5+1 ok, amiért érdemes a napenergiát választani az otthonunkban

Borítókép: 5+1 ok, amiért érdemes a napenergiát választani az otthonunkban Forrás: Getty Images/Halfpoint
A megújuló energiaforrások közül a napenergia az egyik legnépszerűbb, ám hiába egyre elterjedtebb ez az energiahasznosítási módszer, még mindig sokan nincsenek tisztában a rendszer valódi előnyeivel. Mi most ezeket gyűjtöttük össze és mutatunk egy páratlan lehetőséget azoknak, akik már egy ideje tervezik, hogy napelemes rendszerre térnének át háztartásuk energiaellátásának költséghatékony és környezetkímélő biztosítására.

A napenergia 5+1 vitathatatlan előnye

Egyszerű és tervezhető

A napelem technológia népszerűsége az egyszerűségében és a tartósságában rejlik elsősorban. Egy kulcsrakész napelem rendszer működtetéséhez ugyanis semmilyen speciális tudásra és előképzettségre nincs szükség, nem igényli az ingatlan tulajdonosának hozzáértését, emellett az egyik legkiszámíthatóbb energiaforrás, ami stabilan tervezhető kiadásokkal működik (és nem függ a hálózati energiaárak kiszámíthatatlan ingadozásaitól). Mivel a napelemes rendszerek nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, ezért a karbantartási igényük is nagyon alacsony.

Fenntartható és környezetbarát

A napenergia azok számára is ideális megoldás, akiknek fontos a fenntarthatóság és a környezetvédelem. Mivel semmilyen káros anyagot nem bocsát ki, így hozzájárul a légszennyezés csökkentéséhez és a klímaváltozás elleni küzdelemhez. Tévhit, hogy a napelemek veszélyes hulladékként végeznék: az új európai uniós szabályozásoknak köszönhetően az élettartamuk lejárta után a paneleket szétszedik és az alkotórészeit más napelemekkel foglalkozó cég felhasználja. Az összetevők ugyanis jó minőségű anyagokból készültek, ezért sokkal egyszerűbb és olcsóbb ezeket ismételten felhasználni, mint újat gyártani helyettük.

Tartós, hosszú távú megoldás

Már azok a napelemek is hihetetlenül tartósak, amelyeket az elmúlt években helyeztek üzembe: az eddigi tapasztalatok szerint 25 évig folyamatos termelésre alkalmasak. Ugyanakkor a technológia hihetetlen ütemben fejlődik – és egyre nagyobb volumenben zajlik a napelemek gyártása is- így a napelemek teljesítménye és tartóssága egyre csak nő.

Forrás: Getty Images/Halfpoint Images
A napelemes energiafogyasztásra való áttérés az egyik legjobb döntés, amit csak hozhatunk.

Megújuló energiaforrás sokoldalú felhasználásra

A napelemes rendszer üzemanyaga a napsugárzás, amely gyakorlatilag kimeríthetetlen, a világ minden részén használható, elérhető és nem fogyhatunk ki belőle, ellentétben néhány más energiaforrással. Emellett nem csak világításra használhatjuk, hiszen egyre több elektromos eszköz vesz bennünket körbe (gondoljunk csak az elektromos autókra), amelyek ugyancsak hatékonyan üzemeltethetők ezzel az energiaforrással. A napenergia felhasználható elektromos áram előállítására olyan területeken is, ahol nincs hozzáférés az energia hálózathoz, vagy akár víz desztillálásához a korlátozott tisztavíz-készlettel rendelkező régiókban.

Megtérülő befektetés

A napelemes rendszer telepítése egy befektetés, amellyel egyrészt a kiadásaink tetemes részét optimalizálhatjuk hosszú távon- így például a házunk, lakásunk fenntartási költségeit csökkenthetjük-, másrészt ez a korszerű technológia az ingatlanunk értékét is jelentősen megnöveli.

