13 növény, aminek magját januárban kell elvetni: nem lehet elég korán kezdeni!
Év elején a kert még javában téli álmát alussza, de a lelkes kertészek ilyenkor már nem bóbiskolnak. A január egyrészt tökéletes időszak arra, hogy megtervezd a következő szezont, például ha új virágágyást szeretnél kialakítani, magaságyást elhelyezni, fákat ültetni, esetleg medencét, teraszt építeni. De akár az ültetéshez is hozzá lehet fogni: mikor éppen nem fagyott a talaj, akkor sok konténeres fát, cserjét januárban is elhelyezhetsz a kertben. Sőt, sok kertész szerencsésebbnek tartja a téli ültetést, mint a tavaszit vagy nyárit, amikor egyre inkább a forróság és szárazság jellemző hazánkban. Emellett pedig indul a magvetés szezonja is, bár az nagyrészt egyelőre csak beltéren, vagy – ha van – üvegházban, fóliasátorban.
Mire lesz szükséged?
A lelkesedésen és a magokon kívül szükséged lesz még egy magvető tálcára és palántázó poharakra. Jól jön, ha van átlátszó fedelük az ideális hőmérséklet biztosításához, de a takarást másképp is megoldhatod. A legtöbb növény 10-15 fok felett csírázik, szóval akár egy fűtetlen szobába, garázsba is kerülhetnek a leendő palánták, de fontos, hogy kellő fényt kapjanak. A túl magas hőmérséklet és a nem megfelelő fényviszonyok gyenge növényekhez és a palántadőlés nevű betegséghez vezethetnek, szóval mindig figyelj az adott fajta igényeire.
A növények egészséges fejlődésének érdekében a sima virágföld helyett használj komposztban és tőzegben gazdag palántázó földkeveréket. Újabban pedig sok szakember vermikulittal takarja a magokat, illetve kever a földhöz ebből az ásványi anyagból a jobb vízháztartás végett. És ha már a víznél tartunk: a kis földkockákat nem szabad túllocsolni, de azért ne hagyd kiszáradni őket. Szabadföldbe, magaságyásba vagy kültéri cserépbe pedig akkor ültesd majd ki őket, ha elmúltak a tavaszi fagyok. Elsőre talán macerásnak tűnhet a korai magvetés, de sokkal olcsóbb megoldás, mintha kész palántát vagy virágot vennél. Ráadásul külön öröm, hogy a kis növényeket kezdetektől fogva te neveled, szóval érdemes vele próbálkozni.