Playboy Nagyinterjú - Széles Gábor

széles gábor,üzletember,playboy,interjú Forrás: Burger Barna / PLAYBOY
"Gazdag ember, író, hadvezér"

Leszögezem: balszerencse akadályozta, hogy ez az interjú nyomtatásba kerüljön. Sorolom, miféle és mennyi:

1. Jókor indultam a „nagy emberhez”, a karácsonyi csúcsforgalom mégis eltorlaszolta előlem a pontos érkezést, s mivel személyesen még nem találkoztunk, feltételeztem, rossz belépő egy késés. Öt perccel egész után mégis az épületben voltam.

2. A portán egy régi iskolatársam tart föl, beosztottja lehet a cégnek, negyven év után ripsz-ropsz lerázni, csak mert a „nagy emberhez” vagyok hivatalos, durvaság volna. Amúgy is csak az lehet gyanítható számára, hogy nyilván pénzért kuncsorgok itt valami „művészethez”, most fejtsem ki neki, hogy nem…?! Dehogy! Inkább toporogva átvészelem a közhelyes emlékezést, aztán sietek, ahogy a lift megengedi.

3. A beszélgetést követően még az év végi huszonhét teendőm érdekében végigrohanok harmincnyolc helyszínt, táskámba hetvenkétszer ki-bepakolok, hányódik a diktafon, a két kazetta, két nap után veszem észre, hogy az első tekercs, amin a felvétel zöme van, eltűnt.

4. Újabb két nap múlva fölveszem ugyanazt a télikabátom, amiben mentem a beszélgetésre, ott a zsebében a szalag, ámde megyek a számítógépem elé, bekapcsolom a magnót: semmi, csak sistergés…! Megfordítom a kazettát, a második negyvenöt percet fölvette az átkozott.

5. Belekezdek az interjú megírásába, az első negyven sor után bedöglik a számítógépem, újabb két nap csúszás a leadás határidejéhez képest.

A sors tehát reflexióimra céloz. Arra sarkall: klasszikus interjú helyett egy „novellát” írjak Széles Gáborról. Mit tehetek…?! Kabos Gyula jut eszembe a Hyppolit, a lakájból: „ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit!”

A gazdag emberekkel amúgy is bajban vagyunk. Meg a szegényekkel…! Mi több, a gazdag emberekkel a szegény emberek miatt vagyunk bajban, a szegény emberekkel meg a gazdag emberek miatt. A legkevésbé azokkal vagyunk bajban, akik se nem szegények, se nem gazdagok. Pedig tartok tőle, hogy ezek a leghangosabbak…! Aztán ott vannak a mindent megelőző beidegződések hordalékai…! Hogyha a „gazdag emberrel” barátságosabbak vagyunk, mint ő velünk, gyanúsan ízetlenné válhatunk. Ha kevésbé barátságosak vagyunk, oldottsága ellenében, érdemtelenül büntetjük. Mert mit tehet a szegény „gazdag ember” arról, hogy megtollasodott…?! A se szegényeknek, se gazdagoknak vajon nem ugyanaz a vágyuk egész életükben…?!

Akkor tehát hogyan kell viselkednem az ország legmódosabb polgárával? Főleg azért, hogy értse, nincs szándékomban megpumpolni, de ugyanakkor nagyon is elismerem a teljesítményét…! Titkárnője segítene rajtam, mert legelsőül is felajánlja, hogy ebédeljek meg. Benn, a „nagy ember” irodájában…?! Na, nem! Magyar ember evés közben nem beszél.

Széles Gábornak eddig csak szigorú vonásoktól metszett, rezzenéstelen arcát ismerem képernyőről, magazinokból. Amikor betessékel irodájába, fizimiskája felpuhul a mosolytól, feszültségem oldja közvetlensége, hogy rögvest letegez, és hogy mondja: „ha már nem ebédelünk, legalább szívjunk el egy szivart”. Én inkább rágyújtok egy cigarettára, már az nagy dolog számomra, hogy szabad nála dohányozni…! Mi az, ami valaha is elbizonytalanítaná, teszem föl első kérdésem. Azonnal, gondolkodás nélkül válaszol:

Semmi.

Aztán mégis elgondolkodik:

Nézd, nekem már van annyim, hogy ne féljek. Meg néha arra gondolok, hogy ha bármi történne, akkor végre visszatérhetnék fiatalkori terveim megvalósításához, és írnék…!

