8 ok, amiért érdemes olvasónaplót vezetned

Borítókép: 8 ok, amiért érdemes olvasónaplót vezetned
Ha szereted a könyveket, tedd még teljesebbé az élményt olvasónapló vezetésével!

Egyszer olvastam valahol, hogy minden ember képes (lenne) nagyjából 200 könyvet elolvasni évente. A szám mélyen belevésődött az emlékezetembe. Nem csoda, mivel folyton azon aggódom, hogy sosem lesz elég időm elolvasni azt a rengeteg könyvet, ami a képzeletbeli olvasólistámon szerepel.

Vajon én hány könyvet is olvasok el egy év alatt? Rájöttem, hogy kábé 6-7 címig tudok visszaemlékezni az olvasmányaimra.

Legfőképp ezért kezdtem el ez év januárjában olvasónaplót vezetni. Ma pedig már azon bosszankodom, miért nem vágtam bele sokkal hamarabb! Ez a napló lett a szívem csücske, annyi boldog pillanatot szerzett nekem január óta – nehéz összeírni, mennyi előnye van, azt sem tudom, hol kezdjem, de azért megpróbálom.

1. A legkézenfekvőbb: hogy könnyen vissza tudd keresni, mi az, amit már olvastál

Még a legragyogóbb elmékkel is előfordul olykor, hogy nem emlékeznek rá, vajon olvastak-e egy könyvet vagy sem. Például ha láttad a belőle készült filmet, ismered a sztorit, de nem tudod eldönteni, a könyvből vagy a filmből emlékszel-e rá. Én például Raymond Chandler Marlowe-sorozatából nem tudom soha, melyik az, amit még nem olvastam el.

2. Irigylésre méltó idézetgyűjteményre tehetsz szert

Régi szokásom, hogy olvasás közben betűröm a könyvek lapjait azokon az oldalakon, ahol megragadó mondatokat, örökérvényű igazságokat vagy egyszerűen csak valami igazán szépet találok. Csak aztán később sosem jut eszembe, hol, melyik könyvben is keressem ezeket az emlékeim ködéből felderengő mondatfoszlányokat. Az olvasónaplómnak szerves részét képezik az idézetek – kivéve, ha e-könyv formájában olvasok valamit, mivel a Kindle van olyan segítőkész, hogy egybegyűjti neked az olvasmányaidban kijelölt részeket.