Hogyan keressünk gyorsan sokat?

Borítókép: Hogyan keressünk gyorsan sokat?
Az „aki keres, az talál” bölcsessége itt kevés – jól kell keresni, hogy azt kapd vissza, amire valóban szükséged van.


A világháló minden adatot eléd tár, de csak ha tudod, hogyan csald elő belőle.

A kereséseknél általában nem az a probléma, hogy semmit sem találsz, hanem az, hogy túl sokat. A találatok zöme azonban szemét, információs szempontból fabatkát sem ér. Két dolgot tehetsz: átrostálod a sok ezer oldalt, amíg rá nem akadsz az igazira – erről lebeszéllek –, vagy megtanulod, hogyan finomítsd a keresést. Ehhez viszont nem árt, ha tudod, hogyan működnek a keresők.

Csodapókok
Nyugi, az alapelvük pofonegyszerű. A keresők kis segédprogramjai – pókoknak hívják őket – folyamatosan járják a világhálót, végighaladnak minden oldalon, és a rajtuk szereplő összes szót nyilvántartásba veszik. Úgy képzeld el ezt, mint egy iszonyatosan nagy szótárt, amely a neten megtalálható összes szót tartalmazza, és mellettük azoknak az oldalaknak a címét, ahol előfordulhatnak.
Amikor elindítasz egy keresést, a kereső ebben a pókok által létrehozott és folyamatosan frissített nyilvántartásban odalapoz a keresett szóhoz, és kiköpi a „mellette” szereplő oldalak címét.
Ha több elemből áll a kereső kifejezés, akkor sorra veszi annak szavait, és csak azokat acímeket adja vissza, amelyek mindegyiken megtalálhatók. Minden új szóval drasztikusan fogyatkoznak a találatok: ahatékony keresés titka az, hogy a kereső kifejezés ügyes megkomponálásával elviselhető szintre szorítsd le a számukat, de közben ne veszíts el egyetlen fontos oldalt sem.

Mire vagy kíváncsi?
Tulajdonképpen könnyű dolgod van: gondoljarra, milyen alapvető információkat remélsz az oldaltól, és ezt próbáld meg három-négy, nem feltétlenül összefüggő szóba belesűríteni.
Légy kreatív, kísérletezz bátran! Változtass a kereső kifejezés elemein: a legrutinosabb adatbányászok is próba szerencse alapon dolgoznak.
A keresők lehetővé teszik, hogy plusz- és mínuszjelekkel, valamint az OR szóval logikai sorokba rendezd a kereső kifejezést, de ezt felejtsd el: a szavak közé ne tégy mást, csak szóközt. Ha viszont névre, címre, mondattöredékre keresel, azt foglald macskakör mök közé, mert így a kereső egységnek tekinti, és csak azokat az oldalakat adja vissza, amelyeken pontosan így szerepel.

Keresőtrükkök
A keresők a fellelt oldalakon kívül azok úgynevezett „tárolt változatához” is linket kínálnak. Ez a változat pillanatfelvétel amúltból: így festett az oldal, mikor akereső pókocskája legutóbb – néhány órája vagy napja – végigment rajta.
A Google-ban én mindig erre kattintok. És nemcsak azért, mert ezen még biztos rajta van a keresett információ (közben az oldal maga megváltozhatott), hanem mert aGoogle a maga tárolt változatán színessel jelöli a keresett szavakat, így az oldalon végiggörgetve pillanatok alatt rátalálok afontos részre.
A Google-lal képekre és térképeken szereplő földrajzi helyekre is rákereshetsz. A képkereső ott van a keresőpanel bal felső sarkában, atérképes keresőhöz pedig úgy juthatsz el, hogy bepötyögöd a böngészőprogram címsorába: maps.google.com.

A képkereső nemcsak fotók felkutatására kiváló, hanem szótárnak is. Ha egy angol szövegben valamilyen spéci kifejezéssel találkozom, ami még az Országh-féle szótárban sincs benne, ezzel keresek rá. Általában visszakapok valami olyan fotót vagy rajzot, amely minden nyakatekert leírásnál jobban elmagyarázza a szó jelentését.

Szöveg: Móray Gábor, fOTÓ: europress. Ez a cikk a 2008. évi augusztusi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.