Miért annyira megterhelő az év vége lelkileg? Az utolsó napok kíméletlenül megmutatják, milyen a viszonyod magaddal!

Borítókép: Miért annyira megterhelő az év vége lelkileg? Az utolsó napok kíméletlenül megmutatják, milyen a viszonyod magaddal! Forrás: Abbat1/ Pexels
Megint azon kapod magad, hogy eltelt egy év, és nem sok minden változott az életedben, pedig szeretted volna? Nem vagy egyedül, elmondjuk, hogyan élheted meg az év végi időszakot úgy, hogy ne terheld túl a lelkedet.

Az év vége mindannyiunk számára különleges időszak, de megterhelő is egyben. Ilyenkor visszatekintünk az évünkre, összevetjük a korábban kitűzött céljainkat az elért eredményeinkkel, és óhatatlanul frusztráltak leszünk, ha a kettő még csak köszönőviszonyban sincs egymással.

Túl magasak az elvárásaink magunkkal szemben

Az év végi hajrá azért is nehéz, mert ilyenkor már valóban fáradtak vagyunk, mégis ki kell még pörgetnünk a feladatainkat, amikhez rendszerint már nincs elegendő energiánk. A külső nyomásra a belső elvárásaink is rátehetnek még egy lapáttal: sokan érezzük úgy, hogy az évet csakis sikeresen, mindent lezárva és letisztázva lehet befejezni. Az ünnepekkel kapcsolatos teendők, a bevásárlás, az ajándékok beszerzése, a különböző eseményekre való felkészülés mind-mind plusz terhet rónak ránk, ami egyenes út a stresszes év végéhez.

Forrás: Kranich17/ Pixabay

Emellett az év vége a visszatekintés ideje is, amikor számot vetünk: sorra vesszük az eredményeinket, a kudarcainkat és az elmulasztott lehetőségeinket is, és ha úgy látjuk, nem ez volt a legfényesebb évünk, könnyen bekopogtathat a letargia. Amikor úgy érezzük, újabb év telt el anélkül, hogy valamelyik fontos célunk teljesült volna, az minden, csak nem felemelő. Az igazsághoz azonban hozzátartozik az is, hogy sokan túl szigorúak vagyunk magunkhoz, és az eredményeinket nem értékeljük eléggé, inkább arra fókuszálunk, mi az, amit nem sikerült elérni.

Éppen ezért próbáld meg azt is látni, hogy mi az, ami idén változott, amit elértél, és összpontosíts ezekre is, ahelyett, hogy csak az el nem ért célokon rágódnál! Azzal tehetsz jót magadnak, ha objektíven megvizsgálod azt, hogy mi, miért sikerült, és azt is, hogy mi az oka annak, hogy valamit nem értél el. A tanulság levonása mellett a sikereidet is ünnepeld meg, mert csak így tarthatod fenn az egyensúlyt.

Forrás: Victor Miyata / Pixabay

A sötétebb órákban magányosabbnak érezzük magunkat

Az ünnepek alatt kiemelt szerepet kapnak a társas kapcsolatok – legyenek azok munkahelyi, baráti vagy családi kapcsolódások. Éppen ezért, ha te valamiért egyikhez sem tudsz kapcsolódni, az megviselhet lelkileg. Ha kevésbé vagy aktív, vagy úgy alakult az életed, hogy nincs egy közösség, ahová tartozhatnál, az kétségkívül megterhelő. Természetesen, fontos, hogy önmagunkkal is képesek legyünk időt tölteni, de ez akkor megy igazán, ha közben tudjuk, hogy van egy támogató közeg a háttérben, ha vannak értékes emberi kapcsolataink.

Az év utolsó napjaiban az is hatással van a hangulatunkra, hogy rövidebbek a nappalok. A hideg, a sok sötétben töltött óra rányomhatja a bélyegét a mindennapjainkra, és hétköznap ez ellen még csak nem is feltétlen tudunk tenni, hiszen dolgozunk, amikor pedig kijutunk a szabadlevegőre, már sötét van. Az időjárás és a természetes fény hiánya hozzájárulhat a hangulatromláshoz, a depresszióhoz és a levertséghez, éppen ezért tarts szünetet napközben, és ha még pár percre is, de menj ki egy kicsit a levegőre és a fényre!

Mit tegyél, ha a téli depresszió tüneteit érzed magadon? Galériánkban mutatjuk!