9 dolog, amire nem árt figyelned, amikor először biciklikirándulásra indulsz a gyerekkel

Borítókép: 9 dolog, amire nem árt figyelned, amikor először biciklikirándulásra indulsz a gyerekkel Forrás: europress
Tavaszi hétvégéken, vakációban nincs is annál jobb, mint kerékpárral kimozdulni a szabadba! 6–8 éves, önállóan biciklizni tudó gyerekkel már simán tehetsz rövidebb túrákat. Azért néhány biztonsági intézkedést nem árt eszközölnöd, hogy felkészülten induljatok neki a kirándulásnak.

1. Először is legyen mindenkinek megfelelő felszerelése.

Bukósisak, macskaszem, elöl-hátul lámpa és fék, küllőprizma és fényvisszaverő, lakott területen kívülre láthatósági mellény. A bukósisakon kívül ezeket mind előírja a KRESZ is. Ha egy-két kilométernél messzebbre mentek, vigyél magaddal gumijavító készletet, biciklipumpát is. És persze mindazt, amit egy átlagos sétakor szoktál: enni-innivalót, tartalék ruházatot, naptejet.

2. Tervezd meg az útvonalat.

Ne most tévedj el! Akkor is nézz rá a térképre, ha te magad rendszeresen jársz arra. Útba eshet ugyanis egy-két veszélyesebb kereszteződés, aluljáró, ahol lépcsőzni kell… olyan akadályok ezek, amelyeket te egyedül gond nélkül átviszel, de egy kezdő bringásnak nehezebb. Rosszabb esetben még a biztonságérzete is meginoghat.

3. Legyen biztosításotok.

Komolyan! Egy betegség- és balesetbiztosítás a kerékpáros incidensek esetén is rengeteget segíthet.

4. Lehetőleg legyen jelen két felnőtt.

Így az egyik elöl mehet, a másik hátul, a gyerek számára ez a legbiztonságosabb. Ha egyedül vagy egy gyerekkel, akkor menjen ő elöl, hogy mindig szemmel tarthasd. Egymás mellett kerékpározni tilos!

5. Az első utatok végig aszfalton vezessen.

Egyre több a remek kerékpáros erdei út a főváros környékén is. Ezeket ne az első olyan biciklitúrán próbáljátok ki, amelyen a gyerek önállóan ül nyeregbe. Inkább sima, egyenletes, aszfaltozott utat válasszatok. Persze mindez ne akadályozzon meg abban, hogy megálljatok egy-egy út menti játszótérnél.

6. Iktassatok be néhány pihenőt.

A fentiekből is kiderül, hogy kezdő kerékpárosokkal elengedhetetlenül fontos meg-megállni egy-egy pihenő erejéig. Még a rövidebb túrák esetén is. Feküdjetek a fűben, dobáljatok kavicsokat a folyóba, vizsgáljatok meg egy falevelet közelről, focizzatok. Ne csak biciklizésből álljon a családi program.

7. Menjetek lassan.

Tapasztalt kerékpárosként első alkalommal bizonyára nagy próbatétel, hogy kezdő gyermeked mellett lépésben kell haladnod. Ez van. Később vissza fogod sírni ezt az időszakot, amikor alig bírod majd utolérni leszármazottadat.

8. Tartsátok be a KRESZ-t.

Ezt talán mondanunk sem kell, de azért talán nem árt felhívni a figyelmet néhány általános szabályra. Például 12 év alatti gyerek főútvonalon csak a járdán kerékpározhat, 10km/h maximális sebességgel; az annál idősebbeknek viszont kötelező az úton haladniuk. Vagyis ilyen helyzetben gyakorlatilag párhuzamos úton kell mennetek. Ezért érdemes kerülni a főútvonalakat – és általában akerékpárút, kerékpársáv nélküli utakat, ahol autók is járnak – az első néhány alkalommal, amikor kerékpározni mentek. Az is fontos, hogy megtanítsd a gyereket a karjával jelezni, ha kanyarodik. Nem elég, ha csak te jelzel!

9. Érjetek haza sötétedés előtt.

Kezdő bringással nem ajánlatos sötétben, kevés fényt adó macskaszemmel, az autók reflektorának és még sok más veszélynek kitéve tekerni. Ez azt is jelenti, hogy érdemes időben elindulni.