Szinte lehetetlen hibázni ezzel a konyhai eszközzel: jelentősen megkönnyíti a főzést

Borítókép: Szinte lehetetlen hibázni ezzel a konyhai eszközzel: jelentősen megkönnyíti a főzést Forrás: Getty Images
Európa számos országban már évek óta nagy népszerűségnek örvend az úgynevezett slow cooker, azaz lassú főzőedények fogalma, és napjainkban hazánkban is egyre többen kezdik felfedezni a főzés ezen formáját, amely nemcsak takarékos energiafelhasználása, hanem egyszerűsége miatt is szuper praktikus.

Nem vagy annyira jártas a gasztronómia világában, tartasz a bonyolultabb konyhai eszközöktől, vagy csak szimplán nem szeretnél túl sok időt a konyhában tölteni, de finom ételekre vágysz? Akkor a lassú főzőt neked találták ki, hiszen az elkészítéséhez csupán egyetlen készülékre van szükséged, amellyel csodás fogásokat varázsolhatsz az asztalra.

Lassú főző: tökéletes választás, nem csak kezdőknek

A lassú főző használata tényleg pofonegyszerű: csak egy gombnyomás szükséges hozzá, mellyel beállíthatod a tervezet étel típusát és fokozatát, ezután pedig nem kell órákig a tűzhely mellett kavargatnod az ételt, hiszen az akár 4, 6 vagy 8 órás főzési idő alatt a készülék gondoskodik szinte mindenről.

A lassú főző titka, hogy az ételeket több órán át alacsony hőfokon főzzük, ezáltal lassan párolognak és ízletesek maradnak, mivel sokkal gazdagabb és mélyebb ízélményt kaphatunk. A lassú főző segítségével elsősorban levesek, pörköltek és a hosszabb főzési időt igénylő ételek készítethetők el úgy, hogy közben nyugodtan foglalkozhatsz mással: dolgozhatsz, lepihenhetsz vagy akár intézheted az egyéb ház körüli teendőket. Arról nem is beszélve, hogy a készülék könnyen tisztítható, mivel az alkatrészei rozsdamentes acélból készülnek, így a mosogatógépbe is beteheted őket.

Forrás: Getty Images
A lassú főző tökéletes választás, ha nemcsak a finom ételeknek, hanem a kényelemnek is rabja vagy.

A lassú főzés előnyei

A készülék nem alkalmas bármilyen étel elkészítésére, mégis számos előnnyel bír. Lássuk melyek ezek!

Az alacsony hőmérsékleten főzés csökkenti annak az esélyét, hogy a könnyen megpiruló ételek odakapjanak.

A lassú főző kitűnő a nagyobb, kemények húsok főzéséhez, mert a hosszú főzési idő alatt azok egészen megpuhulnak és omlósak lesznek. A készülék kiváló a vad ételek elkészítéséhez is. Arra azonban ügyelned kell, hogy a húsokat egy serpenyőben pirítsd le, mielőtt a lassú főzőbe teszed őket.

Míg bizonyos fogások a lassú főzőben készülnek, szimultán használhatjuk a tűzhelyet más fogások elkészítésére, így akár nagyobb összejövetelek esetén is praktikus.

Könnyen tisztítható, ezzel időt spórolsz meg.

Kevesebb energiát használ, mint egy hagyományos elektromos sütő, és nem fűti fel a konyhát sem használat közben.

Mobil, így akár egy hosszabb utazásra is magaddal viheted.

Milyen fogások elkészítésére alkalmas a lassú főző?

A lassú főzőben főzhető receptek tárháza szinte végtelen, de alapvetően olyan ételeket készíthetsz el benne, amelyek párolást vagy lassú, hosszabb ideig tartó főzést igényelnek. A készülék ezáltal tökéletes, ha egy finom krémlevesre vágysz, de akár húslevest vagy erőlevest is főzhetsz benne. Legyen az egy pörkölt, egytálétel, rakott étel vagy nagyobb hús, a lassú főző biztos nem okoz csalódást, sőt akár egyszerű desszerteket, mint például pudingot, szószokat, sőt egy hűvösebb őszi vagy téli napon akár forró csokit vagy forralt bort is készíthetsz benne (utóbbival légy óvatos, mert nem fő ki belőle az alkohol).

Mit ne tegyél a lassú főzőbe?

Bár a lassú főzőben használható ételek listája igen hosszú, mégis vannak olyan élelmiszerek, amelyeket nem ajánlunk a készülék használatánál.

Tejtermékek: tej, tejszín, sajt, tejföl, joghurt – ezeket jobb, ha kerülöd.

Kuszkusz és tészta: a hosszú főzési idő miatt rossz állaga lesz, ezért érdemes külön megfőzni őket, és tálalás előtt add a lassú főzőben készült ételhez.

Filézett csirkemell: a sovány és filézett húsok könnyen kiszáradnak, ezért ne tedd őket a készülékbe, jobb, ha külön sütöd őket egy serpenyőben. Ha viszont a csontos csirkemell mellett döntesz, az mehet a lassú főzőbe, csak vedd le róla a bőrét, mielőtt főzni kezded.

Nyers hús: mindig pirítsd le őket egy külön serpenyőben, mielőtt a lassú főzőbe teszed (kivéve a csirkét).

Extra zsiradék: ha olyan húst használsz, amin több zsírosabb rész található, érdemes előre megtaszítanod tőle, mert a hosszú ideig főzött túl sok zsír nem tesz jót a végeredménynek.

Zsengébb zöldségek: kerüld a spárgát, borsót, spenótot, paradicsomot, padlizsánt, cukkinit, és inkább olyan zöldségeket használj a lassú főzőben, amelyek jobban bírják a hosszan tartó melegítést. Ilyen a sárgarépa, burgonya vagy a káposzta. A zsengébb zöldségeket inkább az utolsó percekben tedd bele a főzőbe vagy külön készítsd.

Tengeri herkentyűk: A kagyló, lazac és garnélarák is nagyon gyorsan megsül, így ha túl sokáig főződ, gumis állaga lesz, ezért nem alkalmasak a lassú főzésre.

Alkohol: a hagyományos főzési módszerek során, ha bort vagy más alkoholt teszel az ételhez, az könnyen el tud párologni belőle, viszont a lassú főző zárt rendszerénél erre nincs lehetőség, így kellemetlen íze lehet a készülő ételnek.

A végén már csak egy kérdés marad: milyen lassú főzőt válasszunk?

Nagyon fontos, hogy mielőtt a megfelelő lassú főzőt beszerzed, el kell gondolkoznod azon, hogy milyen extra funkcióknak örülnél a főzés során. Egyes modellek melegentartó opcióval is rendelkeznek, amely úgy tartja hosszú ideig melegen az ételeket, hogy nem főzi túl a fogásokat. Egyes készülékeknek pedig időzítő funkciója is van, így előre eldöntheted és beállíthatod, hogy pontosan mikorra szeretnéd, ha elkészülne az étel, amelyhez a hozzávalókat korábban összekészítheted.

Főzés előtt nem árt tisztában lenned pár fontos szabállyal. Ha kíváncsi rájuk, nézd végig őket a galériánkban!