88 éve született Törőcsik Mari, minden idők egyik legsikeresebb magyar színésznője
Kislányként is erről álmodott
Törőcsik Mari 1935. november 23-án született Pélyen, egy értelmiségi család második gyermekeként, szülei pedagógusok voltak. A művésznő 15 éves koráig Pélyen élt, azonban már egészen fiatalon elkezdte érdekelni a filmipar, ugyanis miután nagyapja mozit üzemeltetett, így rengeteg filmet látott, és már egészen kislányként arról ábrándozott, hogy egyszer majd híres színésznő lesz.
Középiskolában – anyja és nővére példáját követve – Egerben a Sancta Maria Általános Iskola és Leánygimnázium bentlakásos intézetében nevelkedett. Azonban ez az intézmény az apácarendek feloszlatásakor megszűnt, így a budapesti Alkotmány utcai közgazdasági gimnáziumba iratkozott be, ahol jelesre érettségizett.
Ezt követően 1954 és 1958 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola növendéke volt, tanulmányait operett szakon végezte. Érdekesség, hogy születési neve eredetileg Törőcsik Marián, de a Mariann nevet használta, azonban annak érdekében, hogy a nézők könnyebben megjegyezzék a nevét, a Mari nevet használta.
1958 és 1979 között a budapesti Nemzeti Színházban játszott. Első komoly sikerét 1968-ban érte el, mikor is a Katona József Színház Zorin Varsói melódia című darabját mutatta be. Ezt követően 1976-ban a Déryné hol van? című filmben nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb színésznőnek járó díjat a Cannes-i fesztiválon. A filmnek külön érdekessége, hogy ugyan hazánkban nem lett sikeres, azonban az Amerikai Egyesült Államokban, Olaszországban és Franciaországban hatalmas sikert aratott.
1979-80 között ő lett a Kisfaludy Színház művészeti vezetője, majd 1980 és 1990 között a Mafilm színtársulatának, 1990 és 1993 között pedig a szolnoki Szigligeti Színháznak lett a tagja. Ezt követően 1993-94-ben a Thália Színház igazgatójának nevezték ki, és több alkalommal is vendégszerepelt a budapesti Katona József színházban.
1989 és 1992 között a Magyar Színészkamara elnöke volt, és 1989 és 1994 között az Aase-díj kuratóriumának tagja. Ezentúl a Színház- és filmművészeti Főiskolán docensként tanított, majd 2002-től újra a Nemzeti Színház tagja volt.
Magánélete
Első házassága szimplán admisztratív funkciójú volt, három hétig tartott. Ezt követően megismerkedett második férjével, Bodrogi Gyulával, akivel 1956. decemberében keltek egybe, és közel 10 évig voltak házasok. Harmadik férje Maár Gyula rendező volt, akivel közös gyermekük is született 1973-ban, akit Teréznek neveztek el. Az 1970-es években egy vietnámi kisfiút is örökbe fogadtak, Sont, aki később visszatért szülőhazájába. Maár Gyulával tartó kapcsolata 1972-től – egészen a rendező haláláig – 2013-ig tartott.
Törőcsik Mari 2008. október 14-én egy kórházi rutinvizsgálat közben teljesen összeomlott, és megállt a szíve, kómába esett. Azonban szerencsére sikerült újraindítani a szívműködését, és hosszú napok küzdésének eredményeképpen, szinte csodával határos módon, sikerült felgyógyulnia, minden maradandó károsodás nélkül.
2011-ben róla nevezték el Nagytálya település faluházát, majd 2016-tól a Jóra Való Törekvés Alapítvány fővédnöke és társelnöke lett.
2017-ben újra legyengült az egészségügyi állapota, ám 2018 januárjában újra hazatérhetett, és ugyanebben az évben Velem település díszpolgára lett.
2020-ban arról nyilatkozott, hogy nem lép többet színpadra. Végül 2021 márciusában ismét kórházba szállították, és tüdőgyulladással kezelték hetekig. Annak ellenére, hogy némi javulást mutatott az állapota, 2021. április 16-a hajnalán öröke álomra hajtotta a fejét.
Törőcsik Mari munkássága, karrierje, egyedülálló volt az országban, erről tanúskodik az is, hogy a Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel is kitüntették. Továbbá háromszoros Kossuth-, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, aki a Halhatatlanok Társulatának tagja.