Közkívánatra: a szója

A szóját a nyolcvanas években itthon elsősorban mint húspótlót próbálták megismertetni az emberekkel. Mivel azonban nem hús-, hanem szójaíze van, nem lett kedvelt élelmiszer.

A húskészítmények nagy része tartalmaz szóját, de ennek jelenleg sem pozitív, sem negatív hatását nem mutatták ki. A szójára érzékenyeknek azonban nem jó, hogy nem minden terméken tüntetik fel, ha van benne az allergén növényből.

Keleten – ahol évszázadok óta termesztik és fogyasztják – a szóját a „föld húsának", „csont nélküli húsnak” is nevezik. Termése hüvelyes, akár a nálunk jobban ismert babé.

A szójatermékeknek két fajtája van. A hagyományos, távol-keleti szójatermékek, például a szójatej, a tofu, az olajok, valamint a nyugati cikkek, például a granulátum, a szójakocka, a szójaszelet, a szójaizolátum.

A hagyományos, távol-keleti szójatermékek teljes értékű élelmiszerek, hiszen nem vonják ki belőlük a szója legfontosabb részét, a fitoösztrogént is tartalmazó szójaolajat.

A nyugati típusú szójatermékek készítése közben kivonják a szójából az értékesebb olajat, az így kapott szójalisztből készítik a granulátumokat, kockákat, egyebeket. Elterjedt az a félelem, hogy az olaj kivonásakor egészségre káros anyagokat is használhatnak, így maga a termék is árthat. Ez természetesen nem igaz, de valóban egészségesebbek a teljes szója termékek.

A szója gazdag kálium-, magnézium-, vas- és E-vitamin-forrás. Nincs benne koleszterin, sőt a préselt szójababból kivont szójaolaj jelentős részét alkotja a koleszterinszint-csökkentő linol- és linolénsav. A növény mennyiségben tartalmaz lecitint, amely az agy és a máj működéséhez szükséges.

A szójából (akárcsak a hüvelyes növényekből) készült ételek hasi diszkomfortérzést, gázképződést, puffadást okozhatnak. A szójára is igaz, hogy a fogyasztásával mértéket kell tartani, de ez szinte minden élelmiszerről elmondható.

A hazánkban termelt szója nagy része nem génmanipulált, de az élelmiszerekbe belekerülnek genetikailag módosított szójából készült hozzávalók is.

A szárított szójakészítmények önmagukban íztelenek, ezért felhasználás előtt néhány óráig erősen fűszeres vízben érdemes áztatni őket. Közvetlenül a sütés vagy főzés előtt a szóját ki kell „csavarni”.

A tofu, vagyis szójababsajt olyan sajt, amelyet a szójatej fehérjéinek kivonásával és összepréselésével nyernek. Nálunk natúr és füstölt változatban kapható.

A változó korban lévő nőknél a szója rendszeres fogyasztása – a benne lévő fitoösztrogének jóvoltából – alkalmas bizonyos tünetek, például a hőhullámok enyhítésére. Férfiak esetén pedig a prosztatarák kockázatát csökkenthetjük a teljes értékű szójatermékek fogyasztásával.