Sok mindenre számítottam, erre nem. A „gazdag ember” szeméből rebbenő fájdalom áramlik, ez a férfi, a műszaki talentum, a szervezőzseni, a nagy válságmenedzser, Magyarország „mágnása” a lelke legmélyén művész. Puff neki…! Firtatom, miféléket írt, s ha újra hozzákezdene, mibe fogna bele. Kitér a kérdésem elől. Szemérmessé válik. Érződik, hogy egyrészt fontosabb neki, miről is szólna, amit megírna, másrészt valószínű nem akar nevetségessé válni, hogy egy kérkedő műkedvelő benyomását keltse. Megnyugszom: a „gazdag ember” kétségtelenül ízléses, mi több, szemérmesnek tűnik.

széles gábor,interjú,nagyinterjú,playboy
Forrás: Burger Barna / PLAYBOY

Az első fél órában elsoroltatom vele élete eddigi történetét, hogy Újpesten volt gyerek, szó kerül megint csak mértéktartóan családjának az előző rendszerben való megkülönböztetettségéről, aztán kérkedés nélkül vall tanulmányai közben való szorgalmas araszolgatásáról, beszél ifjabbkori, törekvő kezdeményezéseiről, találmányairól is, családja első otthonáról, egy panellakásról, ahol maga burkolta a hidegpadlót, és végül a 80-as évekről, amikor már lehetett vállalkozni, amikor az informatikából hirtelen nagyobb pénzt is lehetett keresni.

Egyszerű történet. Mint a ma már nagyban prosperáló vállalkozók legtöbbje, én is meg egy társam a vállalatnál rájöttünk, hogy az informatika felfutó ága lesz a gazdaságnak. Ráálltunk, kitanultuk, lemásoltuk, terítettük, minden nap egy kicsivel jobban ment.

Hallgatom, közben valószínűleg nézek rá, mint a Bálám szamara, mert mi, a nem vállalkozók aligha értjük, ami például Széles Gábor karrierjében is…! Na, milyen szót is válasszak jelzőül?! Mondjuk talán a legérzékletesebb ez volna: lineáris. Amúgy a napi gyakorlatban nyilván kalandos lehetett a siker útja, nyilván számtalan stressz árán jutott ő is egyről kettőre, kettőről háromra, és így tovább a vagyonát megszellőztető „100 leggazdagabb magyar” élén álló negyvenegynéhány milliárdra. Széles Gábor látja rajtam, hogy izgat, milyen az, amikor valakinek ilyen sokja van. Mosolyogva mondja:

Már nehogy azt képzelje valaki, hogy ez az összeg nekem a párnám alatt van vagy a széfemben…! Ez egy olyan tőke, amennyit hozzávetőlegesen érhetnek a vállalataim. Készpénzem aligha van sokkal több, mint egy akármilyen jobb módú polgárnak úgy általában Európában. Havas Henrik azt mondja rám, demagóg vagyok, mert mindig a szegényekre, esélytelenekre utalok. Királyhegyi Pali bácsi meg azt mondta nekem egyszer: „igaz, hogy a pénz nem boldogít, de azért boldogtalanná se tesz!”

Miközben Széles minden szorongás nélkül magyaráz, elhessegetem előítéleteimet. Azon töprengek, mennyire biztos és maradandó, illetve biztosan maradandó a vállalatok értékében mérhető soksok milliárd. Egy rosszabb fordulat a világgazdaságban, egy olajválság, egy nagyobb tőzsde-krach, egy brazil államcsőd, egy szökőárszerű katasztrófa, és a „100 leggazdagabb magyar” adathalmaza egy csapásra válik archív dokumentummá…

Először afféle különleges adótornyoknak a bemérő műszereit fejlesztettük, de aztán viszonylag hamar rájöttünk, hogy közeledik az asztali számítógépek ideje, és mivel igen korszerű tudásunk volt, az akkor az Egyesült Államokban megjelent PC-ket tudtuk lekoppintani, ezzel pedig forradalmi helyzetet teremtettünk a hazai számítástechnikai piacon. A gépeink épp olyanok voltak, mint az eredetiek, ezért aztán, mint a cukrot, úgy vitték. Nem tudtunk annyit gyártani, amit ne tudtunk volna eladni. 82-ben kezdtünk, és 84 táján már a legnagyobbak között voltunk.
széles gábor,videoton,interjú,playboy

Lehetett-e akkor már sejteni, hogy hamarosan megváltozik körülöttünk a világ? – kérdezem, mert arra gondolok, aki a nyolcvanas évek elején okos volt, az azt is megorrontotta, hogy a szocializmusnak hamarosan annyi…!

