Érzékszerveket fejleszt, utat ad az önkifejezésnek: ezért fontos a gyerekek életében a rajzolás

Borítókép: Érzékszerveket fejleszt, utat ad az önkifejezésnek: ezért fontos a gyerekek életében a rajzolás Forrás: Canva (FatCamera)
Mindenki tudja, hogy rajzolni jó dolog és a gyerekek nagy része szereti ezt a színes tevékenységet. A rajzolásnak számos pozitív és jótékony hatása van, de vajon tudod-e, miért fontosak a kicsik által papírra vetett motívumok, és szülőként hogyan járulhatsz hozzá az otthoni rajzolás támogatásával, hogy gyermeked a megfelelően fejlődjön?

A gyerekrajzok nem csupán papírra vetett ákombákomok, hanem rendkívül fontos mögöttes jelentéssel is bírnak. A kicsiknek fontos, hogy valamiben kiéljék magukat és kibontakozzon a tehetségük, miért ne történhetne meg ez színes rajzok formájában? A rajzolás segíti a gyerekeket a kommunikációban, fejleszti kreativitásukat és vizuális érzékszerveiket.

A rajz által feldolgozzák a mindennapi történéseket

A kicsik kiváló önkifejezési módszere a rajzolás, hiszen mindazt, ami nap közben történik velük, ki tudják magukból adni. Ilyenkor pedig nemcsak a formák és a papírra vetett cselekmény bír nagyon nagy jelentőséggel, hanem az általuk használt színvilág is, mely a legerősebb módon láttatja, mi zajlik éppen egy gyerekben. A rajzolás által pedig mind a pozitív, mind a negatív élményeket ki tudják önteni önmagukból, ez pedig oldja bennük a stresszt, csökkenti a feszültséget és az esetleges belső vívódásokat.

A rajzolás fontosságának kutatása már a 19. századtól kiemelt szerepet kapott, így számos tanulmány foglalkozott már vele, melyek mind arra a megállapításra jutottak, hogy a gyerekek ilyenkor azt prezentálják, amit és ahogyan megélnek. Paolo Bozzato pszichoterapeuta és Dr. Angeliki Kallitsoglou oktatási és pszichológiai vezető úgy gondolják, a rajz egyfajta bejárat vagy ablak a kicsik belső világába, mely lehetővé teszi érzéseik és észleléseik kifejezését.

Forrás: Canva (74images)

Az önkifejezés módjaként koordinációt fejleszt és izmokat erősít

A rajzolás technikájában minden gyerek ugyanazon a fejlődési vonalon megy keresztül. Első körben mindenki egy-egy erőteljesebb vagy durvább vonalat készít, melyet később az első formák – például kör alakzat – követnek. Ezután jön az a megnyilvánulási forma, amikor a kicsik azt rajzolják le először, amit nagyon szeretnek, és amilyen tárgyakat saját életükben fontosnak tartanak. Mind észrevehettük már, hogy mindegy, hány éves csemeténk, ez a tevékenység sokáig végigkíséri életét, hiszen először érzelmi világát, később vágyait, kívánságait, majd személyes szükségleteit is kifejezheti vele.

A rajzolással javul a térérzékelés és az apróbb részletekre való odafigyelés technikája is. Fejleszti a kreativitást, illetve a szem- és kézkoordináció is erősödik általa. Nem utolsó sorban, az ujjak és a kéz izmai is erősödnek tőle és segít a finom mozdulatok kiteljesedésében, élesítve az összes érzékszervet. Minél biztosabban tartja egy kisgyermek a kezében a ceruzát, annál magabiztosabb és határozottabb vonalvezetés fogja jellemezni a későbbiek során a betűrajzolás és a folyóírás tekintetében.

Forrás: Canva (phadventure)

Hogyan kapcsolódjunk be mi is a rajzolásba?

Szülőként te is részt vehetsz gyermekeddel a színezés minden pillanatában. Ha megkéred, hogy rajzolja le a számára kedves dolgokat, majd kitaláltok közösen a papírra vetett rajzhoz egy kedves történetet, máris nagyban növelted a gyermekeddel együtt töltött minőségi időt. Hagyj teret neki kibontakozni a rajzolás művészetében. Illessz össze több üres lapot, hogy képzeletének semmi se szabjon határt és ne érezze magát keretek között. Szakértők szerint a legjobb, ha nagy felületet és kötetlen témát biztosítasz neki kreativitása kibontakozásához, és gondoskodsz az összes elérhető rajzeszközről, melyekből akármikor kedvére válogathat.

A lenti galériában 6 jelet mutatunk be a gyerekrajzokon, ami arra utal, hogy valami nincs rendben!

Megjelent az ÉVA magazin téli lapszáma, melynek központi témája a család! Keresd az újságárusoknál vagy a képre kattintva!