája és a nektár illata odacsalogatja a pilléket,amik kedvtelve röppennek egyik bibéről a másikra. Ha nem akarjuk a véletlenre bízni a pillangók látogatását, ültessünk lepketápokat. Én például a kertünkben közvetlenül a bejárat elé telepítettem egy nyáriorgona-bokrot, amely június közepétől egészen őszig virágzik, és napkeltétől napnyugtáig fürtökben csüngenek rajta a pillangók. Öröm kilépni az ajtón! A sziklakerti virágoknak, a gyógy- és fűszernövényeknek szintén nem tudnak ellenállni e díszes rovarok. A lepkék kiadósan lakmároznak a macskamentán, a bazsalikomon, alevendulán, azsályán vagy a cickafarkon.
Elérhetjük akár azt is, hogy a kertünkben szülessen meg akövetkező nemzedék. A gondosan ápolt pázsiton nem találnak peterakásra alkalmas tápnövényeket a lepkék, csalánnal vagy bogánccsal viszont nagyon sok pillangó lárvája táplálkozik – ne akarjunk hát mindenhol parkosítani, hagyjunk helyet a vadonnak is! Ha kora tavasztól szeretnénk pillangós kertet, alakítsunk ki helyet az áttelelésükhöz. Az ősszel születő egyedek farakásokba, odúkba, repedésekbe, fák kérge alá bújva vészelik át a hideget, vagyis felejtsünk ilyesmit szándékosan a kertben. Feléledésüket várjuk cukros vízzel átitatott szivaccsal, mert az pótolja a még szűkös nektárforrásokat.

Találkahelyek
Nemcsak a virágos kertek, a nyári rét, de még az út szélén növő vadvirágok is kedvelt helyei a pilléknek. Egy erdőszéli kirándulás vagy egy arborétumban tett látogatás alkalmával is gyönyörködhetünk bennük. (pepikert.hu, alcsuti-arboretum.hu, botanikuskert.hu, jaszberenyzoo.hu)

Nagy színjátszólepke: Szinte egész Európában elterjedt. Gyönyörű kékeslila csillogását nem pigment okozza, hanem a fény visszaverődése, ezért csak bizonyos szögből látható. Mindez ellenségei megtévesztésére szolgál. Többnyire a lombkoronán tartózkodik, ezért az erdős részeket kedveli. Rendkívül óvatos, nehéz észrevenni. Védett, eszmei értéke: 10000Ft.

Pókhálóslepke: A tavasszal kikelő nemzedék alapszíne a fekete rajzolatú vörösessárga, ezzel szemben a nyári nemzedék fekete, szabálytalan fehér foltokkal. Erdők szélén, parlagon hagyott területeken fordul elő májustól szeptemberig.

Nappali pávaszem:
Gyakran találkozhatunk vele erdőszélen, nagyobb nyílt területen, városi parkokban. Színes, feltűnő szárnyainak fonákja jól rejti az állatot. Petéit csalánra rakja, szívesen telel barlangokban, padlásokon, pincékben. Védett, eszmei értéke: 2000Ft.

Kis rókalepke: Európa egyik legelterjedtebb nappali lepkéje. Élénk narancssárga, szárnyai pedig sárga és barna foltokkal díszítettek. Napos időben megtalálható bárhol, ahol virágok nyílnak. A késő nyári nemzedék áttelel, így kora tavasszal már repül is. Tápnövénye a csalán. Védett, eszmei értéke: 10000Ft.

Nagy tűzlepke:
Élénk narancsszíne nagyon feltűnővé teszi. Gyors repülő, cikázását nehéz szemmel követni. Lápos területeket, ártéri réteket kedvel, ezek fogyatkozásával sok helyen a kihalás szélére került. Védett, eszmei értéke: 50000Ft.

Fecskefarkú lepke: Mintázata, szárnyainak formája látványossá teszi. Hegyvidékek, dombságok lejtőit kedveli, de kertekben is gyakori. Gyengéje a sárgarépa. Védett, eszmei értéke: 2000 Ft.

Szöveg: Horváth Zsuzsa, Illusztráció: Kókay Szabolcs

Ez a cikk az Éva magazin 2011. augusztusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.