JoyNapok logo
Elérhető az Éva legújabb száma most JOY-napok kuponfüzettel!
0 nap 0 óra 0 perc

Indul a grillszezon! Hasznos tippek, hogy profi legyél füstölésből

Borítókép: Indul a grillszezon! Hasznos tippek, hogy profi legyél füstölésből
A fával füstölés egyre népszerűbb itthon is, pedig már évszázadok óta alkalmazzák ezt a technikát ízesítésre és tartósítsára is.

A füst tulajdonképpen olyan, mint egy fűszer - gondolj bele, még a pirospaprikából is kapható füstölt változat, ami sokkal testesebb ízt ad az ételeknek. Mennyire nehéz megtanulni a füstölést? Van néhány dolog, amire érdemes odafigyelned, hogy mind a tíz ujjad megnyald a végeredmény elfogyasztása után.

Milyen fafajtát válassz?

Ahogy a táblázatban is látni fogod, egyáltalán nem mindegy, milyen fát választasz. A juhar aromája édes és füstös, míg a cédrusé fűszeresebb, a cseresznyefa pedig édes ízhatást ad a húsnak. És persze nem minden fa illik jól minden húshoz: bárányhoz a legjobb az égerfa, az almát pedig a sertéstől kezdve a tengeri herkentyűkig és sajtokig felhasználhatod. A fenyőt viszont kerüld, mert amellett, hogy borzalmas íze lesz az ételednek, még mérgező anyagokat is tartalmaz! Ha már gyakorlottabb vagy, akár többféle faforgácsot is bátran kombinálhatsz!

Hogyan állj neki?

Az első lépés, hogy egy kisebb marék forgácsot használj a füstöléshez (először áztasd vízbe 30 percre, majd tedd a füstölő dobozba). Utóbbi kiegészítőt egyébként érdemes beszerezned, hiszen a levegő jól kering benne, a hamut tovább megtartja és a grilled is tiszta marad. Nagyon figyelj arra, hogy a faforgács ne gyulladjon be, mert ez kesernyés ízt ad a húsoknak. Használhatsz egyébként a füstöléshez gázgrillt (ennél érdemes rendszeresen ellenőrizned a hőmérsékletet), de faszeneset is, mellyel igazi, barbecue ízhatást érhetsz el, ha a forgács mellé fát is dobsz. Törekedj arra, hogy végig egyenletes maradjon a hőmérséklet!

Mi a helyzet a falapon való sütéssel?

Mivel a beáztatott fát közvetlenül a lángra teszed, fantasztikus ízű lesz tőle a hús! Mielőtt azonban bőségesen megpakolnád minden földi jóval, kenj rá olívaolajat, majd mehet is a grillre. Közepesen alacsony fokozaton süsd készre a választott húst. A falapok és a húsok párosításához is segítségedre lesz a fenti táblázat.

+1 tipp: ha ezt a módszert választod, érdemes a közeledben tartanod egy vizespalackot is, hogy ha lángra kap a deszka, el tudd oltani a tüzet!

Használhatok plusz fűszereket, pácokat?

Persze! Mivel a füst is fűszer, bátran kombinálhatod szószokkal és más ízesítőkkel, ahogy csak szeretnéd!

Szerencsére már annyira jó az idő, hogy az itt tanultakat akár hétvégén ki is próbálhatod! A finom sültek mellől pedig nem hiányozhat egy pohár hideg sör sem, ugye?