Miért ne zsákold be a lehullott faleveleket? Rendkívül hasznosak lehetnek, ha így használod fel őket

Borítókép: Miért ne zsákold be a lehullott faleveleket? Rendkívül hasznosak lehetnek, ha így használod fel őket Forrás: castleguard/pixabay
Már nem kell locsolni a virágokat, a veteményest, a gyepet is ritkábban kell nyírni, ám a fákról lehulló levelek gondoskodnak róla, hogy a kerttulajdonosok ősszel se unatkozzanak. Jó hír viszont, hogy ha megspórolod a fáradtságos avargyűjtést, azzal nemcsak te, hanem a környezeted is remekül jár.

A havas, igazán fogvacogtató telektől lassan elbúcsúzhatunk Magyarország nagy részén, de az őszi lombhullás még szerencsére velünk marad. Nincs is jobb, mint az ezer színben pompázó erdőben sétálni ilyenkor, vagy saját kertünkben élvezni a látványt! Bár sokaknak kész rémálom nézni, hogyan válnak meg a fák díszes koronájuktól, csak az lebeg a szemük előtt, hogy hétvégén órákig sepregethetik, gereblyézhetik, majd zacskózhatják be a tetemes mennyiségű levelet. Ilyenkor rengeteg ház előtt sorakoznak a zöldhulladékos zacskók, de a zöldhulladék kifejezés eleve megtévesztő, mert a természetben kevés olyan anyag keletkezik, ami szemétnek minősül. Gondoljunk csak bele: az erdőkben sem gyűjti össze senki az avart, mégis vígan fejlődnek a növények. Szerencsére alakul a szemléletváltás ezen a téren is, egyre több kertészmérnök, szakmabeli szólal fel amellett, hogy az avar nem zavar senkit, sőt kincset ér a kertben! Nem szabad tehát bezsákolni, elégetni pedig kifejezetten környezetszennyező, sőt a legtöbb településen tilos is. Mutatjuk, mit csinálj inkább a lehullott levekkel.

Forrás: PublicDomainPictures/ Pixabay
A levelek avar hotelek is lehetnek az állatok számára.

Nem hulladék, hanem táplálék

A lehullott levelek számos tápanyagot tartalmaznak, amit lebomlás után és közben visszaadhatnak a talajnak. Ezért a zsákok helyett komposztálóban érdemes gyűjteni őket, hogy tavasszal felhasználhasd az érett komposztot a veteményes, virágágyás talajának dúsítására. A tévhitekkel ellentétben még a diófa levele is mehet a komposztba, bár a benne lévő juglon nevű növekedésgátló vegyület miatt érdemes egy külön helyen gyűjteni, és csak a második évben hozzákeverni a sima komposzthoz, amikor már a juglon kiürült belőle. Egyedül a beteg, fertőzött növények leveleitől ajánlott zöldhulladékos zsákban megszabadulni.

Mulcs a virágágyásban

Ha kellően vastag (legalább 10 centi) mulcsréteggel borítod a virágágyások talaját, akkor kevesebbet kell gazolnod, kevésbé szárad ki a föld, télen pedig a fagykárok ellen is védheted a növényeket. Mulcs viszont nemcsak a drága, kertészetekben kapható fenyőapríték lehet, hanem saját kerted is szinte tálcán kínálja. A lehullott leveleket elég beseperni vagy lombfújóval befújni az ágyásokba, ahol a csapadéktól összetapadnak, majd szépen elkezdenek lebomlani, így helyben komposztálódnak.

Forrás: cocoparisienne/ Pixabay
A lehullott falevelek rengeteg tápanyagot tartalmaznak, melyet idővel visszaadhatnak a talajnak.

Meleg takaró a fagyérzékeny növényeknek

A frissen ültetett fák, cserjék, fás- és lágyszárúak közel sok érzékeny a fagyra (például ilyen a selyemakác és a császárfa), így ezeket télen takarni kell. A takarás itt nem azt jelenti, hogy az egész növényt be kell bugyolálnod, hanem általában elég a tövéhez halmozni az avart. Ha igazán biztosra szeretnél menni, szúrj köré 3-4 karót, tekerj rájuk hálót, és ebbe a keretbe szórd be az avart legalább 20-30 centi vastagon. Így nem fog „megfázni", és a lebomló tápanyagoktól szépen fejlődik majd.

Avar hotel az állatoknak

A lehullott levelek számos állatnak (például a süniknek) jelentenek védelmező kuckót, így ahol csak tudod, érdemes meghagynod az avarkupacokat. A járdáról, kocsibeállóról persze célszerű leseperni őket, mert nedvesen csúsznak, és balesetveszélyt jelentenek. A gyepen pedig azért nem érdemes otthagyni az avart, mert alatta berohadnak a fűszálak. Lusta vagy időhiánnyal küzdő kertészeknek tipp, hogy ott sem kell lombseprűvel bajlódni, hiszen a fűnyíró begyűjti és fel is aprítja a leveleket. A nagyobb bokrok, tujasor alatt pedig tényleg elég felkupacolni a leveleket, a többit pedig bízd a természetre.

Lehullott levélből dekoráció

Az avar persze nemcsak a kertben, hanem a lakásban is jól mutat. A színes, száraz levelekből készíthetsz koszorút vagy képet, amiben a gyerekek is biztosan szívesen közreműködnek. Sőt, metál festékkel lefújva a karácsonyi ajándékok csomagolásán vagy felfűzve a karácsonyfán is tündökölhetnek.