10 dolog, amit nem tisztítunk rendszeresen, pedig nagyon is kellene!
Az otthoni takarítás nem tartozik senki kedvenc elfoglaltsága közé. Vitathatatlan, hogy néhány mozdulattal, egy-egy szőnyeg felporszívózásával, az ablakok időnkénti lepucolásával vagy a fürdőszoba-WC kombináció tisztává varázsolásával nagyban hozzájárulunk saját magunk és környezetünk tiszta érzetéhez. Mégis, ha a különböző tisztítási feladatokra gondolunk, gyakran a szőr is feláll a hátunkon tőlük, hiszen ki szereti folyton az otthoni csuszatolásra pazarolni szabadidejét?
Van, aki havonta takarít ki bizonyos területeket otthonában, mások hetente látnak neki a kötelező házimunkának, míg megint mások a napi rendszerességű takarítást választják. De még egy jól felépített ütemterv ellenére is csúszhat hiba a folyamatba, és lehetnek olyan területek otthon, melyek bizony kimaradnak a listából. Ennek oka, hogy például nagyon magasan, szinte elérhetetlen távolságban vannak, vagy valamilyen bútor mögött helyezkednek el, és nehéz hozzájuk férni.
A tiszta és egészséges otthon azonban nagyon fontos, így az is, hogy a takarítással minden területet lefedjünk. Ha valami sokáig kimarad a tisztítandó dolgok listájáról, könnyen rárakódik a por vagy bepenészedik, ami számos egészségre káros mikroorganizmus elterjedését eredményezheti. Így kerül a levegőbe és a bútorokra a por, a penész, a poratkák vagy egyéb vírusok. Alábbiakban 10 tárgyat és területet gyűjtöttünk össze, melyek időközönkénti takarítását jobb, ha te is beiktatod a mindennapokba.
Ints búcsút a baktériumoknak és vedd fel ezeket a dolgokat te is a takarító listádra:
Ajtókeretek
Ne hagyd figyelmen kívül az ajtókeretek tisztítását, hiszen attól, hogy nem látszik, még ugyanannyi por tud felgyülemleni rajtuk. Töröld át őket legalább havonta egy alkalommal, ezzel meggátolva az allergének fokozódását. Tisztításukkal hozzájárulhatsz az általános tisztaságérzet fenntartásához, és nem utolsó sorban egy tiszta ajtókeret rengeteget dob egy átlagos nyílászáró kinézetén is.
Fal és mennyezet
Nem is gondolnád, hogy a puszta falon mennyi szennyeződés tud megtelepedni. Természetesen ennek mértéke függ a lakásban élők szokásaitól is pl. egy rendszeresen bent dohányzó családnál vagy egy nem megfelelő elszívással rendelkező konyhánál sokkal piszkosabb érzetet nyújthatnak a falak. Pókhálózd le őket sűrűn, és ne feledd a mennyezet takarítását legalább évente egy alkalommal beiktatni. Ha a falak színe már nem a régi, gondolkozz el a tisztasági festésen is.