6 takarítási szokás, amiről ideje minél előbb leszoknunk

Borítókép: 6 takarítási szokás, amiről ideje minél előbb leszoknunk Forrás: Getty Images/Peter Dazeley
Míg világ a világ, a takarítást sosem fogjuk igazán megkedvelni. Sok időbe telik, plusz munkával jár, és gyakran azt érezzük, hogy mire a feladatok végére értünk, már kezdhetjük is újra előröl az egész folyamatot.

A cél mindig az, hogy mihamarabb meglegyünk az otthoni és háztáji takarítási feladatokkal, mert valljuk be, senkinek sincs kedve órákon keresztül tisztogatni a házat. Keressük az újabbnál újabb módszereket, melyekkel a folyamatot felgyorsíthatjuk, és egyszerűbbé tehetjük a mindennapok tisztítási körforgását. Sok-sok év alatt az ember kialakít egy bizonyos menetrendet otthon, és rendszert visz a takarítás folyamatába, amit minden alkalommal elvégez. Előfordulhat azonban, hogy takarítási megoldásaink nem mindig a legjobbak, sőt, lehet, hogy van néhány rossz szokásunk, melyekről nem is tudunk.

A takarítás vagy annak hiánya hatással van mentális egészségünkre

Azt már mind érezhettük, hogy egy tiszta otthon sokkal jobb benyomást nyújt és a kedvünket is megváltoztatja – pozitív irányba. A kosz és a rendetlenség szervezetünkre gyakorolt hatására kutatások sorozata épül. A Personality and Social Psychology Bulletin tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok a nők, akik életterüket túlzsúfoltnak és koszosabbnak írták le, nagyobb valószínűséggel voltak hajlamosabbak a depresszióra és a fáradtságra, mint azok, akik otthonukat tisztának és rendezettnek vélték.

A rendetlenséggel nemcsak fizikális és mentális jóllétünk csökken, hanem tudat alatt zavartak, ingerlékenyek és dekoncentráltak lehetünk, ugyanis agyunk a rendetlenséget egyfajta „befejezetlen ügynek" gondolja, és ezt nyugtalan állapot közvetítésével dolgozza fel. Ha tiszta az otthonunk, nemcsak sokkal jobban érezzük magunkat benne, de egyes emberek számára a takarítás egyfajta sikerélményt is nyújt, és segít a bennünk felgyülemlett stressz kezelésében.

Forrás: Getty Images/Maskot

A Connecticuti Egyetem egyik tanulmánya megállapította, hogy nagy stressz idején a folyamatos, ismétlődő és periodikus takarítás kontrollt ad a feszült időszakban és segít a felgyülemlett feszültség kezelésében. Ne essünk át azonban a ló túloldalára sem, hiszen biztos mindegyikünk hallott már olyan emberről, aki valamilyen kényszeres takarítási mániával küzd. Az OCD-ben, avagy a rögeszmés zavar takarítási megnyilvánulásában sokak szenvednek, akik folyamatos kényszert éreznek a rendrakással és pakolással kapcsolatban. Megszállottan tisztítgatnak mindent, folyamatosan ellenőrzik önmagukat és háztartásukat tisztaság szempontjából, és egyes eseteknél mindenáron tartani akarják a szimmetriát otthonukban – legyen az egy valamilyen módon elrendezett könyvsorozat a polcon vagy saját ruhájuk tökéletes sorba állítása a szekrényben.

Akárhogy is, a takarítás fontos része a mindennapjainknak, a nem megfelelően elvégzett tisztítási folyamatok azonban csak hátráltathatnak minket, fel nem ismert rossz takarítási szokásaink pedig több kárt okoznak, mintsem használnának. Pár okos trükkel kikerülhetjük a plusz munkát és a tisztogatás is gördülékenyebben fog haladni.

Galériánkban 6 tippet találsz, hogyan pakolhatsz és takaríthatsz hatékonyabban!