Tényleg be lehet pótolni hétvégén a hétköznap kimaradt alvást?

alvás Forrás: Getty Images
Sokan erősen megtolják a hétköznapokat, és alig 4-5 órára teszik csak le fejüket a párnára, mondván „majd hétvégén kialusszák magukat”.

Megszámolni is sok lenne, hogy a húszas éveink derekán hány alkalommal vágtunk bele egy-egy átmulatott éjszaka után egy kemény munkanapba, majd utána kidőltünk (akár egész hétvégére), hogy jól kialudjuk magunkat. A keményebbek persze hétvégén is csak ízelítőt adtak a testüknek, és úgy tolták a „nem alvást”, mintha nem lenne holnap. Hogy a Halott Pénz méltán híres Valami van a levegőben című dalából idézzünk: „Majd pihenek ha öreg leszek”!

Ez azonban mégsem olyan egyszerű, mint ahogy az elsőre hangzik! Egy osztrák alváskutató szerint ugyanis az alvást valóban be lehet pótolni, ám csak bizonyos keretek között. A kutatások azt mutatják, hogy egy-egy napnyi nem alvást még simán be lehet hozni anélkül, hogy az illető bármilyen kellemetlen tünetet érzékelne, ám hosszútávon már nem feltétlenül kivitelezhető. Persze mindannyian mások vagyunk, azonban egy átlagos felnőtt embernek kb. 8 óra alvásra lenne szüksége ahhoz, hogy a lehető legjobban működjön a szervezete. Na most, ha minden nap csak két órát lecsal, akkor a hétvégén máris tíz órát kellene hozzádobni az adott napi nyolc órájához, hosszútávon pedig egy örökös alvás hajkurászásba mehet ez át. A szakértő szerint persze ez még mindig jobb megoldás annál, mintha hétvégén is kizsigerelnénk a szervezetünket.

Ennyi lenne az alvásigényünk:

Újszülött: 14-17 óra

Csecsemő: 12-15 óra

Totyogók: 11-14 óra

Óvodások: 10-13 óra

Általános iskolások 9-11 óra

Tinédzserek, fiatal felnőttek: 8-10 óra

Középkorúak: 7-9 óra

Idősebbek: 7-8 óra

Az alábbi fotó sokat segíthet abban, hogy mi az, amit érdemes kerülnöd, illetve mi az, amire érdemes odafigyelned lefekvés előtt.

Forrás: Getty Images

Az alábbi 5 tárgy is sokat segíthet a pihentetőbb éjszakában!