Pillepalackok, nehéz kérdések – idd vagy ne idd az üveges vizet?
Az új őrület, a nyers víz, vagyis forrásvíz fogyasztása, amit Kaliforniában a legújabb trendnek köszönhetően előszeretettel kortyolgatnak – és miután ez nem tisztított, tele lehet baktériumokkal is. Ugyan hozzánk még szerencsére nem jutott el ez a trend, de ha így lesz, mindenki döntse el maga, mivel szeretné mérgezni a szervezetét. Az azonban, hogy mivel mérgezzük a bolygót, már nem csak ránk tartozik!
Valamikor a '70-es évek közepén jelentek meg az első palackozott vizek Franciaországban – igaz, akkor még zöld üvegekben árusították őket. Később ezeket váltották fel a jóval könnyebb, eldobható műanyagpalackok, miközben a legtöbb országban iható, jó minőségű víz folyik a csapból. Akkor miért is emeled le nap mint nap újra és újra a boltok polcairól a palackozott vizet?
Ha a most következő sorokat elolvasod, remélem, kétszer meggondolod majd, hogy a következő flaskát betedd-e a kosaradba – legalábbis ha jót akarsz magadnak, a környezetednek és emellett a pénztárcádnak is.
Következzenek a szomorú tények!
- Egyetlen palack víz előállításához háromszor annyi vizet használnak fel, mint amit az üvegbe beletöltenek.
- A szállítás során a kamionok kipufogógázai szennyezik a levegőt, ahogyan a palackok előállítása során keletkezett vegyi anyagok is.
- A PET-palackok 80 százaléka a szeméttelepen végzi – miközben újrahasznosíthatók lennének.
- A flakonok 500-1000 év alatt bomlanak le, addig pedig mérgezik a földet és a vizeinket.
- Az Ocean Conservancy (Óceán Felügyelőség) jelentései szerint, a nejlonszatyrok mellett ez a leggyakrabban előforduló szemét az óceánok partjainál.
- Becslések szerint a legyártott műanyagok közel 10 százaléka az óceánokba kerül, ami azt jelenti, hogy egy átlagos 1,6x1,6 kilométeres területre nagyjából 46 ezer műanyagdarab jut.
- Mivel a só feldarabolja a műanyagokat, nemcsak a nagyobb, hanem a kisebb élőlények szervezetébe is bejutnak, így a halakon, rákokon, és egyéb tengeri herkentyűkön keresztül a mi szervezetünkbe is bekerülnek.
- Egy palack víz ára – még ha a legolcsóbb fajtával számolunk is – százszorosa a csapvíz árának, ami még így is alacsony ár ahhoz képest, hogy mit fizet meg helyettünk a természet.