Nem lehetett azt előre látni.

– válaszolja nagyon magától értetődően. Kérkedhetne is, hogy azért vágta egyre nagyobb fákba a fejszéjét, mert tudta, hogy a fa már amúgy is dőlni készül. Nem teszi. Az ördög vinné el, a „gazdag emberben” még mindig semmi ellenszenveset, semmi kivagyiságot nem vagyok képes fölfedezni…! A végén még Havasnak lesz igaza.

Annyira nem lehetett látni, hogy én az MDF-hez kapcsolódtam 89 márciusa táján, de ha hiszed, ha nem, még 88 őszén sem gondoltam volna, hogy ilyen mindent eldöntő változások lesznek. Én tényleg abból indultam ki, hogy a régi rendszerben már valahogy tényleg hagyták a magánvállalkozásokat, először a PJT-t engedték, aztán az valamiért nem tetszett az államnak, és akkor igazítottak egyet az adótörvényen, majd jött a GMK, meg a kisszövetkezetek, utána a részvénytársaság, és valahol itt állapodott meg a történet gazdaságilag…! Én politikával nem is foglalkoztam. Az egyik rokonom hívott 89-ben, hogy március 15-én vonuljunk ki. Hallgattam a Szabad Európát, de nagyon nem értettem, milyen csoportok vannak itt, mire a rokonom egy-két dologba beavatott, hát mondtam, „jó, akkor én is kimegyek!” Aztán elkapott a hév, a tömeg lelkesedése magával ragadott.

Nem mondom neki, hogy engem meg nem ragadott magával, mert kicsit szégyellem. Magam is ott voltam 89-ben a Vörösmarty téren, de amiképp undorodtam a kordontól meg a fenyegetően körbe-körbe karikázó motorkerékpáros rendőröktől, ugyanúgy ijesztett az ordítozó tömeg is. Csak ma merem már leírni: kicsi gyermekeim voltak és féltem az egésztől. Ebből is látszik, kire-kire másképp és másképp hatottak az események.

Április táján találkoztam Antall Józseffel. Akkor én már a legnagyobb magyar vállalkozásnak voltam a vezetője, nyilván fontos volt nekik is, hogy csatlakozzak hozzájuk. És Nagy Imre újratemetésén engem az MDF már úgy delegált, hogy a Maléter koporsója mellett álltam.

Itt Széles Gábornak megjegyzem, hogy utána jó ideig többet is lehetett látni a „közéletről” tudósító médiában.

Mert egy ideig úgy volt, hogy én leszek az ipari miniszter.

És hogy volt szerencséd ezt elkerülni…?!

Erre csak azt tudom mondani, hogy valaki tényleg irányítja a sorsomat.

Arra utal, hogy még előbb, beszélgetésünk első fél órájában arról is vallott, mennyire irigyli a vallásgyakorló embereket. Kurtán fejtette ki, de roppant őszintén. Mint szintén a hatvanadik évem felé araszoló férfiember, magam is sokat töprengek, képes volnék-e az elmúlástól való félelmeimet a transzcendensbe kapaszkodva elcsitítani.

Akaratomon kívül történt minden. Antall megkötötte az SZDSZ-szel a paktumot, amiről nem szólt az elnökségnek, és miután engem úgy azonosítottak, hogy én Csoóri Sándor szűk környezetéhez tartozom, a paktum ügyében pedig Csoóri volt a kihívója Antallnak, hamarosan a maga emberei közül választotta Antall Bod Péter Ákost.
Széles Gábor

Születési év: 1945
Végzettség: Villamosmérnök – Budapesti Műszaki Egyetem, A Harvard Egyetem posztgraduális képzése
Családi állapot: nős, két lánya van Becsült vagyon: 50 milliárd forint Érdekeltségi kör: Informatika, járműipar

1968–1981: A Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézet tudományos munkatársa, majd a fejlesztési labor vezetője.
1981: a Műszertechnika Rt. megalapítása. A csoport ma 25 cégből áll.
1991: a Videoton elnök-vezérigazgatójaként sikerrel levezényli a csőd szélén álló cég privatizációját. A Videoton Holding saját tőkéje 2003-ban már meghaladta a 66 milliárd forintot.
1996: az Ikarus Rt. elnöke. 1998-tól az Ikarus Csoport többségi tulajdonosa.
1990–1998: A Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke. 1998-tól a Magyar Munkaadói Szövetség és az MGYOSZ egyesülésével létrejött új szervezet társelnöke, majd elnöke.
2004: a Szervezési és Vezetési Tudományos Társaság elnöke. 2004: a European Business Leaders Convention tagjává választották, melynek feladata az Európai Unió közép- és hosszú távú gazdasági stratégiájának kidolgozása.