+1: Most jelentős támogatás is igényelhető rá

A magyar kormány támogatja a napenergia minél szélesebb körű alkalmazását a lakosság körében, hiszen egy rendkívül költséghatékony és környezetbarát technológiáról van szó, ezért rendszeresen ír ki pályázatokat. 2024. január 15-étől már lehet pályázni a legújabb, Napenergia Plusz programra.

Napelem állami segítséggel

Ha napelemmel szeretnénk gazdaságosabbá és tervezhetőbbé tenni otthonunk energiaellátását, most jelentős állami támogatást igényelhetünk hozzá. A Napenergia Plusz program napelemes rendszerek (napelem, tároló- és más kapcsolódó eszközök, például inverter) telepítéséhez, csatlakoztatásához, illetve üzembe helyezéséhez nyújt anyagi segítséget, legyen szó családi házról, ikerházról vagy sorházról. A pályázat teljes keretösszege 75 milliárd forint, egy-egy háztartás pedig akár ötmillió forintot is kaphat, vissza nem térítendő formában. Mindehhez 34 százalék önerőre van szükség, de a költségek 66 százalékát az állam állja azoknál, akik sikerrel pályáznak.

A pályázatra már 2024. január 15-től lehet jelentkezni, az előregisztrációra a pályázati felületen keresztül van lehetőség. A sikeres előregisztrációt követően a pályázók kiválaszthatják a kivitelezőket, és a tényleges támogatási kérelmet benyújthatják. Érdemes minél előbb dönteni, mert a program kapacitása véges, így a pályázatokat korlátozott számban fogadják el.

Mit kell tudni a Napenergia plusz 2024 programról? Íme a legfontosabbak, összefoglalva:
  • A program előregisztrációs szakasza 2024. január 15-én már elindult ezen a felületen.
  • Összesen 75 milliárdos keret áll rendelkezésre - a program addig fog tartani, amíg ez a keret ki nem merül. Összesen több mint 15 000 háztartás jut majd támogatáshoz ilyen módon.
  • Egy háztartás akár 5 millió Ft vissza nem térítendő támogatást is kaphat, azonban 34% önerőre is szükség van. Az állam a költségek 66%-át állja a nyerteseknél (tehát gyakorlatilag minden forintunkhoz hozzátesz kettőt támogatásként)
  • Kizárólag új beruházásokra jár a támogatás - meglévő rendszer bővítésére, cseréjére vagy felújítására nem.
  • A támogatás a pályázó állandó lakhelyéül szolgáló családi házon, vagy a sorház, ikerház, végrehajtott beruházáshoz adható.
  • A támogatásra olyan magánszemélyek jogosultak, akik rendelkeznek magyar adóazonosító jellel, állandó magyarországi lakóhellyel, emellett résztulajdonnal vagy haszonélvezeti joggal rendelkeznek az érintett ingatlanon. Egy lakóingatlanra csak egy támogatási kérelem nyújtható be.
  • A pályázati adminisztráció, a tervezés, engedélyezés költsége, az eszköz- és anyagköltség, valamint a telepítés munkadíja is elszámolható.
  • A rendszer 4-5 kW teljesítményű inverterrel, valamint 7,5, -10 kWh kapacitású tárolóval kell, hogy rendelkezzen. A napelem panelek teljesítménye legfeljebb az inverter teljesítményének maximum 120%-a lehet.
  • A pályázatokat a beérkezés sorrendjében bírálják el, tehát kulcsfontosságú, így célszerű a lehető leggyorsabban regisztrálni, illetve beadni a pályázatot.
  • A pályázathoz, ügyintézéshez, kivitelezéshez érdemes olyan partnert választani, akinek ezen a téren nagy tapasztalata és stabil háttere van. Az E.ON már több mint húszezer lakossági rendszer kiépítésén van túl, ráadásul 25 éves teljesítménygaranciát is ad, a szolgáltatásai pedig teljeskörűek, azaz az első konzultációktól kezdve a tervezésen és megvalósításon át a használatba vételig mindent intéz és menedzsel. Pályázat keretében válassza az E.ON MyEnergy-t kivitelezőnek!