A PMDD a PMS durvább formája, amiről kevesen beszélnek

pmdd,premenstruációs diszfóriás zavar,pms,menstruáció Forrás: getty images
Hallottál már a PMDD-ről? A premenstruációs diszfóriás zavar súlyosabb tünetekkel jár, mint a gyakrabban előkerülő PMS. De pontosan mik a PMDD tünetei, és hogyan lehet kezelni ezt a betegséget?

A PMDD a nők körülbelül 10 százalékát érinti világszerte. A PMS-hez hasonlóan és a nevéből adódóan a premenstruációs diszfóriás zavar is a menstruáció előtt jelentkezik. Mivel a két probléma tünetei nagyon hasonlóak, emiatt elég nehéz felismerni, hogy pontosan mi is áll a kellemetlen tünetek hátterében. A legtöbbször a vérvétel, a menstruációs ciklus folyamatos nyomon követése és a fizikai vizsgálat hozhat megoldást.

A PMDD tünetei:

  1. mellfájdalom
  2. ízületi fájdalmak
  3. hangulatingadozás
  4. pánikroham
  5. idegesség
  6. fejfájás
  7. puffadás
  8. koncentrációs nehézségek

Mik a különbségek a tünetekben?

A PMDD-vel küzdő nők a felsorolt tüneteken kívül szorongással és alvászavarral is küzdenek a menstruáció előtt. Sokan hihetetlenül ingerültek, sokkal ingerlékenyebbek és dühösebbek is a megszokottnál.

A PMDD kezelése

A PMDD-vel küzdő betegek több gyógyszer közül is választhatnak, melyek csökkenthetik a panaszaikat. Ezek pedig a következőek lehetnek:

  • Fogamzásgátlók
    Ezek a gyógyszerek egyaránt csökkentik a PMS és a PMDD tüneteit is.
  • Ibuprofén
    Ez az alapanyag csökkenti a gyulladást, így a mellfájdalmat, fejfájást és az izomgörcsöket is mérsékelni tudja.
  • Antidepresszánsok
    A tünetek súlyosságától függően sokan kapnak SSRI-ket is, hogy megszűnjenek a hangulatingadozásaik.
  • Kalcium
    Mind a fizikai, mind pedig az érzelmi tüneteket képes csökkenteni, általában napi 1000 mg fogyasztását javasolják az orvosok.

A gyógyszereken kívül még mi segíthet?

Az egészséges életmódra való átállás is képes lehet megszűntetni a betegség kellemetlen tüneteit, hiszen a sportolás segít a feszültség levezetésében, javít az alvás minőségén, a hangulat javításában is. Az egészségesebb táplálkozás pedig megelőzheti a gyomorpanaszokat és a hangulatingadozást is.

Olvasnál még a témában?