Díjak/Elismerések
1993: Neumann János-díj
1994: Eötvös Loránd-díj
1998: Az év vállalkozója
2000: Köztársasági Elnöki Aranyérem
Székesfehérvár díszpolgára

Magam azt látom, hogy immár egyáltalán nem veszel részt a politikában.

Az egyik oka, hogy a Videoton, a Műszertechnika, az Ikarus dolgai lefoglalnak, e mellett nem megy semmi. Másrészt mint a GYOSZ elnöke sem tehetem meg, hogy kiálljak egy politikai vonal mellett. És ami a legfontosabb, hogy nekem szükségem van a szombatra, vasárnapra, amikor inkább olvashatok, pihenek, eszem ágában sincs már pártrendezvényekre járni…!

Széles tehát nem óhajt országló hatalmassággá válni. Polgár óhajt maradni. Kérdezem is tőle, miért nem látom legalább a magazinok partyrovataiban, ahol a fotókon más, hozzá hasonló potentátok feleségei koktélruhákban piszmognak bele a ráksalátába, és felhőtlen mosolygások közepette emelik pezsgős poharaikat az objektívek felé. Azt mondja, a feleségét zavarja a jómód a legjobban. S ettől az egy mondatától egy érdekesebb regény motívumait sejtem meg, mint ami Széles egyébkénti karriertörténetébe belefér. A nők között is ritka, de azért azt hiszem, mégis több az okos és érzékeny, mint a révbe jutott férfiak között. Ebből az egyetlen mondatból tehát többet tudok meg Széles magánéletéről, mint élete eseményeinek felidézéséből. Mert ez a mondat szíven üt, és rájövök, hogy mégsincs Havasnak igaza…!

Akkor azt mondd meg nekem, hogy a gyárakat, ezt az egészet még mindig miért csinálod?! Én egész életemben végül is örömmel ugyan, de főleg a megélhetésért dolgoztam. Ha annyim volna, mint neked, nem biztos, hogy betenném a lábam egy televízió-stúdióba, de még talán egy színházba se…!

Ne hidd, hogy nem…! Tudod, a mókuskerékből, amibe beleálltam az elmúlt huszonvalahány évben, már nem-igen lehet kiszállni. Butaság, emberi gyarlóság, de még mindig izgat egy-két közép- és hosszú távú feladat.

Itt Széles szünetet tart. Talán, mert nem kérdezek rá, mik azok, talán azért, mert célkitűzéseivel az elmúlás ellenében dacol, és az ilyesmit az ember nehezen fedi fel. Pedig Széles közép- és hosszú távú feladataiban a pénz még nem jelenik meg, hanem csupán az eredmény lehetősége, kilátása. Ebből arra következtetek, hogy Szélest már a távlat igazgatja és ösztökéli.

Problémákat megoldani jó. Problémákat megoldani habitus dolga. Lehet, hogy azért is nem lettem író, mert ahhoz idegen volt a habitusom. Nekem inkább hadvezéri késztetéseim vannak. Ha mondjuk egy háborús világba születtem volna bele, én katonaként biztos élvezetet találtam volna a tömegek mozgatásában, mint Nagy Károly. ő például újraépítette a Római Birodalmat. Kétszer körbeharcolta Európát, és hatvanéves korában jött neki a fejlövés, hogy márpedig ő felépíti a hideg északon a saját fővárosát, Aachent. Hogy viszonylag gyorsan menjen, Olaszországban teljes városokat bontottak szét, aztán a köveket hatalmas társzekereken átvitték az Alpokon, de meglett, amit eltervezett…! Még tíz évig élt benne. Ez nekem azért példa, mert ugyan ott volt neki a napsütötte Róma, és ott lehetne nekem is Fehérvár, a Videoton, de én meg itt építettem föl a Műszertechnika új központját, ami az én Aachenem…!

Te mivel érted el…?! Honnan hozattad hozzá a köveket?

