Hogyan vágj bele egy beszélgetésbe, ami elől inkább menekülnél? Ezt mondja a szakember!

Borítókép: Hogyan vágj bele egy beszélgetésbe, ami elől inkább menekülnél? Ezt mondja a szakember! Forrás: Canva (SanneBerg)
Ha nehéz beszélgetés vár ránk, akkor rendszerint vagy szeretnénk gyorsan túlesni rajta, vagy halogatjuk. A pszichológus most elmondja, hogyan érdemes felkészülni rá, hogy tényleg jól sikerüljön!

Amikor meggondolatlanul vágunk bele egy komolyabb diskurzusba, az gyakran kontraproduktív, mert az indulataink által vezérelve nehéz hozzáférni ahhoz, amit valójában közvetíteni szeretnénk. Elmondjuk, hogyan érdemes belevágni egy olyan beszélgetésbe, ami elől legszívesebben elmenekülnénk.

Adj időt magadnak!

A szakember arra bíztat, hogy irányítsd te az érzelmeidet, ne pedig fordítva! Amikor úgy érzed, nem engedheted meg, hogy várj – legalább annyit, hogy kicsit átgondold a dolgokat –, azzal felesleges időnyomás alá helyezed magadat. Több kutatás is alátámasztja, hogy növelhetjük az esélyeinket a konstruktív beszélgetésre, ha nyugodtan, világos céllal és cselekvési tervvel vágunk bele.

Forrás: Canva (voyata)

Az első lépés tehát az, hogy szánj időt az idegrendszered megnyugtatására. Amikor egy helyzetet sürgetőnek, szörnyűnek vagy veszélyesnek értelmezzük, a pulzusunk felgyorsul, és oxigén, kortizol, adrenalin, valamint cukor kerül a véráramunkba, felkészítve minket a gyors és határozott cselekvésre. Habár a szimpatikus idegrendszerünk aktiválása gyorsabb cselekvést tesz lehetővé, a döntéseink minősége romolhat, és másokra sem tudunk eléggé tekintettel lenni. Aggodalmunkat, dühünket vagy félelmünket akaratlanul is átragaszthatjuk azokra, akiken segíteni próbálunk, vagy akikkel épp konfliktusunk van.

A félelem és a harag beszűkítheti a figyelmünket, megakadályozva, hogy meglássuk a jó megoldásokat. Ezzel szemben, amikor nyugodtabbak vagyunk, akkor kreatívabban, nyitottabban, rugalmasabban és hatékonyabban működhetünk.

Emlékeztesd magadat arra, hogy a konfliktus egy lehetőség arra, hogy az emberek egy oldalra kerüljenek, és jobban tudjanak együttműködni. Tanulj és használj stresszkezelési technikákat, légzőgyakorlatokat, hogy a feszült helyzetekben le tudd magadat nyugtatni.

Forrás: Canva (kate_sept2004)

Legyen konkrét célod!

Tanulmányok kimutatták, hogy egy konkrét cselekvés vagy cél melletti elköteleződés növeli az esélyeinket annak megvalósítására. Annak érdekében, hogy növeljük annak valószínűségét, hogy a célunk konstruktív legyen, feltehetjük magunknak a következő kérdéseket:

Ki, mi miatt aggódik? Van-e olyan cél, ami összehoz azzal, akivel beszélni készülök, nem pedig megoszt minket? Mit tehetek én a cél érdekében? Mit kellene mellőznöm a beszélgetés során? Mi növelheti a megértést?

Ha sikerül találni egy közös célt, és mindenki figyelmét arra irányítani, akkor nagyobb lehet az esély arra, hogy higgadtabbak maradtok, és kompromisszumra is könnyebben juthattok.

Legyen konkrét terved!

A szakember szerint érdemes konkrét cselekvési tervet kidolgozni, amely elvezet a célhoz. A megfontolandó lépések a következők:

  • Keressetek olyan időpontot a beszélgetésre, ami mindkettőtöknek jó! Az emberek nagyobb valószínűséggel működnek együtt, ha azt érzik, hogy az idejüket tiszteletben tartják.
  • Döntsd el, hogyan szeretnéd kezdeni! Érdemes a beszélgetést egy pozitív dologgal indítani, például elismeréssel, vagy a közös célra való utalással. A közös célt helyezzétek fókuszba! Ha a rendszerszintű problémákra koncentráltok, nem pedig a személyesekre, könnyebb lesz a dolgotok.
  • Adjatok lehetőséget egymásnak arra, hogy „levegőhöz jussatok”! Például, ha a beszélgetés egy pontján úgy érzi bármelyikőtök, hogy szeretne szünetet tartani, legyen erre lehetősége.

Ha nem indulatból beszélünk, hanem időt szánunk az önszabályozásra, a szándékok tisztázására és a tervezésre, megkönnyíthetjük a saját és a másik dolgát is, ezáltal nagyobb eséllyel lesz pozitív kimenetele a nehéz beszélgetéseknek is.

Galériánkban 8 tippet mutatunk, hogy jobban működhessen a kommunikáció házasságodban!