A zsidó újév

Borítókép: A zsidó újév
A zsidó újév, a Ros Hásáná kapcsán mindenféle érdekes dolgok jutottak eszünkbe.

Tegnap és ma van a zsidó újév, a Ros Hásáná. Ilyenkor együtt van a család, szimbolikus ételeket – almát, mézet, halfejet, kalácsot – esznek. Ez a zsidók egyik legfontosabb ünnepe: ezen a napon kezdődik a tíznapos számvetés, ami az engesztelés napjával, a Jom Kippurral ér véget.

Az újév és a Jom Kippur ünnepét sokan megtartják, azok közül is, akik nem gyújtják meg a hétkarú gyertyát péntek esténként és nem esznek minden nap kóser ételeket. Ebből a szempontból olyan, mint a karácsony vagy a húsvét: ezeket is rengetegen ünnepeljük akkor is, ha közben nem imádkozunk és nem megyünk el a templomba. Csak körülüljük az asztalt, eszünk-iszunk, esetleg énekelünk és mindenféle jót kívánunk magunknak és egymásnak.

Számomra a zsidó újév egyrészt a finom receptek mitt érdekes – egyet-kettőt biztosan el fogok készíteni Fűszeres Eszter blogjáról. Másrészt Anita, az Éva főszerkesztője ajánlott nekem egy cikket a goop.com weboldalon. Ez Gwyneth Paltrow színésznő weboldala. Paltrow a kabbalista vallás követője – ami a zsidó vallás egy miszticista „leágazása" –, ezért a portál cikkei gyakran magától értetődően ebből a szemszögből vannak megfogalmazva. Ebben a cikkben is a Kabbalah Centre egyik vezetőjét idézi: „A boldogtalanság egyik legfontosabb forrása, hogy minden öregszik, múlik. Általában felfokozottabb érzelmi állapotban vagyunk egy szerelmi kapcsolat elején, mint amikor már 10 éve vagyunk házasok. Ha kapunk egy ajándékot, akár fizikai, akár átvitt értelemben, az kezdetben izgalommal tölt el bennünket, de aztán megszokjuk. Még ha évek múlva értékeljük is őket, többnyire már nem azzal az örömmel tekintünk rájuk, mint az elején. De ennek nem kell így lennie. Képesek vagyunk rá, hogy megújuljunk és felfrissítsük a kapcsolatainkat, az életünket, a minket érő áldásokat, és meg is kell tennünk, legalább egyszer egy évben. "

A cikkben ezután ünnepi receptek következnek. Az egész website nagyon érdekes, ajánlom mindenkinek – főleg angolul tudóknak – annak ellenére, hogy a kabbalista vallás egyes irányzatairól fölöttébb ellentmondásosak a vélemények.

Szerző:Eörsi Sarolta, fotó:Europress. Ez a cikk az evamagazin.hu számára íródott.