Nem kövek kellettek hozzá, hanem munkatársak. A mögöttem felsorakozó második vonal. Én a tábornokaimtól két dolgot várok el: az egyik, hogy ha lőnek, és fütyülnek a fülük mellett a golyók, akkor nehogy eloldalogjanak…! Mert velem az utolsó töltényig kell harcolni. A másik, hogy személyesen kell ott lenni a frontvonalban. 91-ben, amikor átvettem a Videotont, összehívtam egy munkásgyűlést, olyan 800-1000 embert. A céget csődből vásároltuk ki, mutattak is akkoriban tömegtüntetéses filmeket, amiken a felszámoló szervezet korábbi vezetését majdnem meglincselték. Azon a gyűlésen, amikor elmondtam, mit akarok, hogy akarom, előállt egy szakszervezeti vezető, és megkérdezte, láttam-e én a Halál ötven órája című filmet. Mondtam, láttam, de nem tettem hozzá, hogy a kedvenc mozim nekem is. Az a szakszervezetis meg elkezdte nekem leírni azt a jelenetet, amikor a páncélos tisztnek bemutatják az új tankparancsnokait, akikre elszörnyedve néz, mert mind 16 éves gyerek, olyanok, akik
nek semmi harci tapasztalatuk sincs. És akkor ezek a gyerekek is észreveszik, hogy a tisztnek most esett le a tantusz, amire is belefognak egy katonanótába. Az a felszólaló szakszervezetis meg azt mondta, annyira mellettem vannak, hogy ha kell, ők is szívesen belefognak indulót énekelni velem.
interjú,playboy,széles gábor
Forrás: Burger Barna / PLAYBOY
A fenti kép 1992-ben készült, amikor Széles Gábor vagyona 22 milliárda rúgott. Ez már 2005-ben, amikor 50 milliárd felett rendelkezik. A különbség 13 év és 28 milliárd forint.

Mondd, mi az a jó, amit rólad valaki elmondhat? Nem válaszol azonnal. Amikor válaszol, akkor se azt mondja, mi az, ami mellette szólhatna, hanem inkább mi az, amit nem olvashatna a fejére.

Valószínűleg nem mondhatná, hogy én baráti alapokon szervezem a munkatársaim körét. Mert nálam csakis a szakmai teljesítmény számit, meg az, hogy ha a hátam mögé engedem, akkor nem lő rám.

És kivel volt ordítozós konfliktusod a közelmúltban?

Valamikor húsz évvel fiatalabban erőszakosabb voltam. Ma már, valószínűleg az elért eredmények révén is, lényegesebben higgadtabb vagyok. De épp azért nagyon is megértem, ha egy-egy fiatalember robbanékony és emocionális…!

A „gazdag ember”, Széles Gábor társaságában elmúltak azt megelőző szorongásaim, másfél óra múltán úgy álltam föl, mintha réges-régen barátkoztunk volna. Még mentünkben rátérünk a családjára, hogy az egyik lánya operaénekesként végzett a Zeneakadémián, akinek karrierjét nem „egyengeti” helyzetének nyomatékaival, mi több, jobban örül annak, hogy egyelőre egy unokát szült neki, a másik, kisebbik lánya pedig az Iparművészetire jár. Így hát csak az 59 éves Széles Gábor írói törekvései váratnak magára.

A két lányom művész lesz, és ez egy óriási elégtétel nekem. Persze, jó volna még egyszer azt és úgy megírni, hogy végre mindenki fogadjon el belőle igazságnak legalább egy keveset, ami a kelet-európai valóság része. Mert itt, Magyarországon az utolsó száz évben túl gyorsan és túl sokszor változott meg az élet ahhoz, hogy elsimulhassanak az indulatok. És mintha most mindenek ellenére mégis marad rá idő…! Én optimista vagyok.
széles gábor,interjú,playboy
Forrás: Burger Barna / PLAYBOY

Veszem a kabátom, a titkárnő taxit rendelne, de megérkezik a cég sofőrje, és Széles vele indít neki az ünnep előtti csúcsforgalomnak. Igaz, még előbb egy kis utazókoffert hoz a másik irodából, amiben otthon Szeremley Huba pincéjéből való, három üveg kiváló bort találok. Végül is a „gazdag ember” lekenyerezett. Nem a karácsonyi ajándékával, hanem a barátságosságával, a természetességével, meg azzal, hogy Havas ítéletét kissé enyhítendő némi jóhiszeműséget oltott belém a „gazdag emberekkel” szemben. Az egyik pohár Szeremleyt tehát a „gazdag ember”, Széles Gábor egészségére ürítettem. Nem azért, mert gazdag, hanem mert ember.

Az interjú a Playboy 2005 februári számában jelent meg.