A nap tippje: jól megértjük egymást, a robot és én

Borítókép: A nap tippje: jól megértjük egymást, a robot és én
Néhány hete már nem magányosak a házimunkával töltött órák – kipróbáltuk az iRobot takarítógépet.

Eleinte bizalmatlanul méregettem a kicsi kerek gépet, féltettem tőle a bútoraimat és biztos voltam benne, hogy segítség nélkül még a szőnyegre sem fog tudni felmászni. Csalódtam – pozitívan csalódtam.


Illusztráció: Europress

Az első meglepetés akkor ért, amikor felcsaptam a használati útmutatót: egy ennyire sokat ígérő készüléknél sokkal bonyolultabb kezelési leírásra számítottam, az iRobot Roombánál ilyen nincs. Igaz, nincs is rá szükség. Könnyen programozható, két jelzőfénye jelzi, ha gond van, és különben is, beszél! Elmondja, ha valami baja van – igaz magyarul még nem tud.
Persze, első megmérettetését árgus szemekkel figyeltem, szaladgáltam utána, ha bárminek nekiment, csekkoltam, nem tett-e benne (mármint a berendezésben) kárt (nem!), sőt odáig vetemedtem, hogy az útjába álltam, hadd ütközzön a lábamnak, hogy érezzem, mekkora erővel ostromolja az eléggé rozoga lábakon álló komódomat. Amit éreztem az inkább volt simogatás, mint ütközés, és 10 perc után annyira felbátorodtam a látottakon, hogy magára hagytam a hálóban, és kimentem a konyhába krumplit hámozni. A Roomba a takarítás befejeztével fogta magát és hazament: felgurult a töltőre és boldog pittyegéssel jelezte, hogy részéről a munka letudva!

Jöttem ám ellenőrizni, milyen munkát végzett, és hoztam a hagyományos porszívót is, hogy pl. a sarkakat felporszívózzam. Nos, nem nagyon volt rá szükség – a robot csak abból a sarokból nem tudta kiszedni a port, ahol sűrűn egymás mellett szobanövények állnak. Nem fért be közéjük és kicsit arrébb is tologatta a könnyebb darabokat, de nem borított fel egyet sem. Máshol mindenütt remek munkát végzett – hosszú, kipörgő keféivel a sarkokból is begyűjtötte a koszt.
Azóta annyira jóban lettünk, hogy az egész lakást rá merem bízni – sőt, úgy, hogy én otthon sem vagyok!
Azért persze vannak faknszniai a drágának, de olyan sokat segít, hogy ennyit igazán megtehetek érte! Szóval, amire vigyázni kell:
– Nem szereti a kábeleket: az elosztókkal, a vastagabb darabokkal nincs gond, de egy töltőzsinórt például könnyen bekebelez – azokat fel kell szedni a földről.
– A dokkolóra csak akkor tud magától felgurulni, ha az neki van támasztva a falnak – másképp eltolja magától a töltőt.
– Viszonylag kicsi a szemétgyűjtő egysége, minden takarítás után üríteni kell a tartályt. Emellett rendszeresen szét kell szedni (ez kb. 3 másodperc, gyerekjáték) és kitisztítani az elemeit, főleg ha háziállat is van a lakásban.
– Kisebb székek alá nem fér be, ezeket érdemes feltenni az asztalra.

További részletek az irobot.hu oldalon.