Egészen eredeti módon oldják meg ezek a szülők, hogy mindkettőjük vezetéknevét megkapja a gyerek – te bevállalnád ezt a kombinációt?

Borítókép: Egészen eredeti módon oldják meg ezek a szülők, hogy mindkettőjük vezetéknevét megkapja a gyerek – te bevállalnád ezt a kombinációt? Forrás: Getty Images
És most nem a Kovács-Szabóra gondolunk, hanem…

Úgy kezdődött, hogy Sydney-nek élete első hat hónapjában nem volt vezetékneve. A kisfiú 1982-ben született Floridában, és a szülei, Christine Ledbetter és Dean Skylar addig-addig törték a fejüket, amíg egy teljesen egyedi vezetéknevet nem adtak neki: Skybetter. Ez az ő nevük kombinációja volt, ami kifejezte feminista látásmódot tükrözött – már akkor, a 80-as években! Még a Sydney név is uniszex, amit nőknek és férfiaknak is szokás adni.

Sydney Skybetter nevét – azóta amúgy koreográfus és a Brown Egyetemen tanít – csak fél évvel később hagyták jóvá a helyi hatóságok, amikor egy bíró kimondta, hogy alkotmányellenesek a floridai törvények, amelyek előírják, hogyan szabad elnevezni a gyerekeket és hogyan nem.

Skybetter, amikor maga is családot alapított, követte a szülei által megteremtett hagyományt, és a felesége vezetéknevét, az Alvaradót kombinálta a sajátjával, így a gyerekek a Skyado nevet viselik.

Forrás: Getty Images

Skybetter és családja nincs egyedül: egyre több amerikai választja ezt a kreatív megoldást azon a bevett formán túl, hogy a gyerek csak egyikük vagy mindkettőjük nevét megkapja (többnyire kötőjellel elválasztva).

A kontamináció régóta ismert jelenség a nyelvészetben és a popkultúrában is: a média szereti összolvasztani a sztárpárok nevét, lásd Brangelina vagy Bennifer, de ez nálunk a nyelvújítás idején is bevett szóalkotási módszer volt, így lett többek közt az ordibál az ordít és a kiabál szavakból.

A családi nevüket kontaminálók mozgalmában vannak olyan párok, amelyek kezdetben – a Benniferhez hasonlóban – poénból használták összekavarva a nevüket, például Jenna és Joshua Hammonaco kezdetben az esküvőjükön használták ezt a nevet hashtagként (az eredeti nevük LoMonaco, illetve Hammond), és csak később kezdték komolyan fontolgatni a lehetőséget, hogy tényleg felvegyék ezt a nevet. "A magam részéről úgy gondoltam, nem fair, hogy a partnerem többet áldozzon be magából, mint én" – magyarázta egy magazinnak a döntését Joshua.

Nora Stilestein ügyvéd, aki a Stiles és a Rottenstein családok sarja, úgy gondolja, hogy a neve két különböző történelmet fejez ki egyszerre.

Minden név amúgy is mesterségesen jön létre, szóval miért kellene egy nőnek teljesen lemondania a nevéről – és arról, hogy azt továbbadja a gyermekeinek?
jegyzi meg Nora.

A jogi procedúra, amely jóváhagyja mindezt, továbbra sem zökkenőmentes Amerikában; többnyire teljes névváltoztatást kell kezdeményezni bíróság előtt, vagyis az eljárás bonyolultabb, mint felvenni a házastárs nevét.

Spanyolországban és Latin-Amerika több országában régi hagyomány, hogy a gyerekek mindkét szülő első vezetéknevét megkapják, többnyre az apait elsőként és az anyait másodikként, vagyis a legtöbb spanyol ajkúnak legalább két vezetékneve van. Például Gabriel García Márquez kolumbiai író édesapja a Gabriel Eligio García, édesanyja pedig a Luisa Santiaga Márquez Iguarán nevet viselte.

Ily módon talán nem húzódik végig ugyanaz a név évszázadokon át a családfákon, de egységet teremt: a szűk család minden tagja ugyanazt a nevet viseli, amely név magában hordozza mindkét ág nyomait, mégsem kell a gyereknek két vezetéknévvel zsonglőrködnie egész életében.

Örülnél, ha lenne lehetőség ilyen típusú névadásra? Szavazz!
Igen, rögtön kezdeményezzük is a névváltoztatást a házastársammal
Megfontolnám
Nem

A keresztnévadásnak is vannak vadhajtásai: íme néhány „kedvencünk”: