5 tipp: a turizás alapszabályai

Borítókép: 5 tipp: a turizás alapszabályai
Ha megfogadod tanácsainkat, fölösleges kacatok helyett valódi kincsekkel térhetsz haza a vintage-vadászatról!

Mivel mi szeretjük a kihívást, az izgalmakat és a környezetbarát megoldásokat, gyakran szervezünk turkáló és vintagebolt túrákat, ha meg szeretnénk újítani a gardróbunkat. Az Éva magazin szeptemberi számában már sorra vettük kedvenc hazai használtruha boltjainkat, az evamagazin.hu-n pedig a legjobb vintage lelőhelyeinket is megosztottuk veletek.

Most közös erővel összedobtunk egy "turizós bibliát", azaz összeírtuk azokat az alapszabályokat, amelyeket minden profi kincsvadásznak érdemes szem előtt tartania. Lássuk tehát, melyek ezek!

--pagebreak--

1. Készíts listát!

Jön az ősz és neked szükséged lenne egy szövetszoknyára, egy elegánsabb ruhára és néhány garbóra vagy kardigánra? Írd össze, mi hiányzik a gardróbodból, mielőtt útnak indulnál!

A turkálók ijesztően tudnak hatni a rengeteg, tömött ruhaállvánnyal – gyakran azt sem tudod, hol állj neki a keresgélésnek. Ám ha pontosan tudod, hogy tweedzakóra vágysz, kihagyhatod a nadrágos állványt. Ez akkor hasznos, ha szorít az idő, nem érsz rá egész nap a fogasok közt bóklászni, vagy ha hajlamos vagy elveszteni a türelmedet húsz perc kutakodás után. Érdemes figyelni a méretre is: ha tudod, hogy te 38-as vagy (UK 10), fölösleges levenni egy 42-es (UK 14) darabot, azzal a felkiáltással, hogy hátha jó lesz!

--pagebreak--

2. Csak azt vedd meg, amiért teljesen odavagy!

Egy-egy second hand boltban – jó esetben – találsz mondjuk tíz olyan holmit, ami tetszik, és kettő olyat, amibe abszolút belebolondulsz. Nos, ilyen esetben csak ezt a két utóbbit szabad megvenned!

Mivel a turkálókban sok szörnyűséget kell végignézni ahhoz, hogy valami igazán ütősre bukkanj, egy idő után nehéz eldönteni, valami tényleg nagyon jól néz-e ki, vagy csak a többi cucchoz viszonyítva tűnik jónak. Ha a legkisebb kétség is felmerül egy-egy darabbal kapcsolatban, inkább hagyd ott! Mielőtt döntenél, érdemes megválaszolni az alábbi kérdéseket is: Tökéletesen passzol-e a méret, és illik-e az alkatomhoz? Hova tudom majd felvenni az illető darabot? Beleillik-e a stílusomba? Passzol-e a ruhatáram többi részéhez? Tudom-e majd párosítani valamivel?

--pagebreak--

3. Döntsd el, mit szeretnél gyűjteni!

Ha tudod, hogy hajlamos vagy a gyüjtögetésre, viszont kevés a tárolóhelyed, válassz ki három-öt kategóriát, amit továbbra is gyűjteni fogsz.


Mi gyakran beleestünk abba a hibába, hogy "majd jó lesz valamire", vagy "olyan szép, kár itt hagyni" felkiáltásokkal vásároltunk teljesen fölösleges kacatokat, amelyek aztán évekig porosodtak a szekrényünk mélyén. Ha eldöntöd, hogy te mostantól csak vintage táskákat/ékszereket/sálakat fogsz gyűjteni, elejét veheted a sok használhatatlan holmi felhalmozódásának.

--pagebreak--

4. Járj nyitott szemmel!

A fönti fontos és hasznos szabályok mellett nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a turizás valódi szépsége a spontaneitásban és a kreativitásban rejlik. Sosem tudhatod, hol bukkansz rá álmaid darabjára, ezért ha időd és kedved engedi, mindenképp érdemes átfésülni az adott használtruha boltot az első polctól az utolsóig.

Mindennél fontosabb, hogy járj nyitott szemmel és hallgass az ösztöneidre! Ha találsz valamit, ami jelen pillanatban egyáltalán nem számít trendinek, mégis első látásra beleszeretsz, vedd meg! A divat folyton ismétli önmagát, ami ma még cikinek számít, az holnapra kötelező viselet lesz!

--pagebreak--

5. Az sem baj, ha nem veszel semmit!
Tudjuk, milyen szörnyű érzés üres kézzel hazatérni a turikörútról. Ám hidd el, még ennél is rosszabb pénzt adni olyasvalamire, aminek semmi hasznát nem veszed a későbbiekben.

Nem baj, ha nem találsz semmit, és az sem gáz, ha otthagysz valamit, ami tetszik, de nincs rá szükséged. Vannak olyan napok is, amikor hiába szeretnél vásárolgatni, egyszerűen semmi nem csigázza fel az érdeklődésedet. Ilyenkor jobb félbehagyni a vásárlást – ha nem megfelelő a hangulatod, csak fölösleges köröket futnál.

Szöveg: Ribánszky Ágota, fotó: Éva magazin